Artykuł sponsorowany
Każdy kolejny rok ma wiele wspólnego z poprzednim. Jednym z punktów łączących następujące po sobie lata jest fakt, że w podobnych ich okresach, niemalże cyklicznie daje się zaobserwować pewne zjawisko. Głównie na przełomie jesieni i zimy, a także wczesną wiosną nie sposób nie zauważyć, że na ulicach, w miejscach publicznych i środkach transportu miejskiego pojawia się coraz więcej osób, które wykazują takie objawy, jak kichanie, bóle głowy i kaszel.
W tych samych porach radykalnie wzrastają kolejki do lekarzy internistów. Ich poczekalnie zapełniają się ludźmi o podobnych symptomach. Dzieje się tak dlatego, że w miesiącach, gdy temperatura powietrza utrzymuje się na niskich pułapach, a w pogodzie zachodzą błyskawiczne, nierzadko zbyt szybkie, by ludzki organizm zdążył się do nich przystosować zmiany dochodzi do wielu zachorowań na infekcje wirusowe
Wspomniane warunki atmosferyczne tworzą szczególnie korzystne warunki do rozprzestrzeniania się patogenów, czyli szkodliwych, obecnych w środowisku drobnoustrojów odpowiedzialnych za występowanie różnego rodzaju dolegliwości. Należą do nich przede wszystkim wirusy wywołujące najpowszechniejsze ze schorzeń tego typu – przeziębienie i grypę. Te dwie choroby charakteryzują się pewnymi podobieństwami w zakresie swoich przejawów, jednakże grypa ma ich nieco więcej i rozwija się zdecydowanie szybciej aniżeli przeziębienie. Niezależnie od tego, która z tych dwóch przypadłości powoduje pogorszenie kondycji, nie wolno bagatelizować tej sytuacji, albowiem obie nieleczone mogą prowadzić do powikłań.
Co różni grypę i przeziębienie?
Przed wymieniem rozbieżności pomiędzy tymi dolegliwościami, warto zwrócić uwagę na niemal identyczny sposób ich rozprzestrzeniania. Wspomniane niektóre pory roku są idealnymi momentami, w których rozwijają się różnego typu wirusy. Pojawianie się przeziębienia determinują patogeny zwane rinowirusami, koronawirusami, metapneumowirusami, enterowirusami oraz adenowirusami, zaś za występowanie grypy odpowiedzialność biorą ortomyksowirusy typu A i B (szczególnie groźne, acz rzadko występujące) i C.
Wszystkie wymienione klasy drobnoustrojów łączy mechanizm ich transportowania, przenoszą się drogą kropelkową – np. poprzez oddech i inne interakcje z chorą osobą. Wracając do różnic pomiędzy grypą a przeziębieniem. Ta pierwsza postępuje o wiele dynamiczniej i w przeciwieństwie do przeziębienia niesie ze sobą takie oznaki, jak: wysoka gorączka, bóle mięśni i stawów, a niekiedy wymioty i biegunka. Przy przeziębieniu występują przede wszystkim: ból gardła, uczucie zapchanego nosa i wydzielanie się z niego cieczy (katar) oraz kichanie i najpowszechniejszy z jego objawów – kaszel.
Typy kaszlu
Po tym, jak brzmi nasz kaszel można rozpoznać jego rodzaj, a ustalając, z którym kaszlem mamy do czynienia, mamy szansę łatwiej zdiagnozować swoją chorobę. Wyróżnia się: kaszel suchy – nie towarzyszy mu odkrztuszanie flegmy, zwykle idzie w parze z wrażeniem swędzenia w gardle, zazwyczaj oznacza początkową fazę infekcji dróg oddechowych i poprzedza pojawianie się mokrego kaszlu, ale czasami bywa również wynikiem astmy i chorób układu sercowo-naczyniowego; kaszel mokry, w jego trakcie dochodzi do wydzielania się cieczy, które przeważnie jest skutkiem wejścia w zaawansowane stadium choroby dróg oddechowych; kaszel ostry, jest efektem szczególnie groźnych dolegliwości układu oddechowego, alergii lub wniknięciem ciała obcego do płuc trwa poniżej 3 tygodni; kaszel podostry, nie utrzymuje się powyżej 8 tygodni i bywa następstwem infekcji dróg oddechowych, które lekceważone trwają zbyt długo; kaszel krtaniowy (świszczący), jak sama nazwa wskazuje, wywołuje go zapalenie krtani, rozpoznać go można po charakterystycznym dźwięku wydobywającym się z tego organu.
Leczenie grypy, przeziębienia i innych dolegliwości dróg oddechowych
Jak już zostało wspomniane, nie wolno deprecjonować zagrożeń, jakie mogą wypływać z chorób wirusowych. Bagatelizowana grypa może przerodzić się w zapalenie płuc, mięśnia sercowego albo opon mózgowych, a przeziębienie – w zapalenie spojówek. Celem pozbycia się poważniejszych dolegliwości, jak m.in. grypa czy zapalenie krtani, należy udać się do lekarza po odpowiedni antybiotyk. Przeziębienie powinno się przede wszystkim leczyć nie wstając z łóżka i unikając forsownej aktywności, a także objawowo. Warto stosować spraye na ból gardła; lecznicze roztwory udrażniające nos, a także syropy na kaszel. Wiele z nich, jak Ambrosol, o którym więcej informacji można znaleźć w linku http://tevazdrowiewdobrejcenie.pl/produkty/ambrosol-teva/, pomaga odkrztusić flegmę i rozrzedzić zalegający w płucach śluz, czym przynosi ulgę od kaszlu.
Walka z poważnymi schorzeniami dróg oddechowych zwykle wiąże się ze stosowaniem silnych preparatów, a skuteczny lek na przeziębienie można nawet kupić bez recepty. Mimo to jednak, kiedy infekcja się przedłuża, trzeba niezwłocznie zasięgnąć porady specjalisty.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!