Korzyści ze stosowania kozłka lekarskiego, popularnie nazywanego walerianą, obejmują m.in. poprawę snu, zmniejszenie lęku, złagodzenie stresu, wsparcie w kontrolowaniu emocji, złagodzenie objawów menopauzy. To jednak nie wszystkie z jego właściwości. Przekonaj się w czym jeszcze może pomóc Ci to popularne zioło.
Czym jest kozłek lekarski?
Łacińska nazwa kozłka lekarskiego, Valeriana officinalis, w dosłownym znaczeniu oznacza być silnym, zdrowym. Roślina ta używana było jako zioło medyczne co najmniej od czasów Starożytnej Grecji i Rzymu. Już Hipokrates opisywał jego medyczne właściwości, a Galen przepisywał kozłka jako lekarstwo na bezsenność.
Waleriana, jak inaczej nazywany jest kozłek od swojej łacińskiej nazwy, tradycyjnie stosowana była także w leczeniu epilepsji, bólów głowy, astmy, migren, bólach stawów, menopauzie, a także uderzaniach gorąca.
9 korzyści zdrowotnych kozłka
-
Poprawia sen
Niemożność snu jest powszechnie znana jako bezsenność. Ci, którzy jej doświadczają twierdzą, że czujesz się jakbyś żył w piekle, jeśli w ogóle nie możesz spać. Wpływa to w bardzo wyraźny sposób na wydajność danej osoby, ostatecznie zakłócając zarówno jej życie zawodowe, jak i osobiste.
Zaledwie 300-600 miligram korzenia kozłka przed snem mogą bardzo Ci pomóc i sprawić, że rytm Twojego snu zacznie wracać na właściwe tory. Innym sposobem przyjmowania kozłka jest spożywanie go w formie herbaty – wystarczy namoczyć 2-3 gramy suszonego korzenia kozłka w szklance wrzątku. Nie przyjmuj go jednak dłużej niż przez 4 tygodnie.
Udowodniono, że ze względu na wiele przeciwutleniaczy, kwas izowalerianowy i walerianowy występujący w korzeniach kozłka, można wyleczyć bezsenność tylko za pomocą herbaty przygotowanej z tego zioła.
-
Redukuje lęk
Częste odczuwanie lęku może prowadzić do stresu, który z kolei może prowadzić do ataków paniki i wielu innych nieprzyjemnych dolegliwości natury psychologicznej. Niepokój może również prowadzić do problemów ze snem i niepokoju, co jest jednym z głównych powodów, przez który ludzie biorą leki uspokajające. Jednakże, jeśli chcesz uniknąć długotrwałych skutków ubocznych tabletek uspokajających i nasennych, spróbuj wybrać ziołową alternatywę. Korzeń kozłka lekarskiego jest znany z tego, że pomaga uspokoić nerwy i pomóc w relaksacji i odprężeniu.
-
Zmniejsza stres
Stres sprawia, że człowiek jest ciągle spięty, ma problemy ze snem, niektórzy nawet budzą się w nocy i rozmyślają o stresowych sytuacjach, co w dłuższej perspektywie prowadzi do złego nastroju, osłabionej odporności, spadku wydajności, gorszego skupienia, etc. Nie wspominając już o tym, że wiele osób zaczyna jeść więcej słodyczy, fast foodów i innych niezdrowych rzeczy, ponieważ „zajadają” stres. Aby naturalnie zmniejszyć stres i uniknąć jego wyniszczających skutków, użyj waleriany.
Jest w tej kwestii ceniona nie tylko przez zielarzy. Również naukowcy i lekarze udowodnili, że zioło to łagodzi stres, działając uspokajająco i wyciszająco.
-
Pomaga w kontrolowaniu nadpobudliwości i ADHD
Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, powszechnie znany jako ADHD, coraz częściej jest wykrywany u dzieci. Jeśli nie zostanie zdiagnozowany i leczony na czas, może towarzyszyć im przez całe ich życie. Do objawów ASHD należą m.in.: nadpobudliwość u dzieci, niezdolność do kontrolowania impulsów oraz problemy ze skupieniem.
W leczeniu dzieci z ADHD wielu lekarzy przepisuje ciężkie leki, które mogą mieć na dłuższą metę skutki uboczne. Tak więc, jeśli chodzi o dzieci, musimy najpierw skupić się na ich bezpieczeństwie. Tutaj wkracza do akcji kozłek lekarski, dzięki któremu możesz pomóc swojemu dziecku z nadpobudliwością. Roślina ta rozluźnia umysł i ciało, co automatycznie zwiększa koncentrację i uwagę dziecka. Co więcej, waleriana posiada zdolność do energetyzowania ważnego neuroprzekaźnika wyhamowującego cały układ nerwowy, obecnego w ludzkim mózgu, który jest znana jako GABA.
-
Zmniejszenie objawów menopauzy
Menopauzy w pewnym momencie życia doświadczy każda kobieta. Jednakże, problem pojawia się, jeśli cierpisz na przedwczesną menopauzę. W takim wypadku, należy ją leczyć, zanim objawy się pogorszą. Zielarze zalecają stosowanie właśnie korzenia waleriany, aby złagodzić objawy wczesnej menopauzy.
-
Reguluje ciśnienie
Niezależnie od tego, czy masz nadciśnienie czy niskie ciśnienie krwi, kozłek poprawia elastyczność naczyń krwionośnych, rozszerzając tętnice. Dzięki temu znacznie poprawia przepływ krwi, wzmacniając mięsień sercowy. Kozłek lekarski wyrównuje także tętno, ze względu na swój uspokajający charakter.
-
Lekarstwo na zespół niespokojnych nóg
Korzeń kozłka jest niezwykle przydatny w zespole niespokojnych nóg, redukując tę dolegliwość. Wiele osób cierpiących na zespół niespokojnych nóg podzieliło się swoim doświadczeniem, potwierdzając, że waleriana może wyleczyć RLS.
-
Pomocny w terapii nowotworowej
Zauważono, że terapia nowotworowa zwiększa wskaźnik zmęczenia. Podczas procesu leczenia raka pacjenci mogą używać korzeń kozłka lekarskiego, aby zmniejszyć to zmęczenie.
-
Poprawia OCD
Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, powszechnie znane jako OCD, to zaburzenie psychiczne, które nie jest związane z wiekiem. O OCD można mówić, gdy dana osoba obsesyjnie angażuje się w jakąkolwiek działalność. Tutaj waleriana pomaga osobie normalnie działać, ułatwiając ignorowanie niechcianych myśli, kompulsji i obsesji.
Uwagi końcowe
Istnieje wiele korzyści płynących ze stosowania korzenia kozłka, jednak użytkownicy muszą pamiętać, że musi on być regularnie przyjmowany. Jeśli środki ostrożności nie zostaną podjęte właściwie, to samo zioło może zostać uznane za niebezpieczne.
Zdjęcie: Depositphotos