Większość ludzi ze względu na nadmiar obowiązków nie ma odpowiedniej ilości czasu na sen. To może się negatywnie odbić nie tylko na samopoczuciu, ale również i zdrowiu. Wbrew pozorom brak snu nie tylko wpływa na gorszy nastrój i osłabienie zdolności poznawczych, ale również może mieć niezmiernie poważne skutki dla naszego zdrowia. Co dzieje się w organizmie, gdy nie śpimy dostatecznej ilości godzin?
Problemy z pamięcią
Mózg potrzebuje czasu, aby odpocząć i móc właściwie funkcjonować. Chociaż nie wyłącza się on nawet podczas snu, to jednak takie zmniejszenie aktywności ma dla niego olbrzymie znaczenie. Brak snu wpływa negatywnie na pamięć oraz zdolność uczenia się nowych rzeczy.
Większe ryzyko zachorowania na cukrzycę, raka oraz choroby serca
Osoby, które nie wysypiają się znacznie częściej zapadają na cukrzycę. Prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa mniej niż pięć godzin snu w ciągu doby. Powodem są pojawiające się zaburzenia przetwarzania glukozy. Krótki sen może przyczyniać się również do raka piersi oraz raka prostaty. Brak właściwego odpoczynku powoduje także zwiększenie ciśnienia krwi, co może być przyczyną różnych chorób serca.
Niskie libido
Spanie mniej niż pięć godzin w ciągu doby prowadzi do spadku poziomu hormonów płciowych nawet o 15 procent. To bezpośrednio wpływa na poziom libido. Poza tym brak snu wpływa również na obniżony nastrój oraz zmniejszenie energii.
Wygląd skóry
Dermatolodzy zawsze mówili o znaczeniu snu dla wyglądu naszej skóry. U osób, które nie dosypiają znacznie częściej pojawiają się przebarwienia, zmarszczki, a skóra po prostu nie wygląda dobrze.
Słaba koncentracja
Lekarze często zalecają drzemkę w ciągu dnia. Dzięki temu możemy bowiem poprawić koncentrację. Jeśli natomiast jesteśmy pozbawieni odpowiedniej ilości snu, to niekorzystnie wpłynie to na naszą spostrzegawczość. Takie przemęczenie jest powodem wielu wypadków na drogach czy podczas pracy.
Problem nadwagi
Zgodnie z badaniami, osoby, które śpią mniej niż sześć godzin, są trzydzieści procent bardziej narażone na otyłość niż te, które śpią dłużej niż siedem godzin każdej nocy. Brak wystarczającej ilości snu zwiększa bowiem głód oraz apetyt. Zauważono również, że niedostateczna ilość snu sprawia, iż mamy większą chęć na pokarmy bogate w niezdrowe tłuszcze oraz węglowodany proste.
Bez względu więc na to, jak bardzo jesteśmy zapracowani, powinniśmy zawsze wygospodarować odpowiednią ilość czasu na sen. Poza wyżej wymienionymi konsekwencjami niedosypiania, dodać można jeszcze obniżoną odporność, depresję, przedwczesne starzenie się czy nawet śmierć. Warto więc zadbać o wysoką jakość snu. W jaki sposób można to zrobić?
Sen to podstawa
Aby budzić się rano wypoczętym i mieć wspaniałe samopoczucie przez cały dzień, musimy przede wszystkim stworzyć odpowiednie warunki do spania. Koniecznie należy pozbyć się hałasu z otoczenia jak radio, telewizor oraz urządzenia emitujące „biały szum”. Wiele osób z początku nie będzie mogło zasnąć bez dźwięków w tle, ale w dłuższej perspektywie można osiągnąć wyższej jakości odpoczynek. Warto też parę godzin przed pójściem spać zrezygnować z korzystania z komputera oraz telefonu. Wtedy nasz umysł lepiej się wyciszy, dzięki czemu szybciej zaśniemy.
Pomocne może być również spanie w ciemnym pokoju. Należy dokładnie zasłonić okna i wyłączyć wszelkie lampki. Sztuczne oświetlenie będące w sypialni uniemożliwia bowiem relaksujący sen. Podobnie jest z niewygodnym łóżkiem. Jeśli nie mamy dobrze dobranego materaca, to możemy nie tylko budzić się kilka razy w nocy, ale również rano odczuwać pewne dolegliwości kręgosłupa. Nie ma tutaj jednego rozwiązania dla wszystkich, gdyż twardość materaca każdy dobiera indywidualnie, według własnych preferencji. Ważne jest jednak, aby raz na 10 lat wymienić taki materac.
Postarajmy się też ustalić stały harmonogram spania. Dzięki temu nasz organizm uzyska regularny odpoczynek i będzie mógł się przyzwyczaić do konkretnych godzin, w których następuje wyciszenie. Takie unormowanie cyklu dobowego z pewnością zwiększy jakość snu.
Wieczorny koktajl
Jeśli mamy problemy z zasypianiem, to warto wypróbować poniższy koktajl. Jego podstawowymi składnikami są banany oraz cynamon. Te pierwsze są bogatym źródłem potasu i magnezu, dzięki którym nie tylko doprowadzamy do regeneracji mięśni, ale równocześnie obniżamy poziom kortyzolu w organizmie. Cynamon natomiast działa rozgrzewająco i kojąco.
Składniki:
- ½ szklanki ciepłego mleka roślinnego
- banan
- ¼ łyżeczki cynamonu
- szczypta gałki muszkatołowej
- łyżeczka miodu
- łyżeczka siemienia lnianego
- kilka migdałów
Przygotowanie:
Wrzuć wszystkie składniki do blendera i dokładnie je zmiksuj. Miłych snów!
A jeśli chcesz poznać jeszcze inny ciekawy przepis na kwoktaj usypiający to koniecznie kliknij tutaj >>