Artykuł partnera
Kaszel u dziecka może być objawem choroby, choć czasami miewa również inne przyczyny. Niezależnie od powodu jego powstania potrafi dać się maluszkowi we znaki. Przede wszystkim utrudnia oddychanie, ale także i spanie, co może doprowadzić do osłabienia organizmu. Warto więc nauczyć się rozpoznawać określony rodzaj kaszlu, aby móc wprowadzić właściwe leczenie.
Rodzaje kaszlu
Podstawowym podziałem, na który należy zwrócić uwagę jest ten, który wyróżnia kaszel suchy oraz mokry. Najczęściej kaszel suchy występuje na początku infekcji. Dziecko ma wtedy problemy z odkrztuszaniem. Przy tym nieprzyjemne objawy nasilają się w nocy. Warto w takiej sytuacji zadbać o właściwe nawilżenie śluzówki, poprzez dostarczanie dużej ilości płynów. Pomocne bywają również inhalacje dla dzieci, które ułatwiają odkrztuszanie. Kolejnym etapem infekcji jest kaszel mokry. Pojawia się on, gdy wzrasta ilość wydzieliny zapalnej. W tym czasie konieczne jest regularne oczyszczanie noska. Równocześnie ważnym elementem leczenia będzie nawilżanie powietrza.
Dość niebezpiecznym rodzajem kaszlu jest tak zwany kaszel szczekający. Pojawia się on nagle, najczęściej podczas snu, a przy tym jest bardzo gwałtowny. Świadczy on o zapaleniu krtani. Problemem w jego przypadku są trudności z oddychaniem. Ulgę przynoszą tutaj inhalacje dla dzieci czy wyjście na dwór, gdzie jest zimniejsze powietrze. W momencie, gdy takie zabiegi nie przynoszą skutku, to należy natychmiast udać się do lekarza bądź wezwać pogotowie.
Zupełnie inny charakter ma kaszel napadowy, który jest często objawem alergii. Może być on poprzedzony pojawieniem się kataru. Ów kaszel najczęściej jest dość suchy i raczej nie towarzyszą mu innego rodzaju objawy jakie typowe są przy infekcjach.
Sposoby na kaszel
Kaszel można leczyć samodzielnie, chyba, że trwa zbyt długo bądź wiąże się z dusznościami. W takiej sytuacji koniecznie należy udać się do specjalisty. Przy każdym kaszlu podstawą jest dostarczenie odpowiedniej ilości płynów. To sprawi bowiem, iż śluzówka zostanie właściwie nawilżona, dzięki czemu łatwiejsze będzie odkrztuszanie. Najlepiej sprawdzi się tutaj herbatka z sokiem malinowym bądź mleko z miodem.
Zadbajmy również o właściwą jakość powietrza w pomieszczeniu. Regularnie starajmy się wietrzyć pokoje, a przy tym stosujmy nawilżacz, dzięki czemu ułatwimy maluchowi oddychanie. Pomocne może być także stosowanie maści rozgrzewającej. Taki zabieg ułatwia w szczególności odrywanie się wydzieliny, w związku z czym odkrztuszanie jest łatwiejsze. Po nasmarowaniu plecków dobrze jest również delikatnie je oklepać. Pamiętajmy jednak, aby tego typu preparatów rozgrzewających nie stosować przy kaszlu alergicznym oraz szczekającym.
W trakcie leczenia pomocne będą również syropy, które kupimy w aptece bez recepty. Ważne jest tutaj, aby dobrać lek do określonego rodzaju kaszlu.
Inhalacje u dzieci
W przypadku większości typów kaszlu pomocne bywają inhalacje dla dzieci. Dzięki takiemu zabiegowi drogi oddechowe malucha będą przede wszystkim odpowiednio nawilżone, a to sprawi, iż znacznie szybciej upora się on z męczącymi go dolegliwościami. Podstawą jest tutaj zastosowanie soli fizjologicznej. Jednak możemy też wykonać zabieg bardziej dostosowany do określonego rodzaju kaszlu dziecka. Co stosować do inhalacji dla dzieci? Środki, najczęściej używane w trakcie tego typu zabiegu to leki mukolityczne (więcej na ten temat poczytasz tutaj: http://www.kaszeludzieci.pl/inhalacje-dziecka.html), sterydy, a także preparaty przeciwzapalne, wykrztuśne czy rozkurczające oskrzela. To świetne rozwiązanie, albowiem środek leczniczy trafia od razu tam, gdzie toczy się choroba. Może więc momentalnie zadziałać.
Ważne jest, aby odpowiednio wykonać taką inhalację. Podczas zabiegu używamy specjalnej maseczki bądź ustnika. W przypadku młodszych dzieci lepiej sprawdza się ta pierwsza metoda. Dzięki temu zwiększymy skuteczność zabiegu, albowiem do oskrzeli trafi większa ilość leków. Rodzaj maseczki dostosowany jest do typu inhalacji. Ma tutaj znaczenie metoda oddychania. Inne maseczki stosuje się, gdy wskazane jest oddychanie przez nos, a inne, gdy należy brać wdechy ustami.
Domowe metody mogą pozwolić wyleczyć kaszel u dziecka. Jednak jeśli pomimo takiej kuracji po trzech dniach stan malucha nie ulega poprawie, to koniecznie należy się skonsultować z pediatrą, który dobierze odpowiednie leczenie.
U dzieci trzeba uważać, żeby kaszel nie przerodził się w żadną poważną chorobę np za zapalenie płuc,o to nie trudno. Jak słyszę że mój syn zaczyna kaszleć podaje mu syrop Dicotuss baby na bazie prawoślazu i miodu. Kaszel po 3 dniach znika a ja jestem spokojna.
u nas, po pierwsze zawsze inhalacje z nebulizatora plus przeciwzapalnie fosidal. Do tego tradycyjne oklepywanie pleców, odpoczynek i dużo snu.
Niestety nie zawsze samemu da się kaszel wyleczyć. U nas był bardzo intensywny, żadne syropy nie łagodziły ataków i w końcu lekarz przepisał wziewny benodil, żeby nebulizować synka. I po nebulizacji nastąpiła szybko poprawa
Jak mój synek jest przeziębiony i słyszę, że zaczyna kaszleć, to od razu daję mu dawkę syropu przeciwzapalnego fosidal na zahamowanie choroby. Do tego też dostaje acidolac w kroplach, bo dobre bakterie zapewniają lepszą odporność