Artykuł sponsorowany
Ciąża to niezwykły czas dla kobiety. W końcu w jej organizmie powstaje nowe życie. USG to jeden z istotniejszych momentów badania, gdy przyszła mama może ujrzeć na monitorze po raz pierwszy swoje dziecko. Zobacz, co powinnaś wiedzieć o tym badaniu, zanim jeszcze wejdziesz do gabinetu.
USG w czasie ciąży – dlaczego jest tak ważne?
Celem badania USG Warszawa jest ocena rozwoju płodu oraz jego położenia wewnątrz macicy. Lekarz sprawdza stan rozwoju narządów płodu i szacunkową wagę. Przyszłe mamy muszą pamiętać, że na pierwszym USG widać zaledwie małą kropeczkę – drobny pęcherzyk ciążowy. Tego typu badanie wykonuje się zwykle do 10. tygodnia przy użyciu sondy dopochwowej. Ma ona za zadanie potwierdzić, że ciąża jest wewnątrzmaciczna i przebiega prawidłowo. Podczas wizyty u ginekologa przeprowadzane jest także echo serca płodu, które ma za zadanie ocenić prawidłowość budowy serca dziecka. Dla przyszłych rodziców szczególnie ważnym momentem jest usłyszenie pierwszego bicia serca swojego dziecka. W pełni rozwinięty płód w całej okazałości będą oni mogli zobaczyć znacznie później.
Ile badań powinno wykonywać się, będąc w ciąży?
Przede wszystkim należy poddać się badaniom obowiązkowym w 12. tygodniu ciąży. To właśnie wtedy lekarz ocenia ryzyko wystąpienia wad genetycznych u dziecka. Kolejnym bardzo ważnym zabiegiem jest badanie usg warszawa prywatnie w 21. tygodniu ciąży. Trzecim i ostatnim obowiązkowym badaniem jest to wykonywane w około 30. tygodniu ciąży. Oprócz wizyt podstawowych, warto wykonać również kilka innych. Jednym z nich jest badanie około 10. tygodnia ciąży i 37. tygodnia ciąży. Ostatnie z tych badań pozwala określić pozycję dziecka w ostatniej fazie ciąży, a także ilość płynu owodniowego. W przypadku ciąż po terminie lekarze wykonują ostatnie badanie jeszcze po 40. tygodniu ciąży, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku z płodem.
Kiedy warto zdecydować się na badanie trójwymiarowe ultrasonograficzne?
Można również wykonać badanie trójwymiarowe w okolicach 25. tygodnia ciąży. Warto dodać, że tego typu procedurę można przejść również później – nawet około 30. tygodnia ciąży. Zazwyczaj pamiątką po nim jest zdjęcie 3D płodu. Badanie to ma głównie charakter symboliczny – nie służy określaniu zdrowia płodu, lecz utrwaleniu go na fotografii.
Czy USG jest szkodliwe dla płodu i dla przyszłej mamy?
Badania USG nie są szkodliwe, dlatego można wykonywać je w dowolnej ilości. Najważniejsze jest jednak to, aby przyszła mama poddała się przynajmniej trzem podstawowym badaniom ultrasonograficznym.