Artykuł sponsorowany
Ochrona zdrowia to nie tylko bycie lekarzem czy pielęgniarką. Na tę kwestię składa się szereg różnych dyscyplin, które niekoniecznie są ściśle związane z leczeniem konkretnych dolegliwości. Istnieje w końcu wiele chorób, które dotykają już nie tyle pojedynczych ludzi, co nawet całe społeczeństwo. Jest to bardzo niepokojące, dlatego wiedza dotycząca takiego pojmowania zdrowia jest naprawdę istotna, by móc poznać uwarunkowania tych schorzeń, a następnie chronić przed ich rozwojem. Do tego celu kształci właśnie kierunek studiów, jakim jest Zdrowie Publiczne.
Jaką wiedzę pozyskasz w trakcie studiowania Zdrowia Publicznego?
Warto wiedzieć, że Zdrowie Publiczne jest kierunkiem dość szerokim, uwzględniającym dorobek różnych nauk, nie tylko tych stricte medycznych. W związku z tym nabędziesz tu mnóstwo umiejętności i pozyskasz wiedzę na takie tematy jak:
- złożone uwarunkowania zdrowia,
- kontrolowanie stanu sanitarno-epidemiologicznego i przeprowadzanie badań epidemiologicznych,
- rozpoznawanie środowiskowych, biologicznych, psychologicznych oraz demograficznych zagrożeń zdrowia,
- programy opieki oraz rehabilitacji psychospołecznej,
- przygotowywanie i realizacja programów z zakresu promocji i oświaty zdrowotnej,
- prawo z obszaru zdrowia publicznego,
- zasady współpracy między instytucjami administracji samorządowej na płaszczyźnie ochrony zdrowia.
Kim można zostać po ukończeniu kierunku Zdrowie Publiczne i jaka praca Cię czeka?
Obecnie na rynku pracy mamy do czynienia z coraz większymi możliwościami zatrudnienia absolwentów tego kierunku studiów, ponieważ stale rośnie waga, jaką przykłada się do kwestii zdrowia. Istotna jest tu nie tylko wiedza absolwentów, ale także ich umiejętności praktyczne i często kompetencje miękkie, które można pozyskać w trakcie studiów. Wiąże się więc to z pracą zarówno w badaniu i realizowaniu programów zdrowotnych, jak i ze stanowiskami kierowniczymi.
Jaką pracę podjąć po studiach?
Po studiach na kierunku Zdrowie Publiczne można szukać pracy między innymi w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej np. w szpitalach, gabinetach lekarskich, przychodniach czy klinikach. Poza tym z powodzeniem można znaleźć zatrudnienie w placówkach nadzorczo-inspekcyjnych systemu opieki zdrowotnej np. w Sanepidzie czy w NFZ. Dodatkowo każdy absolwent ma możliwość pracy w placówkach i ośrodkach SPA i Wellness, hospicjach, domach pomocy społecznej, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, instytucjach zarządzających danymi medycznymi czy w organizacjach zajmujących się edukacją zdrowotną oraz promocją zdrowia. Świetną opcją jest też praca w administracji publicznej, gdzie wdraża się programy ochrony zdrowia na szerszą skalę.
Dlaczego warto studiować Zdrowie Publiczne?
Warto studiować Zdrowie Publiczne przede wszystkim ze względu na duży zakres wiedzy i praktyczne podejście do tematu, szczególnie na uczelniach, które oferują szeroki zakres specjalności, tak jak w przypadku Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie (zobacz: http://www.wseiz.pl/pl/studia/wydzial-zarzadzania/zdrowie-publiczne). Poza tym zaletą jest tu łatwość znalezienia interesującej pracy i dopasowania jej do oczekiwań w zależności od tego, czy woli się pracować w ludźmi, czy też w laboratorium.