Powitaliśmy kolejny rok, a wraz z nim wiele z nas ułożyło sobie nowy zestaw postanowień noworocznych. Jakie jednak wnioski możemy wyciągnąć z poprzednich doświadczeń? Badania pokazują, że ludzie porzucają większość postanowień noworocznych w ciągu pierwszych kilku tygodni.
Jak osiągnąć cel? Jak wytrwać w swoich postanowieniach? Wbrew pozorom, nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać – istnieje kilka naprawdę łatwych sposobów na osiągnięcie sukcesu. Oto najważniejsze punkty:
-
Zachowaj proste postanowienia
Czasami ludzie dążą do totalnej rewolucji całego swojego stylu życia, a to prosty przepis na rozczarowanie i poczucie winy. Istnieje co prawda pewien niewielki odsetek osób, które są w stanie z dnia na dzień zupełnie zmienić swoje życie, jednak dla większości z nas taki skok na głęboką wodę jest po prostu nieosiągalny. Nawet jeśli samodoskonalenie jest zakorzenione w Twoim umyśle, doświadczenie pokazuje, że nie wszystkie rzeczy można osiągnąć od razu. Najlepszym podejściem jest wyraźne skupienie się na jednym lub dwóch najważniejszych celach.
-
Wybierz ostrożnie
Najlepiej skoncentrować się na takich postanowieniach, które będą miały największy wpływ na Twoje szczęście, zdrowie i spełnienie. Na przykład rzucenie palenia oczywiście poprawi Twoje zdrowie, a także w dłuższej perspektywie czasu da ci poczucie dumy i sprawi, że będziesz szczęśliwy.
-
Bądź realistą
Nie mierz zbyt wysoko ignorując rzeczywistość – zastanów się, jakie masz wcześniejsze doświadczenia z postanowieniami. Co doprowadziło do poprzednich niepowodzeń? Być może zdecydowałeś się stracić zbyt dużo kilogramów lub zaoszczędzić nierealistyczną ilość pieniędzy. Pamiętaj, że zawsze będzie więcej okazji do rozpoczęcia następnego etapu, więc na początek wyznacz mniejsze, ale realistyczne cele. Jeśli nie chcesz się powstrzymywać przed dużymi planami, wyznacz kilka pomniejszych celów krótkoterminowych, które w rezultacie doprowadzą do spełnienia całego postanowienia. To prowadzi do wskazówki numer cztery
-
Podążaj małymi krokami
Podziel cel na łatwe do opanowania części. Jest to prawdopodobnie najważniejszy składnik sukcesu, ponieważ im więcej planowania wykonasz teraz, tym bardziej prawdopodobne jest, że dotrzesz do końca.
Wyznacz jasne, realistyczne cele. Jeśli do tej pory 99% wolnego czasy spędzałeś na kanapie, nie zakładaj, że od razu staniesz się sportowcem i zaczniesz biegać 5 razy w tygodni. Niech Twoim pierwszym celem będzie bieganie raz w tygodniu. Drugim – dwa razy w tygodniu. Możesz każdy z takich pomniejszych celi przypisać do jednego kwartału i pod koniec roku dojść do biegania 4 razy w tygodniu!
-
Zaplanuj ramy czasowe
Określenie ram czasowych jest niezbędne do motywacji. To Twój barometr sukcesu, sposób, w jaki oceniasz swoje krótkoterminowe postępy w kierunku ostatecznego celu długoterminowego. Kup kalendarz lub dziennik, aby móc zaplanować swoje działania na nadchodzące tygodnie lub miesiące i zdecydować, kiedy i jak często je ewaluować.
-
Rób notatki
Po zanotowaniu ram czasowych będziesz miał fizyczne przypomnienie o tym, do czego dążysz. Teraz idź dalej i zapisz szczegóły swoich postanowień w notatniku, pamiętając także o zapisywaniu swojej motywacji, czyli d l a c z e g o chcesz akurat to osiągnąć. Spisz wszystkie swoje powody „dlaczego”, aby móc później do nich wrócić w chwilach słabości. Możesz także wypełnić notatnik zdjęciami swojego szczuplejszego ja lub fotografiami osób, których sylwetki Cię motywują. Jeśli Twoim postanowieniem jest oszczędzanie np. na wakacje, możesz wkleić zdjęcie egzotycznej plaży lub pocztówkę, którą dostałeś od kogoś z fantastycznej podróży. Spełnienie postanowień przyniesie także korzyści Twojemu partnerowi, dzieciom lub przyjaciołom, dodaj też ich zdjęcia – wszystko, co przypomni Ci o początkowej motywacji.
-
Rozpieszczaj się
Tworząc swój plan, ważną jego częścią powinny być małe nagrody, które dasz sobie w tych najważniejszych momentach. Ale zachowaj ostrożność i nie wpadnij w pułapkę narażania swojego celu na niebezpieczeństwo, przyznając sobie zbyt wiele nagród. Będąc na diecie, aż za łatwo można powiedzieć “Byłem tak dobry, zasłużyłem na kilka cukierków” lub oszczędzając, za szybko stwierdzić, że zasłużyło się na kolejny wydatek. Określ na początku tworzenia planu jak często możesz przyznawać sobie nagrody i trzymaj się tego – nigdy nie podejmuj tych decyzji spontanicznie, ponieważ wtedy łatwo o zaprzepaszczenie celu.
-
Otrzymuj wsparcie
W chwilach słabości, ogromne znaczenie ma Twoja sieć wsparcia. Ostrożnie wybieraj osoby, które okazały się godne zaufania, wspierają przyjaciół i wspierają Twoje plany. Daj im znać zawczasu, w jaki sposób mogą pomóc, gdy będzie Ci ciężko i nie wahaj się prosić ich o wsparcie. Jasno wyznaczaj natomiast granice tym, którzy utrudniają Ci osiągnięcie celu. Niestety osoby z pracy często „podpuszczają” i namawiają na papierosa lub cukierka, nic nie robiąc sobie z tego, że ktoś ma inne postanowienia. Należy w miarę możliwości odcinać się od takich osób i ćwiczyć asertywność.
-
Nie poddawaj się!
Pamiętaj, że wpadka jest w pewnym momencie prawie nieunikniona i nie możesz pozwolić, by stało się to wymówką, by się poddać. Kiedy to nastąpi, będziesz musiał skorzystać z własnych pokładów wiary w siebie i siły, więc buduj te cechy tak często, jak tylko możesz. Czuj się dumny ze swoich przeszłych osiągnięć i nie krytykuj się. Osoby o wyższym poczuciu własnej wartości i pewności siebie znajdują się w znacznie lepszej pozycji, by odnieść sukces, więc natychmiast wybacz sobie i powiedz: “Zaczynam od nowa!” bez zbędnego rozpamiętywania wpadki i użalania się nad sobą.
-
Postaw się w roli przywódcy
Osiągnięcia są pod Twoją kontrolą – inne osoby mogą Ci doradzać i wspierać, ale to Twoje działania muszą zostać zmienione, aby zobaczyć pożądane rezultaty. Posiadanie silnego poczucia kontroli nad swoim życiem jest konieczne, aby trzymać się swoich planów. Ci, którzy obwiniają wszystkich i wszystko poza sobą, nie będą mieli zasobów potrzebnych do zmiany. Tak, dla niektórych to przerażające, aby wziąć odpowiedzialność za swoją przyszłość, ale to na pewno lepsze niż pozostawienie sprawy samym sobie.