Matcha i jej prozdrowotne właściwości

Matcha i jej prozdrowotne właściwości

Wśród wielu rodzajów zielonych herbat, matcha jest tym najzdrowszym. Powstaje po zmieleniu Tencha, wysokogatunkowej herbaty, które krzewy co najmniej trzy tygodnie przed zbiorami są osłaniane przed słońcem. Po zbiorach liście są parzone i odszypułkowane, a następnie mielone na bardzo drobny proszek. Ten jest przechowywany z dala od dostępu światła i powietrza, aby zachować wyrazisty zielony kolor oraz właściwości antyoksydacyjne. Na Dalekim Wschodzie od dawna spożywana w postaci herbaty Chanoyu, na Zachodzie dopiero teraz docenia się jej zdrowotne właściwości. Poniżej lista 9 zalet tego superfoodu. 

1. Bogata w antyoksydanty

O antyoksydantach słyszeli wszyscy. Usuwają wolne rodniki, pomagają w zachowaniu młodości oraz przeciwdziałają powstawaniu groźnych chorób. Większość osób dbających o zdrowie stara się ich sobie dostarczać z owoców i zielonych warzyw. Jednak matcha zawiera nieporównywalnie większą ilość antyoksydantów niż jakikolwiek inny pokarm. Badanie metodą ORAC (ang. Oxygen Radical Absorbance Capacity), która polega na określeniu pojemności antyoksydacyjnej, wykazało, że matcha w przeliczeniu na 1g  posiada aż 1384 jednostki tej pojemności, daleko za nią były m.in. jagody goji z wynikiem 253, orzechy pecan (180), granat (105), dzikie jagody (93) i szpinak (26).

2. Pełna Katechiny i EGCg

Nie wszystkie antyoksydanty są sobie równe. Zielona herbata zawiera zestaw związków, zwanych katechinami. Są one dla nas najbardziej korzystne. Jedną, szczególną pochodną katechiny jest organiczny związek EGCg, czyli Galusan epigallokatechiny, który stanowi aż 60% wszystkich katechin w matchy. Spośród wszystkich antyutleniaczy, EGCg jest najbardziej znany ze swoich właściwości przeciwnowotworowych. Naukowcy twierdzą, że matcha zawiera ponad 100-krotnie większą ilość EGCg niż jakakolwiek inna herbata na rynku.

3. Wspomaga uczucie spokoju bez efektu otępienia

Przez stulecia matcha była używana przez buddyjskich mnichów Zen, którzy praktykowali medytację, jednocześnie pozostając czujni. Teraz wiadomo, że podwyższony stan świadomości zawdzięczamy L-Teaninie, aminokwasowi obecnemu w liściach, z których wytwarza się matchę. L-Teanina wspiera wytwarzanie w mózgu fal alfa, odpowiadających za stan relaksu, bez nieodłącznego efektu senności występującego po innych środkach relaksacyjnych.

4. Poprawia pamięć i koncentrację

Innym efektem L-Teaniny jest produkcja dopaminy i serotoniny. Te dwa neuroprzekaźniki służą poprawie nastroju, lepszej pamięci i koncentracji – przydatnych chyba wszystkim w codziennych obowiązkach.

5. Zwiększa poziom energii i wytrzyałości

Samurajowie, legendarni japońscy wojownicy, pijali matchę przed bitwami z racji na jej energetyzujące właściwości. Podczas gdy wszystkie zielone herbaty zawierają kofeinę, matcha swój pobudzający efekt zawdzięcza unikalnej kombinacji innych składników. Zwiększona wytrwałość po kubku matchy może trwać do 6 godzin i dzięki wspomnianej już L-Teaninie nie wiąże się z efektami ubocznymi znanymi z innych stymulantów, takimi jak nerwowość czy podniesione ciśnienie.

6. Spala kalorie

Picie matchy posiada udowodnione właściwości przyspieszania metabolizmu. Naukowcy spekulują, że może zwiększać spalanie tłuszczu aż czterokrotnie. To wszystko znowu bez efektów ubocznych.

7. Detoksykuje ciało

Trzy tygodnie przed zbiorami, krzew jest osłaniany przed słońce. To powoduje ogromny wzrost ilości chlorofilu w liściach (dzięki niemu matcha ma tak przepiękny zielony kolor). Chlorofil posiada właściwości oczyszczające, usuwa metale ciężkie oraz inne toksyny z ciała.

8. Wspomaga system immunologiczny

Katechiny zawarte w matchy wykazały właściwości bakteriobójcze. Dodatkowo, już jeden kubek tej herbaty zapewnia znaczne ilości potasu, witaminy A i C, żelaza, białka i wapnia. Badania wskazują, że składniki odżywcze matchy mogą mieć zdolność do hamowania ataku wirusa HIV na limfocyty T.

9. Poprawia wyniki cholesterolu

Naukowcy nie są w stanie wyjaśnić skąd w tej herbacie takie właściwości, jednak badania pokazują, że ludzie, którzy regularnie spożywają herbatę matcha, mają lepszy stosunek cholesterolu HDL do LDL. Mężczyźni, którzy piją matchę mają o 11% niższe ryzyko zapadnięcia na chorobę serca niż mężczyźni, którzy matchy nie piją.

 

Smak matchy jest kwestią dyskusyjną, dlatego dla wszystkich, którym intensywne doznana smakowe matchy pitej w formie herbaty nie odpowiadają, polecamy matcha Latte, czyli zieloną wersję mlecznego napoju.

Matcha Drink on Red Ceramic Bowl

Składniki:

  • 1 łyżeczka herbaty matcha
  • szklanka dowolnego mleka roślinnego (np. owsiane lub ryżowe)
  • ewentualnie słodzik – ksylitol/miód/zblendowane suszone daktyl

Przygotowanie:

Lekko podgrzej mleko. Następnie wsyp matchę i słodzik (jeśli używasz) i zblenduj wszystko tak, aby nie było żadnych grudek.

 

 

 

Źródła: http://www.naturallivingideas.com/10-amazing-benefits-of-matcha-green-tea/

Podobne artykuły

Odpowiedz