Artykuł sponsorowany
Wyobraź sobie, że już kupiłeś działkę, na której wybudujesz swój wymarzony domek z drewna. A może masz już działkę, na której stoi stary, zniszczony budynek i myślisz o jego wyburzeniu i wybudowaniu drewnianego domku z Twoich snów?
W obu tych przypadkach, najważniejsze pytanie, na które należy znaleźć odpowiedź brzmi: „od czego zacząć?”. Oczywistym jest, że chciałbyś zacząć pracę nad wymarzonym domkiem z drewna od razu, ale pamiętaj, że pośpiech to zły doradca. Domki drewniane to konstrukcje, które wymagają czasu, cierpliwości, ale przede wszystkim ręki ekspertów. Dlatego, zanim zaczniesz cokolwiek robić skonsultuj się z profesjonalistami. Z racji tego, że budowa domu nie jest pracą na jeden dzień, musisz przemyśleć swoje zasoby finansowe, znaleźć równowagę pomiędzy pragnieniami a możliwościami, oraz patrzeć w przyszłość, wyobrażając sobie swój domek z drewna po wielu latach, gdy powiększyła się rodzina. To, co teraz wydaje się nieistotne, później nabierze zupełnie innego znaczenia.
Najpierw zaplanuj
Przede wszystkim, najpierw spróbuj samodzielnie zaplanować jak ma wyglądać Twój wymarzony drewniany domek, a dopiero potem udaj się do architekta, który przeniesie Twoje marzenie na kartkę papieru. Dziś prosimy specjalistów Domu Mistrza, aby przeprowadzili nas przez najważniejsze aspekty budowy domków z drewna i doradzili, jak uniknąć błędów, które mogą Cię słono kosztować.
Planując budowę domków drewnianych, dostawca konstrukcji drewnianych Dom Mistrza doradza, aby rozpocząć pracę od określenia powierzchni budynku i składu rodziny. Weź pod uwagę, że niektóre części domku (na przykład: składzik, sauna) mogą i powinny być oddzielną konstrukcją. Pamiętaj również, że w ciepłe dni będziesz chciał spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu, na tarasie lub na werandzie, dlatego domki drewniane nie powinny być tak duże jak standardowe domy mieszkalne. Wnętrze takiego budynku powinno składać się z salonu połączonego z kuchnią, co najmniej dwóch sypialni, składziku oraz łazienki. Budując domki z drewna staraj się unikać korytarzy i przedpokojów, ponieważ w znacznym stopniu zmniejszają one przestrzeń.
Funkcjonalność
Ponadto, według fachowej opinii ekspertów Domu Mistrza bardzo dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie kilku funkcji do jednego pomieszczenia. Na przykład, można połączyć jadalnie z kuchnią, pokój dzienny z sypialnią, czy taras z wejściem do domu. Oprócz tego, często zaleca się, aby zaplanować umieszczenie kuchni przy wejściu do domku z drewna, ponieważ często pełni ona funkcję przedpokoju.
Kolejnym istotnym aspektem jest to, że taras nie powinien być węższy niż 2 metry i nie mniejszy niż 10-12 m2, ponieważ – szczególnie w okresie letnim – będziesz chciał czerpać radość z pięknej pogody na zewnątrz. Będziesz chciał nie tylko wygodnie usiąść w fotelu, ale także ustawić stół, przy którym można zjeść obiad lub kolację ze swoją rodziną lub znajomymi, którzy z pewnością będą chcieli Cię odwiedzić. Doskonałym rozwiązaniem jest, aby główna część ścian werandy składała się z przeszklonych konstrukcji. W tym celu, warto jest zamontować werandę w kierunku ogrodu lub jeziora, jeśli jest w pobliżu, żeby móc podziwiać piękne widoki. Szczególnie zachwycająco prezentują się dwie zbiegające się szklane ściany narożne, oddzielone jedynie drewnianą belką, a minimalna odległość od podłogi do szyby powinna wynosić około 30 cm. Ponadto, postaraj się ustawić drzwi na werandzie tak, aby przejście przez nią było jak najkrótsze i nie przeszkadzało w aranżacji mebli. Oczywiście, nie warto jest obciążać werandy mnóstwem mebli, ponieważ jej główną zaletą jest przestrzeń i światło. Dlatego, staraj się zaplanować swoją werandę budując ją na południe lub południowy wschód, aby czerpać korzyści ze wschodzącego słońca.
