Artykuł sponsorowany
Rodzice na wieść o wykryciu u swojej pociechy nieprawidłowości w budowie serca, często reagują panicznym strachem. Trzeba jednak pamiętać, że współczesna kardiologia potrafi zdziałać wiele i zagwarantować przy tym szansę na powrót do pełni zdrowia, a także na normalny rozwój dziecka.
Rzadki, ale bardzo ujmujący problem
Według przyjętych szacunków wady serca dotyczą względnie niewielkiej liczby, jaką jest 1% wszystkich urodzeń w Polsce. Kiedy jednak zostaną już stwierdzone, nikomu nie jest do śmiechu. Nieprawidłowości różnią się stopniem złożoności, a co za tym samym idzie, często także sposobem leczenia.
Wady serca dzielimy na wrodzone i nabyte. O ile drugie z wymienionych z reguły powstają na skutek zapalenia wsierdzia w wyniku choroby reumatycznej, czy też np. bakteryjnego zapalenia wsierdzia, o tyle aż w 90% przypadków wad wrodzonych nie sposób ustalić ich faktycznej przyczyny. Przyjmuje się, że pozostałe 10% ma najczęściej podłoże genetyczne.
Gdyby nie tak daleko posunięty rozwój medycyny, wady serca odpowiadałyby za ogromną liczbę zgonów wśród najmłodszych. Dzisiejszy zasób wiedzy pozwala możliwie szybko podjąć odpowiednie kroki, by przywrócić serce do właściwego stanu. Rozwój kardiochirurgii przyczynił się do uratowania wielu dziecięcych istnień.
Ciężkie wady serca do wyleczenia
Stopień zróżnicowania nieprawidłowości w budowie serca może być diametralnie różny. Współczesna diagnostyka pozwala na wczesne wykrycie wad, a co za tym idzie, podjęcie niezwykle istotnych działań mających na celu ich wyleczenie. Dawniej poważne przypadki określano niemal zawsze mianem beznadziejnych, natomiast dziś często są one w pełni uleczalne.
Choć tetralogia Fallota jest jedną ze złożonych wad serca, istnieją metody pozwalające na znaczne wydłużenie życia obarczonych nią osób. Po podjęciu odpowiedniego leczenia chirurgicznego aż 90% małych pacjentów ma szansę na przeżycie ponad 30 lat. Stosunkowo jeszcze do niedawna zdiagnozowanie tej wady oznaczało mniej więcej tyle, co wyrok.
Występujący u zaledwie 0,05% żywo urodzonych noworodków hlhs, czyli zespół niedorozwoju lewego serca oznacza niemałe problemy. Nawet gdy wychwycony zostanie w diagnostyce prenatalnej, wciąż wymaga leczenia operacyjnego. Proces mający 3 etapy daje nadzieję na normalną egzystencję dziecka.
Specjaliści znający się na rzeczy
Rodzice, wiedząc o zdiagnozowaniu u dziecka wady serca, chcą możliwie szybko przejść do działania. To racjonalne posunięcie, ponieważ wczesne wyeliminowanie nieprawidłowości daje szanse na normalne życie. W tym przypadku nie obędzie się bez zabiegu. Pozostaje jeszcze pytanie: komu powierzyć tak odpowiedzialne zadanie?
Klinika Kardiochirurgii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie to jedno z miejsc, gdzie skutecznie eliminuje się różnorakie wady serca takie jak np. TGA, PDA, VSD i inne. Oddział wyremontowany gruntownie w 2012 roku posiada 2 sale operacyjne, w tym najnowocześniejszą salę operacyjną tego typu w Europie.
Sekret skuteczności wykonywanych w Klinice Kardiochirurgii Dziecięcej w Krakowie tkwi jednak nieco głębiej. Zespół pięciu, niezwykle doświadczonych kardiochirurgów dziecięcych, 4 anestezjologów, 2 kardiologów i 50 pielęgniarek odnosi spektakularne sukcesy w przywracaniu do zdrowia serc małych pacjentów.
Nowoczesne metody leczenia stosowane w Klinice Kardiochirurgii Dziecięcej w Krakowie dają szansę wielu dzieciom na normalne życie. Zdiagnozowane u nich wady serca są możliwe do wyeliminowania i dobrze byłoby, żeby zajmowali się tym najlepsi specjaliści w swoim fachu. Np. tacy jak personel krakowskiego szpitala.