Artykuł sponsorowany
Uzależnienie to choroba, która znacząco wpływa na pracę mózgu i zachowanie osoby dotkniętej nałogiem. Prowadzi do niemożności kontrolowania zażywania substancji takich jak: narkotyki, alkohol, leki czy nikotyna. Coraz częściej spotykamy również uzależnienia od hazardu, seksu czy pracy. Niezależnie od tego, co zdominowało umysł i ciało osoby borykającej się z nałogiem, będzie ona tkwiła w tej sytuacji mimo negatywnych konsekwencji zdrowotnych czy społecznych.
Uzależnienie to choroba, która znacząco wpływa na pracę mózgu i zachowanie osoby dotkniętej nałogiem. Prowadzi do niemożności kontrolowania zażywania substancji takich jak: narkotyki, alkohol, leki czy nikotyna. Coraz częściej spotykamy również uzależnienia od hazardu, seksu czy pracy. Niezależnie od tego, co zdominowało umysł i ciało osoby borykającej się z nałogiem, będzie ona tkwiła w tej sytuacji mimo negatywnych konsekwencji zdrowotnych czy społecznych. Skutki takiego stanu rzeczy dotykają również jej najbliższe otoczenie – rodzinę, przyjaciół, współpracowników. Sytuacja ta jest szczególnie ciężka i skomplikowana u osób uzależnionych od narkotyków. Jeśli podejrzewasz uzależnienie u siebie lub u bliskiej Ci osoby, nie zwlekaj z udaniem się po fachową pomoc. Ośrodki leczenia uzależnień i kliniki odwykowe w Polsce to miejsca, gdzie osoby uzależnione od zażywania narkotyków znajdą specjalistyczną pomoc, bez której terapia i leczenie są często niemożliwe.
Narkomania – choroba wieloobjawowa
O narkomanii, czyli uzależnieniu od narkotyków, mówimy, gdy zażywana substancja chemiczna wprowadzana jest do organizmu przez dłuższy czas. Taka sytuacja wywołuje reakcję nie tylko fizjologiczną, ale również psychiczną i emocjonalną, w momencie odstawienia narkotyku. Reakcja organizmu na jego odstawienie jest bardzo różnorodna. Najczęściej mamy do czynienia z głodem narkotykowym. Osoba „na głodzie” odczuwa przymus zdobycia narkotyków za wszelką cenę, nie licząc się z żadnymi konsekwencjami. Nałogowiec w takiej sytuacji podporządkowuje tym staraniom swoje codzienne funkcjonowanie. Proces uzależnienia można podzielić najczęściej na kilka faz. Na każdym etapie nałogowego przyjmowania narkotyków mogą występować różne objawy. Symptomy różnią się też w zależności od indywidualnych predyspozycji, rodzaju zażywanej substancji i czasu jej przyjmowania.
Najczęstsze objawy uzależnienia od narkotyków
Do symptomów świadczących o tym, że osoba dotknięta jest narkomanią, zaliczyć można szereg różnorodnych negatywnych skutków. Naszą szczególną uwagę powinny przykuć objawy takie jak:
- zmiany w wyglądzie fizycznym – ogólne zaniedbanie, zaczerwienione oczy, poszerzone lub nadmiernie zwężone źrenice, spadek masy ciała (na skutek obniżenia łaknienia),
- nawracający katar lub inne problemy układu oddechowego,
- zmiany w usposobieniu: nadpobudliwość lub flegmatyczność, obniżony nastrój, brak chęci do życia, depresja.
U chorego następuje ponadto ogólne wyniszczenie organizmu i obniża się jego odporność. Wiele osób uzależnionych od narkotyków cierpi również na obniżone libido. Na skutek nałogu, chorzy izolują się społecznie i są bardziej drażliwi, nierzadko nawet agresywni. Zdarza się, że pojawiają się również zachowania paranoiczne i lękowe. Kontakt z taką osobą jest bardzo utrudniony, a czasami nawet niemożliwy. Na skutek wyczerpania i braku chęci do życia, chory rezygnuje z dbania o siebie i o swoją higienę.
Jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków?
Jeśli zauważymy, że ktoś w naszym otoczeniu ma problem z nałogiem, powinniśmy zareagować jak najszybciej. Nie warto czekać, aż sprawa rozwiąże się sama. Należy być świadomym, że leczenie narkomanii jest bardzo trudne i niestety nie zawsze kończy się sukcesem. Jednak jeśli nie zdecydujemy się na specjalistyczną pomoc, z całą pewnością przegramy walkę z uzależnieniem. Pomoc ekspertów – terapeutów, lekarzy, psychologów czy psychiatrów – jest w takiej sytuacji nieoceniona. Duży wpływ na cały proces leczenia ma również wsparcie bliskich i chęć współpracy ze strony osoby dotkniętej nałogiem. Aby terapia była skuteczna, podstawą jest dobrowolna i świadoma decyzja rezygnacji z dalszego przyjmowania danej substancji. Miejscem, w którym osoba uzależniona znajdzie pomoc, jest z całą pewnością prywatny ośrodek leczenia uzależnień. W takiej placówce doświadczeni i wykształceni specjaliści poprowadzą osobę uzależnioną przez cały proces walki z nałogiem i pokażą jak uniknąć jego nawracania.