Niemal każdy powinien jeść więcej warzyw i owoców. Wszyscy to wiemy. Jak jednak pozbyć się z nich toksycznych pestycydów?
We współczesnym świecie, niemal żaden pokarm nie jedz w 100% wolne od pestycydów. Nawet produkty organiczne mogą zawierać pewne pozostałości pestycydów. Dlatego mycie produktów jest ważne nie tylko w celu zapobiegania chorobom przenoszonym przez żywność, lecz także w celu zmniejszenia swojego kontaktu z pestycydami.
Najpopularniejszą radą na ograniczenie ekspozycji na pestycydy jest wybieranie ekologicznych produktów kiedy to możliwe. Szczególnie takich produktów, które sw najbardziej wystawione na działanie pestycydów. Poleca się także mycie warzyw i owoców przed spożyciem lub gotowaniem.
Po co używane są pestycydy?
Pestycydów używa się, aby eliminować szkodniki i nosicieli chorób, takich jak komary, kleszcze, szczury i myszy. Używa się ich także, aby trzymać pod kontrolą chwasty.
Jest wiele rodzajów pestycydów, w tym:
Herbicydy – glifosat, wytwarzany przez koncern Monsanto i używany do produkcji ich środka na chwasty, Roundupu, jest rodzajem herbicydu, który może być używany w konwencjonalnej (nie-organicznej) uprawie. Ten popularny herbicyd w wielu badanich wiązany był z nowotworami i zakłócaniem funkcji endokrynnych.
Środki owadobójcze – organofosforanysą jedną z grup insektycydów powszechnie używanych w produkcji. Chlorpyrifos jest jednym z takich organofosforanów. Łączy się go z uszkodzeniami rozwijających się mózgów u dzieci. Duży materiał dowodowy wiąże ekspozycję na pestycydy z podwyższonym współczynnikiem chorób przewlekłych, takich jak:
- nowotwór i cukrzyca
- choroby neurodegeneracyjne takie jak Parkinson, Alzheimer
- wady wrodzone i problemy z płodnością
- astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc
- i więcej
Są to naprawdę realne zagrożenia dla osób wystawionych na działanie pestycydów. Wiele z poważniejszych przypadków występuje u rolników, którzy narażeni są na pestycydy przy pracy.
Dlaczego ekologiczne produkty mają pestycydy?
Wielu konsumentów wybiera produkty ekologiczne, ponieważ wierzą, że są one uprawiane bez użycia pestycydów. Ponieważ wiele pestycydów jest zabronionych w rolnictwie ekologicznym, jest to niewątpliwe duży krok w dobra stronę.
Jednak niemal wszyscy rolnicy, nawet ekologiczni, używają pewnych ilości pestycydów. Są to po prostu inne rodzaje.
Dlaczego rolnicy ekologiczni używają pestycydów? Tak jak rolnicy konwencjonalni oraz każdy kto ma ogród lub działkę, zmagają się z chwastami, insektami i chorobami. Mimo wszystko, regulacje prawne dotyczące stosowania pestycydów w rolnictwie ekologicznym są znacznie bardziej restrykcyjne niż te dotyczące rolnictwa konwencjonalnego.
Dlaczego produkty ekologiczne są najlepszym i najbezpieczniejszym wyborem – szczególnie dla dzieci i kobiet w ciąży?
Spożywanie warzyw i owoców z upraw ekologicznych zmniejsza Twoją ekspozycję zarówno na osady pestycydów oraz odporne na antybiotyki bakterie. Jest to poparte badaniem przeprowadzonym przez Uniwersytet Stanford, które analizuje 17 innych badań porównujących wpływ na zdrowie produktów ekologicznych i konwencjonalnych.
Wybieranie upraw ekologicznych jest najbezpieczniejszą opcją dla każdego, jednak unikanie ekspozycji na pestycydy jest szczególnie ważne dla kobiet w ciąży i dzieci.
Dzieci są bardziej zagrożone ryzykiem związanym z pestycydami niż dorośli. Jest tak ponieważ rozwijający się mózg jest bardziej podatny na neurotoksyny, a także dawka pestycydów na kilogram masy ciała jest wyższa u dzieci niz dorosłych. Odkryto, ze dzieci, których matki były narażone na wysoką ekspozycję na pestycydy, mają niższe IQ w porównaniu do dzieci o niższej ekspozycji na pestycydy. Co więcej, dzieci wystawione na działanie pestycydów mają wyższe ryzyko różnych chorób przewlekłych, włącznie z problemami z uczeniem się oraz zachowaniem.
Zgodnie z badaniem opublikowanym w medycznym czasopiśmie pediatrycznym, wyższe niż mediana poziomy pozostałości pestycydów w moczu związane były związane z powójnym ryzykiem ADHD w porównaniu do poziomów niewykrywalnych.
