Leczenie AMD w Warszawie

Leczenie AMD w Warszawie

Artykuł sponsorowany

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to bardzo poważna choroba oczu, która jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku wśród osób powyżej 50. roku życia. Schorzenie to jest przewlekłe i może występować w każdym wieku.

Czym jest AMD?

AMD to skrót z języka angielskiego, który rozwija się na Age-related Macular Degeneration, czyli zwyrodnienie plamki związane z wiekiem. Jest to jedna z poważniejszych chorób, które mogą dotknąć zmysł widzenia. Atakuje ona obszar siatkówki nazywany plamką. Jej niewłaściwe działanie może utrudniać codzienne życie – na przykład czytanie, rozpoznawanie twarzy, znaków drogowych. AMD dzieli się na dwa rodzaje.

AMD suche – forma degeneracyjna, najczęstsza postać tej choroby. Rozwija się powoli i stopniowo, czasem proces trwa kilka lat. W plamce żółtej zanikają fotoreceptory oraz małe naczynia krwionośne.

AMD mokre – ta odmiana, mimo że jest dużo rzadsza – jest też dużo groźniejsza. Kiedy w odmianie suchej pogorszenie wzroku trwa kilka lat, w postaci mokrej AMD może doprowadzić do utraty wzroku w zaledwie kilka dni! Stąd też jest jedną z najpoważniejszych odmian chorób oczu. Działa ona w ten sposób, że w okolicach plamki wytwarzają się nieprawidłowe naczynia. W ostatnim stadium tkanka siatkówki może zostać zastąpiona przez bliznę, która powoduje całkowitą utratę wzroku.

Kto jest najbardziej zagrożony tą chorobą oczu?

Czynników może być wiele. Przyczyny powstawania tej choroby nie są jeszcze wyjaśnione, jednak rozwój może być uwarunkowany genetycznie lub przez czynniki, takie jak palenie papierosów. Częściej na AMD zapadają osoby powyżej 50. roku życia, gdzie większość zachorowań dotyczy kobiet. Wpływ może mieć także styl życia, na przykład u osób o podwyższonym cholesterolu, ludzi otyłych lub cierpiących na miażdżycę.

Objawy AMD

We wczesnej fazie ciężko jest dostrzec objawy. Kiedy choroba się rozwija, linie proste wydają się być pofalowane, pojawiają się problemy z rozróżnianiem kolorów oraz zaburzenia ostrości widzenia. W późniejszych stadiach pojawia się plama uniemożliwiająca czytanie, a także patrzenie na odległość.

Kiedy zaobserwujesz u siebie te objawy, koniecznie udaj się do specjalisty! Europejskie Centrum Zdrowego Oka zajmuje się kompleksowym leczeniem oczu w Warszawie.

Jak leczyć AMD?

Leczenie AMD w Warszawie zależy przede wszystkim od odmiany AMD.

Postać sucha leczona jest poprzez walkę z miażdżycą, otyłością itd., jednak nie są to metody dość skuteczne. Od jakiegoś czasu stosuje się nowoczesne zabiegi laserem 2RT. Metoda ta stosowana jest przez ECZO i pozwala na skuteczne leczenie AMD w Warszawie, które prowadzi do całkowitego zatrzymania postępu choroby.

Postać mokra AMD wymaga wdrożenia leczenia farmakologicznego. Używa się antagonistów czynnika wzrostu oraz preparatów sterydowych aplikowanych do wnętrza oka.  Są to preparaty sprawdzone i skorzystanie z nich daje szansę na normalne życie wielu pacjentom. Leczenie AMD w Warszawie wymaga odpowiednich konsultacji ze specjalistą, dlatego warto skorzystać z oferty Europejskiego Centrum Zdrowego Oka.

Leczenie oczu w Warszawie jeszcze nie było tak skuteczne!

Podobne artykuły

Napisz komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.