Artykuł sponsorowany
Rozsadnik to jeden z niezbędnych w ogrodzie elementów. Rozsadniki wspierają uprawy roślin o krótkim okresie wegetacji i pozwalają na szybsze zbiory.
Czym jest rozsadnik?
Słyszałeś kiedyś o czymś takim jak rozsadnik? Jeśli żywo interesujesz się pracą w grządkach lub uprawą pola, to zapewne tak. Jeśli jednak dopiero zaczynasz swoją przygodę z pracami w przydomowym ogródku – to słowo powinieneś zapamiętać na zawsze.
Rozsadnik to miejsce, które służy do rozsady niektórych warzyw oraz kwiatów. To zwykle wydzielone w ogrodzie miejsce lub całkowicie osobny zbiór, w którym znajduje się ziemia do uprawy. Rozsadnik powinien się znajdować w nasłonecznionym miejscu, aby posadzone w nim rośliny mogły czerpać jak najwięcej energii. Ważne również, aby ustawić go w miejscu, gdzie nie wieje.
Rośliny rosnące w rozsadniku na wiosnę są przesadzane do ziemi, dzięki czemu szybciej są gotowe do zbioru.
Jak zakłada się rozsadniki?
Przede wszystkim należy się dowiedzieć, kiedy jest dobry czas na założenie rozsadniki. Otóż najlepszy czas to jesień. Kiedy przyroda gaśnie i zasypia, nadchodzi dobry czas na założenie rozsadnika. Chodzi o to, aby przez zimę utrzymać uprawę wybranych roślin, a kiedy nadejdzie wiosna przełożyć rosnące rośliny do ziemi.
Jak wspomniano wyżej, konieczne jest wybranie właściwego miejsca na rozsadę. Powinno być to miejsce nasłonecznione, ciepłe, szybko się nagrzewające i wolne od mocnych podmuchów wiatru.
Druga ważna sprawa to odpowiednia szerokość rozsadnika. Szerokość rozsadnika powinna wynosić minimum 1 m, aby rośliny miały wystarczającą ilość miejsca do wzrostu. Kolejny krok to nawożenie przygotowanej do rozsady gleby.
Grządki porządkuje się przed zimą, natomiast rozsadniki przygotowuje się na zimę? Jaki w tym sens? Otóż przygotowany rozsadnik nakrywa się na czas zimy liśćmi albo odpowiednią włókniną, co zabezpieczy rośliny przed zimnem i sprawi, że wraz z przyjściem wiosny gleba szybciej się nagrzeje.
Rozsadnik należy nieco nawadniać, jeśli zauważymy, że ziemia tego wymaga. Należy również zwracać uwagę na to, czy w rozsadniku pojawią się chwasty. Jeśli tak, to trzeba je wyrwać, aby nie zabierały miejsca warzywom czy kwiatom.
Rozsadniki – jakie rośliny można w nich zasiać?
Rozsadniki nie nadają się dla wszystkich roślin. Można w nich sadzić i siać takie warzywa jak: pomidory, pomidorki koktajlowe, sałatę, paprykę, kapustę (białą i czerwoną), pory, kalafiory, kalarepę, brokuły, jarmuż, cykorię.
Inspekt to inna forma rozsadnika, a w zasadzie coś pomiędzy rozsadnikiem a szklarnią. Inspekt można nazwać małą szklarnią. Często jest to mniejsza drewniana skrzynia, która służy do produkcji rozsady. Sprawa z inspektem ma się podobnie jak z rozsadnikiem – wymaga nasłonecznionego, wolnego od wiatru miejsca.
Co wybrać? Rozsadnik czy inspekt? Zdecyduj w zależności od swoich możliwości, przede wszystkim ilości miejsca.
Rozsadniki wspierają uprawy warzyw. Pozwalają szybciej cieszyć się smakowitymi, chrupiącymi, świeżymi i zdrowymi przysmakami z grządki. Wystarczy dowiedzieć się, w jaki sposób je wykorzystywać.