Czy można pozbyć się blizn?

Czy można pozbyć się blizn?

Artykuł partnera

Skaleczenia, zranienia, operacje – powodów powstawania blizn na naszym ciele jest sporo. Są one widoczne, ponieważ tkanka łączna, która zasklepia ranę, odznacza się na tle naszego naskórka. Tego typu zmiany doskwierają nam przede wszystkim ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych – mogą bowiem swędzieć, a nawet być źródłem bólu. Czy więc istnieją sposoby na to, by się ich pozbyć?

Oczywiście zdać musimy sobie sprawę z faktu, iż zaniknięcie blizny zależy od wielu czynników. Decydujące są tu między innymi: rodzaj zranienia, jego lokalizacja, a także nasze indywidualne cechy. Wszystko to sprawia, że niektóre zmiany są widoczne bardziej, inne mniej. W każdym przypadku jesteśmy jednak w stanie przyłożyć się do ich zamaskowania.

Plastry na blizny

Chcąc uzyskać możliwie najlepszy efekt, musimy działać błyskawicznie, najlepiej zaraz po wstępnym zagojeniu się rany. Warto skorzystać przede wszystkim z plastrów silikonowych, którymi należy zakleić blizny. Ich działanie sprawi, że blizna nie będzie się powiększać.

Plastry najlepiej sprawdzają się w przypadku tak zwanych blizn przerosłych, które powstają w wyniku nieprawidłowości procesu gojenia się ran, oraz bliznowców, czyli grubych blizn typowych dla osób z nadmierną produkcją kolagenu.

Podkreślić należy jednak fakt, iż nowoczesne plastry silikonowe można stosować w przypadku każdego rodzaju blizn. Związane jest to z ich budową – składają się one bowiem między innymi ze specjalnej membrany przepuszczające tlen oraz z żelu silikonowego, który wyróżnia się właściwościami adhezyjnymi, czyli łączącymi. W ten sposób plastry są w stanie złagodzić blizny pooperacyjne, poparzeniowe i pourazowe.

W leczeniu blizn dobre efekty zauważono także przy stosowaniu hydroaktywnych opatrunków poliuretanowych, przykład takich plastrów to np. https://www.apo-discounter.pl/hansaplast-med-plastry-na-blizny-p-3296.html

Zabiegi pielęgnacyjne

Sposobem na pozbycie się nieestetycznych zmian naskórnych są także różnego rodzaju zabiegi i operacje przy użyciu nowoczesnych technologii. Wspomnieć można chociażby o wykorzystaniu lasera, który łagodzi blizny. Konieczne jest jednak przeprowadzenie kilku zabiegów, które mogą okazać się bolesne.

Działające na rynku kliniki i zakłady stosują także zabieg o nazwie dermabrazja, polegający na ścieraniu skóry papierem chirurgicznym , a także zastrzyki ze sterydami. Wymienione metody zabiegowe mają jednak swoje wady. Po pierwsze, aby były skuteczne, muszą zostać powtórzone (czasem kilkukrotnie), a po drugie, są zazwyczaj drogie. Nie należy zapominać również o różnego rodzaju przeciwwskazaniach, związanych między innymi z naszym stanem zdrowia.

Naturalne kosmetyki

Dużo tańszą metodą jest skorzystanie z różnego rodzaju maści, kremów i żelów przygotowanych na bazie mieszanki składników naturalnych i syntetycznych. W ich składzie przede wszystkim znajduje się dużo witamin, które prowadzą do usprawnienia procesu maskowania blizn.

Pamiętać należy o tym, aby kurację kosmetykami rozpocząć jak najszybciej. Dzięki temu możliwe stanie się zmniejszenie blizn, ich rozjaśnienie oraz uodpornienie na zmiany spowodowane czynnikami zewnętrznymi (np. promieniowaniem UV). Na efekty przyjdzie nam jednak poczekać – często nawet kilka bądź kilkanaście miesięcy.

Podobne artykuły

1 Komentarz

  1. Janina
    14 grudnia 2016 at 15:59 Odpowiedz

    ja na blizny dostałam Kelo-cote plaster silikonowy w żelu – i schodzą ładnie 🙂

Odpowiedz