Ostatnie badania pokazują, że poziom cholesterolu (no niesamowite!) oraz tłuszczów nasyconych nie koniecznie musi być przyczyną choroby Alzheimera. Wręcz przeciwnie, owe składniki są istotne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu, w związku z czym warto brać je pod uwagę podczas komponowania codziennego menu. Co zatem jest przyczyną choroby Alzheimera? W jaki sposób można jej zapobiec oraz jak spowolnić jej ewentualny rozwój?
Przyczyny choroby Alzheimera
Jednym ze składników, który może powodować tego rodzaju schorzenie jest aluminium, które w dzisiejszych czasach jest niestety powszechnie stosowane. Aluminium przenika do naszego organizmu w rozmaity sposób. Możemy je spożywać, gdy podczas gotowania korzystamy z garnków czy opakowań aluminiowych. Ów pierwiastek znajduje się również w niektórych lekarstwach, a nawet wodzie. Okazuje się, że aluminium jest też składnikiem dezodorantów, w związku z czym przenika do naszego organizmu przez skórę.
Innym składnikiem silnie neurotoksycznym jest rtęć. Głównym jej źródłem są amalgamaty, które były wykorzystywane przez stomatologów. Niestety rtęć uniemożliwia wchłanianie cynku, a ten ma ogromne znaczenie dla rozmaitych procesów odbywających się w mózgu. Rtęć wiąże też magnez, który również jest istotnym pierwiastkiem przyczyniającym się do właściwego funkcjonowania układu nerwowego. Najnowsze badania pokazują także, iż przyczyną Alzheimera może być cukrzyca. Schorzenie to powoduje bowiem, iż komórki mózgowe nie pobierają odpowiedniej ilości glukozy z krwi. Z tego też powodu zaczynają one umierać, gdyż nie mają właściwej energii do przetrwania. Dlatego właśnie osoby cierpiące na cukrzycę mają o 60% większe ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.
Jak zapobiegać chorobie Alzheimera?
W celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera należy przede wszystkim zadbać o właściwą dietę. Powinna ona być bogata w zdrowe tłuszcze oraz zawierać niewiele węglowodanów prostych, a w szczególności cukru. Warto regularnie sięgać po olej kokosowy, oliwę, masło oraz jaja. Ważnym elementem naszego menu są też owoce oraz warzywa. Tutaj naukowcy szczególnie polecają granaty, dzikie jagody, zielone warzywa liściaste, a także brokuły, szpinak oraz jabłka. Na właściwe funkcjonowanie mózgu wpływają również kwasy omega-3, które znajdują się w nasionach konopi, chia czy lnu. Dostarczymy je również, jedząc ryby, jednak w tym przypadku należy być ostrożnym, gdyż przy okazji możemy spożyć rtęć, której niestety jest sporo w organizmach stworzeń morskich.
W walce z chorobą Alzheimera pomagają także przeciwutleniacze, które nie tylko znajdziemy w owocach i warzywach, ale również i w surowej czekoladzie czy zielonej herbacie.
Badania pokazują, że osoby z wysokim ciśnieniem krwi i otyłością są kilka razy bardziej narażone na wystąpienie choroby Alzheimera. Jeśli mamy więc tego typu problemy, to zadbajmy o właściwą dietę i ruch, które pozwolą nam uzyskać właściwą wagę. Warto też zadbać o swój umysł. Tak naprawdę człowiek powinien się uczyć przez całe życie. Jeśli zakończyliśmy już edukację szkolną, to poszukajmy ciekawych kursów, uczmy się języków, rozwiązujmy krzyżówki oraz jak najczęściej ćwiczmy pamięć. Warto też opanować umiejętność radzenia sobie ze stresem, gdyż produkowane hormony podczas nerwowych sytuacji mogą uszkadzać mózg. Najlepszymi metodami wyciszenia są: medytacja, joga, rozmaite sztuki artystyczne czy uprawa ogródka.
Produkty pomocne w walce z Alzheimerem
Istnieją rozmaite produkty naturalne, które wspierają walkę z chorobą. Jednym z nich jest kurkuma. Badania wykazały, iż kurkumina znajdująca się w kurkumie usuwa blaszki przyczyniające się do degradacji komórek mózgowych oraz prowadzące do choroby Alzheimera. Ważnym elementem diety jest również oliwa z oliwek. Posiada ona substancję pomagającą zwiększyć produkcję istotnych enzymów oraz białek, użytecznych w procesie rozbijania płytek amyloidowych związanych właśnie z chorobą Alzheimera. Jagody oraz wiśnie zawierają natomiast antocyjany, chroniące mózg przed dalszymi uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Owoce te posiadają również właściwości przeciwzapalne oraz zawierają antyoksydanty, a także sporo witaminy C i E.
Szpinak jest przede wszystkim bogaty w luteinę, czyli przeciwutleniacz, który pozytywnie wpływa na zdolności poznawcze. Regularne spożywanie tego produktu może poprawić pamięć oraz zdolności umysłowe. Warto sięgać także po brokuły, gdyż zawierają dwa szczególne składniki odżywcze, przyczyniające się do poprawy funkcji mózgu. Jednym z nich jest witamina K, wpływająca na zdolności poznawcze, a drugim elementem jest cholina. Jej regularne spożywanie może poprawić pamięć. W brokułach znajdziemy też sporo kwasu foliowego, który zapobiega wystąpieniu choroby Alzheimera.
Naukowcy zachęcają również do spożywania orzechów włoskich, posiadających mnóstwo składników przeciwzapalnych, a przy tym będących niezwykłym źródłem kwasu alfa linolenowego (ALA). Dzięki niemu zapewniony jest lepszy przepływ tlenu do mózgu. Z badań wynika, że spożywanie trzech porcji tłustych ryb w ciągu tygodnia może obniżyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera aż o 50 procent. Pamiętajcie tylko o kupieniu ryb z dobrego i pewnego źródła.
Dieta terapią
Właściwa dieta nie tylko działa prewencyjnie, ale może być też rodzajem terapii. Otóż wysokie dawki niektórych składników odżywczych mogą spowolnić czy nawet odwrócić zmiany demencyjne. Dieta opierająca się na warzywach, owocach oraz zdrowych tłuszczach może być więc świetnym sposobem na uniknięcie choroby Alzheimera. Warto pomyśleć również o wprowadzeniu świeżych soków oraz zielonych koktajli, które bogate są w mnóstwo przeciwutleniaczy, zapobiegających wystąpieniu demencji.
A czy Twoja dieta Cię postarza? Sprawdź to i zrób 1-minutowy quiz, a wszystkiego się dowiesz.
Głupoty nic więcej..
…niekoniecznie.
Mnie z kolei razi tutaj brak jakiejkolwiek – przy Alzheimerze [ba profilaktyce] nie można pomijać – wzmianki na temat snu…