Rozplanuj wnętrze
Bez dwóch zdań domki drewniane to niezwykłe konstrukcje. Dlatego, zaplanuj wszystko tak, aby spędzać w nich jak najwięcej czasu. W swoim domku z drewna stwórz miejsce na zabudowane szafy, w których będą przechowywane ubrania i buty, dzięki czemu zaoszczędzisz pieniądze przy późniejszym zakupie mebli. Wygodnie jest zrobić wejście do kuchni z tarasu lub werandy, albo z kuchni do salonu, który często pełni również funkcję jadalni. Jeśli salon graniczy z werandą, wykonaj między nimi szklaną lub pół szklaną przegrodę. Planując kuchnię, weź pod uwagę wymiary wyposażenia kuchennego: lodówki, zlewu, kuchenki gazowej lub elektrycznej, stołu i ułóż je tak, aby zaoszczędzić jak najwięcej miejsca.
W sypialni domku z drewna konieczne jest zapewnienie miejsca na łóżko, stolik nocny, a może toaletkę, dlatego taki pokój nie musi mieć dużego metrażu. A jeśli zaplanujesz umieścić swoją sypialnie na strychu, nadal będziesz mógł zaoszczędzić pieniądze podczas budowy. W końcu, gdy domek drewniany nabiera wysokości, cena za 1 m2 jest dość przystępna. Jeśli zbudujesz jednopiętrowy domek z drewna o powierzchni 80 m2, będziesz potrzebować 80 m2 fundamentu i pokryć ten sam obszar dachem. Ale przy budowie domu ze strychem zaoszczędzasz powierzchnię zarówno fundamentu, jak i dachu.
Praktyczne porady
Jakie są jeszcze sposoby, aby dobrze zagospodarować domki drewniane? Zamontuj schody w salonie, w rogu z dala od kuchni lub werandy. W tym drugim przypadku wejście na drugie piętro izolujesz od salonu, oszczędzając dodatkową użyteczną przestrzeń wewnątrz domku z drewna. Nie należy jednak zapominać, że schody są często ważnym elementem dekoracyjnym wnętrza. Trzymaj schody na widoku, ponieważ ich lekka, ażurowa konstrukcja nie zmniejsza optycznie przestrzeni. Zaplanuj budowę schodów tak, aby nie uderzać głową o sufit podczas wchodzenia na górę. Jeśli zdecyduje się na umieszczenie schodów na werandzie, to zainstaluj pod nimi wieszak na ubrania lub szafę, w ten sposób oszczędzasz trochę miejsca na dodatkowe schowki w swoim drewnianym domku.
Natomiast, jeśli zdecydujesz się nie budować osobnej szopy na zewnątrz do przechowywania zebranych przez lata przedmiotów, to mimo wszystko zapewnij sobie oddzielne pomieszczenia w domku drewnianym, w których będziesz przechowywać sprzęt ogrodniczy, narzędzia i rowery. Zaplanuj drzwi do takiego pomieszczenia bliżej wejścia, wtedy z pewnością wystarczy Ci pomieszczenie o wymiarach 1,2 x 1,2 m. Pamiętaj, że projektując domki drewniane należy wziąć pod uwagę nie tylko wymagania funkcjonalne, ale również to, że takie budynki powinny posiadać wyrazistą kompozycję architektoniczną.
Nie przeciążaj swojego domku z drewna zbędnymi elementami. Formą wyrazu architektonicznego powinny być same drewniane ściany domku, układ okien, ich wielkość i kształt, przegrody tarasowe i balkonowe, oraz dach i jego struktura.