Artykuł partnera
Szpiczak mnogi to nowotwór krwi, który co roku diagnozowany jest w Polsce u około półtora tysiąca osób. Objawy tej choroby nie są niestety charakterystyczne, przez co nietrudno pomylić ją ze zwykłą infekcją. Zdiagnozowanie choroby jest jednak niezwykle ważne gdyż im wcześniej się ją wykryje – tym lepiej. Jakie są objawy szpiczaka? Jaki jest sposób na wykrycie go we wczesnym stadium?
Jakie są objawy szpiczaka mnogiego?
Jeśli chodzi o szpiczaka objawy są zazwyczaj mało charakterystyczne przez co w wielu przypadkach wykrywa się go… przypadkowo.
Początkowo chory może odczuwać stany podgorączkowe, brak apetytu, chudnięcie, potliwość w nocy i częste, nawracające zakażenia. Objawom tym może towarzyszyć ból kości – często w okolicy lędźwiowej, bóle głowy, uczucie ogólnego osłabienia i ciągłego zmęczenia.
W kolejnym stadium może dochodzić do złamań, także samoistnych, kości. Jest to wynik postępującego niszczenia i degradacji kości wskutek stopniowego uwalniania z nich wapnia, który następnie przedostaje się do krwi i może prowadzić do zaburzeń pracy takich organów jak serce czy mózg, a także nerki. Wskutek zmniejszenia aktywności komórek produkujących erytrocyty może także pojawić się niedokrwistość.
Co pozwala wykryć szpiczaka we wczesnym stadium?
Z uwagi na to, że szpiczak wywołuje tak różne objawy pacjenci często udają się do różnych specjalistów – począwszy od internisty, a kończąc na ortopedzie. Tymczasem szpiczaka mnogiego właściwie zdiagnozować może specjalista od chorób krwi, czyli hematolog. Jak przekonują hematolodzy, szpiczak nie jest trudny do zdiagnozowania jeśli co najmniej raz w roku wykonuje się morfologię, OB i ogólne badanie moczu. Wyniki tych właśnie badań pozwalają bowiem wykryć nieprawidłowości.
Leczenie szpiczaka mnogiego
Osoby chorujące na raka krwi jakim jest szpiczak leczone są za pomocą terapii opartych o trzy rodzaje leków. W niektórych przypadkach jedyną szansą na uratowanie życia chorego jest znalezienie dawcy szpiku. Nie jest to zadanie proste. Szacuje się, że – z uwagi na dużą różnorodność genotypu człowieka – szanse na znalezienie „bliźniaka genetycznego” wynoszą 1 do 20 tys., a w niektórych przypadkach nawet 1 do kilku milionów. Z tego względu istotne jest to, by jak najwięcej osób rejestrowało się jako potencjalni dawcy szpiku dając tym samym szansę na uratowanie komuś życia. Jak to zrobić? Więcej dowiesz się na stronie https://www.dkms.pl/pl/naszpikuj-sie-wiedza.