Produkty, których ekologiczność jest najbardziej ważna
Możliwe, że nie zawsze możesz wybrać produkty ekologiczne. Możesz jednak podejmować świadome decyzje o tym, które owoce i warzywa najlepiej kupować ekologiczne.
Jest do tego pomocne narzędzie: Environmental Working Group (EWG – organizacja specjalizująca się w badaniu toksycznych substancji w jedzeniu, ziemi, etc.) każdego roku tworzy listę najbardziej i najmniej zanieczyszczonych produktów.
Oto lista produktów najbardziej zanieczyszczonych (bardzo ważne, aby te produkty kupować ekologiczne):
- truskawki
- szpinak
- nekatrynki
- jabłka
- brzoskwinie
- gruszki
- wiśnie
- winogrona
- seler
- pomidory
- papryka
- ziemniaki
A to lista najmniej zanieczyszczonych produtków:
- kukurydza
- awokado
- ananas
- kapusta
- cebula
- groszek mrożony
- papaje
- szparagi
- mango
- bakłażan
- melon miodowy
- kiwi
- melon cantaloupe
- kalafior
- grejpfrut
Jak myć owoce i warzywa?
Czy zazwyczaj myjesz świeże produkty poprzez opluwanie ich zimną wodą? Większość osób tak robi. Ta metoda działa dobrze do usuwania pewnej części pestycydów z niektórych produktów.
Badacze odkryli, że mycie warzyw i owoców pod bieżącą wodą redukowało ilość pestycydów w 9 przypadkach na 12 testowanych pestycydów.
Bieżąca woda może działać, a co z produktami znanymi jako środki do czyszczenia warzyw i owoców? Czy powinno się ich używać? Badania pokazały, że większość komercyjnych produktów do czyszczenia nie jest bardziej efektywna od zwykłej wody.
Są jednak sposoby, które wykazały większą efektywność niż sama woda. Są to: woda z solą, woda z octem oraz woda z sodą oczyszczoną.
Mycie wodą z solą
Woda z solą jest jednym z najprostszych i najtańszych sposobów, aby usunąć pewne pestycydy.
W jednym z badań naukowcy z EWG myli warzywa przez 20 minut w occie, roztworze wody z solą lub zwykłej wodzie w celu wyeliminowania pozostałości czterech popularnych pestycydów – chlorpyrifos, DDT, cypermetryna i chlorothalonil.
Odkryli, że 10% roztwór soli był najbardziej efektywny i znacznie przewyższał mycie zwykłą wodą.
Nierozcieńczony ocet był równie efektywny. Jednak używanie octu mogłoby się stać zbyt drogie i pozostawiałoby na owocach i warzywach niechciany posmak octu.
Najlepszy sposób na mycie warzyw i owoców
Najlepszym sposobem na mycie warzyw i owoców okazuje się soda oczyszczona. W jednym z badań okazała się być najbardziej efektywna w usuwaniu pozostałości pestycydów zarówno z powierzchni, jak i spod skórki jabłek.
Roztwór wody z sodą oczyszczoną użyty w badaniu był bardzo słaby – zaledwie 1 część sody na 100 części wody. Moczenie produktów zajęło 12-15 minut, aby usunąć wszystkie pestycydy.
Wnioski
Z pestycydami wiąże się wiele zagrożeń dla zdrowia. Szczególne niebezpieczeństwo niosą one dla dzieci i kobiet w ciąży. Jednak każdy z nas powinien na co dzień dbać o usuwanie pestycydów ze spożywanych świeżych produktów.
O ile pewne produkty naprawdę warto kupować ekologiczne (patrz: lista najbardziej zanieczyszczonych produktów), o tyle te spoza listy spokojnie można kupować także te nie oznaczone odpowiednimi certyfikatami i dla pewności dobrze je umyć..
Dlatego tym bardziej warto wykorzystać tak prostą metodę jak moczenie warzyw i owoców w wodzie z sodą oczyszczoną, która w szybki i tani sposób pomoże obniżyć ekspozycję na wszechobecne pestycydy.
Zdjęcie: Depositphotos
Do tej pory myłam owoce i warzywa pod bieżącą wodą, ale zamierzam się do tego aby jednak te owoce myć w solonej wodzie. Trzeba w tych czasach zadbać o zdrowie. Bardzo fajny i przekonujący artykuł:)
Pewnie metoda pozbywania się pestycydów z owoców
i warzyw metodą moczenia ich w roztworze wody z sodą jest skuteczna, ale czy przez 15 minut /zwłaszcza owoce miękkie/ nie rozmokną i czy będą smakować?
dno nie artykuł – mysie sodą usuwa chemię, a mycie kwaskiem, octem bakterie – dlatego myjemy i jednym i drugim.
organiczne są zdrowsze, ale nie zdrowe – sypią cały czas z góry chemię, metale ciężkie i grzyby – to jak mają być organiczne ?