Kawa czy herbata? Odwieczne pytanie co wybrać.

Kawa czy herbata? Odwieczne pytanie co wybrać.

Od dziesięcioleci toczy się ożywiona dyskusja nad wpływem kawy i herbaty na nasze zdrowie. Kolejne badania dowodzą, że obydwa napoje pite z umiarem mogą dobroczynnie działać na nasz organizm, jednak nie każdy powinien po nie sięgać.

Zarówno kawa, jak i herbata, zwłaszcza zielona mogą chronić nas przed wieloma chorobami. Sęk w tym, aby nie tylko sięgać po zawierające substancje pobudzające napoje z umiarem, ale także nauczyć się rozpoznawać ich jakość, która decyduje o zawartości prozdrowotnych związków.

Zalety czarnej kawy

Kawa jest jednym z najpopularniejszych na świecie napojów. To od filiżanki kawy zwykle rozpoczynamy dzień i ratujemy się tym pobudzającym napojem w chwilach osłabienia i spadku koncentracji. Kawa posiada nie tylko właściwości pobudzające, ale także może zapobiegać wielu chorobom. Udowodniono, że dwie filiżanki kawy wypijane codziennie zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę, zapobiegają depresji, odżywiają serce i mózg, zapobiegają chorobom układu krążenia, pomagają uniknąć próchnicy oraz mogą zmniejszać ryzyko nowotworów układu moczowego, zwłaszcza u osób palących.

Ale uwaga – kawa pita w nadmiarze może stać się przyczyną śmierci, dlatego osoby chorujące na nadciśnienie, diabetycy oraz ludzie przewlekle chorzy powinni skonsultować ilość spożywanej kawy z lekarzem. Kawa mimo wielu prozdrowotnych działań nie może być spożywana przez kobiety ciężarne i karmiące, gdyż jej wpływ na płód i organizm małych dzieci nie jest do końca poznany, a mechanizm działania kofeiny, która jest zaliczana do substancji psychoaktywnych może wpływać na rozwój dziecka.

Chcąc korzystać z dobroczynnej mocy czarnej kawy najlepiej przygotowywać napój ze świeżo mielonych ziaren. Kawa rozpuszczalna w przeciwieństwie do kawy mielonej nie posiada żadnych zalet i najlepiej nie sięgać po nią zbyt często. Dlatego wybierzcie kawę ekologiczną Arabica, która w minimalnym stopniu zakwasza organizm i nie zawiera szkodliwych domieszek. Taką kawę możecie kupić np. tutaj.

Herbata – napój o wyjątkowych właściwościach

Ze wszystkich gatunków herbaty najlepsza dla naszego zdrowia jest herbata zielona, która nie posiada szkodliwych garbników. Zielona herbata działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo, wzmacnia zęby, oczyszcza krew z toksyn, usprawnia pracę układu trawiennego oraz wykazuje szereg właściwości kosmetycznych. Regularne picie zielonej herbaty dostarcza nam cennych w profilaktyce chorób nowotworowych antyoksydantów, wpływa na stan zębów, chroni przed paradontozą oraz podnosi sprawność umysłową poprzez podobne do kawy działanie pobudzające.

Oprócz zielonej herbaty korzystnie na stan zdrowia wpływa także herbata czerwona i biała. Najpopularniejszej czarnej herbaty lepiej unikać, gdyż zawarte w niej garbniki oraz wytrącające się podczas długiego parzenia napoju związki mogą szkodzić naszemu zdrowiu.

Herbata zielona powinna pochodzić z upraw ekologicznych, takich jak ta marki Sencha, którą w najlepszej cenie dostaniecie tutaj.

Podsumowanie

Jak niemal wszystko co spożywamy w rozsądnych (czytaj: niewielkich) ilościach nie będzie powodowało szkód w naszym organizmie – naturalnie nie mówimy to o produktach typowo szkodliwych, zawierających substancje źle wpływające na nasze zdrowie. Tak w przypadku herbaty jak i kawy najlepiej wybierać produkty takie, które pochodzą z upraw ekologicznych. Np. ostrożnie z tanią chińską zieloną herbatą – może zawierać wiele substancji, które ze zdrowie nie mają nic wspólnego. Podobnie z kawą. Wybierajcie produkty takie jak polecamy powyżej.

Źródło zdjęcia: www.cravebits.com

 

O blogu Polaku, lecz się sam! Na naszym blogu znajdziecie informacje dotyczące zdrowego, naprawdę zdrowego sposobu odżywiania, co robić by nie zachorować, co robić gdy już się zachoruje – tak naprawdę chcemy agregować te wszystkie informacje, które gdzieś w internecie funkcjonują, ale są lepiej lub gorzej widoczne, a czasem zupełnie nieodkryte. Chcemy Wam pokazać świat, w którym zdrowie i uzdrawianie to połączenie leczenia ciała, podświadomości i ducha. A takiego podejścia tradycyjna medycyna niestety Wam nie zapewni. Zajrzyjcie także na nasz profil na facebook’u: https://www.facebook.com/PolakuLeczSieSam

Podobne artykuły

Napisz komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.