Nawilżacz powietrza – czy to sprzęt warty uwagi?

Nawilżacz powietrza – czy to sprzęt warty uwagi?

Artykuł sponsorowany

W ostatnich czasach dużo się słyszy o ciągle pogarszającej się jakości powietrza, którym oddychamy. Nie jest to zjawisko nowe – odkąd ludzka cywilizacja emituje do powietrza szkodliwe cząstki i pyły, jego jakość cyklicznie się pogarsza. Jest to widoczne zwłaszcza w ostatnich czasach. Jakiś czas temu ogólnie pojawił się trend pomiaru jakości powietrza pod kątem obecności pyłu zawieszonego, zwanego smogiem. Niska jakość tego, czym oddychamy jest widoczna zwłaszcza w okresie grzewczym. Kiedy dosłownie każdego dnia emitujemy ogromne ilości pyłu zawieszonego z naszych piecy i systemów grzewczych, w niektórych miastach zachodzi konieczność noszenia stosownych masek podczas poruszania się na wolnym powietrzu.

Dlatego tak ważna jest duża dbałość o powietrze, zwłaszcza w miejscach, w których przebywamy najdłużej, i/lub w miejscach, w których docelowo powinniśmy się czuć najbardziej komfortowo. Mowa oczywiście o naszym domu, mieszkaniu, a sypialni się znajdującej w nim zwłaszcza.

Na szczęście obecnie technologia przyniosła szereg ciekawych rozwiązań. Jednym z nich są nawilżacze powietrza. Jest to sprzęt coraz popularniejszy na rynku, zaś z roku na rok liczba dostępnych modeli stale rośnie. Zwiększają się również możliwości poszczególnych rozwiązań, poprzez wdrażanie dodatkowych funkcji, wspomagających osiągane rezultaty.

Zadaniem nawilżaczy powietrza jest dbanie o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza, zaś więcej o tego typu sprzętach można poczytać na stronie https://topowe-agd.pl/

Nawilżacz powietrza – zasada działania

Jednym z głównych mankamentów powietrza, którym oddychamy jest jego nieodpowiednia wilgotność. W wyniku osadzania się zanieczyszczeń w powietrzu i wynikających z nadmiernego rozwoju cywilizacyjnego innych, negatywnych efektów, zdecydowanie spada poziom wilgoci powietrza. Powietrze staje się bardziej suche, co ma odpowiednie przełożenie na całe nasze samopoczucie.

Odpowiednia wilgotność powietrza bowiem jest niezwykle istotna.

Oddychając, tlen przechodzi przez szereg narządów oraz błon śluzowych, mających chronić nasze narządy przed nadmiernym zanieczyszczeniem.

katar kobiety przez zanieczyszczone powietrzeJeśli oddychamy powietrzem, które jest o nieodpowiedniej wilgoci, owe błony ulegają wysuszeniu. W wyniku tego osuszania, stosowne błony zaczynają Doprowadza to do sytuacji, w której osoba, która spotkała się z tą przypadłością, boryka się ze szkodliwym kaszlem, katarem, zjawiskami astmatycznymi oraz szeregiem innych przypadłości.

Na szczęście w dzisiejszych czasach, technologia doszła do takiego poziomu, że istnieje szereg możliwości, które mogą skompensować te negatywne zjawiska. Jednym, z tych rozwiązań jest nawilżacz powietrza. Ranking aktualnie dostępnych nawilżaczy powietrza można znaleźć tutaj: https://topowe-agd.pl/nawilzacze-powietrza/.

Przyjrzyjmy się teraz bliżej jego zasadzie działania. Jest to sprzęt, który za pomocą wbudowanego wiatraka, wciąga powietrze dzięki wytworzeniu podciśnienia. Wciągnięte w ten sposób powietrze przechodzi przez urządzenie i wychodzi z drugiej strony, odpowiednio wzbogacone.

W samym urządzeniu znajduje się bowiem również odpowiedni zbiornik z wodą, przez który wciągane powietrze przelatuje, przez co do powietrza dostają się cząsteczki wody. Poprzez wytworzone podciśnienie, nawilżone powietrze zostaje wypchnięte do pomieszczenia, będąc znacznie wilgotniejsze. Tym samym jego jakość ulega znacznej poprawie.

Dobry sprzęt ma jednak znacznie rozszerzoną funkcjonalność, oferując znacznie więcej niż samo nawilżenie powietrza. Nowoczesne rozwiązania obecnie dostępne na rynku potrafią już w czasie rzeczywistym monitorować jakość powietrza i prezentować ją w formie różnego rodzaju iluminacji lub wskaźników na odpowiednim wyświetlaczu. Można również w wielu modelach ustawiać optymalny dla siebie poziom nawilżenia, a urządzenie samoczynnie dbają o to, by poziom ten został zachowany. Inną formą stosowanego rozwiązania jest sprzęt, który tworzy swoistego rodzaju mgiełkę, ulatnianą do otoczenia. Oczywiście siła działania powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia – jest to jedne z kryteriów, którym należy się kierować przy wyborze stosownego sprzętu.

Część nawilżaczy ma również dodatkową funkcję. W samym urządzeniu, na etapie konstrukcji obiegu powietrza wbudowywane są często odpowiednie urządzenia filtrujące. W zależności od skomplikowania danego sprzętu, może to być zwykły filtr wstępny, oddzielający z powietrza duże zabrudzenia mechaniczne. W lepszych rozwiązaniach wbudowany jest również filtr węglowy, który z powietrza usuwa różnego rodzaju szkodliwe związki chemiczne, filtr HEPA, likwidujący często nawet do 99,5 zanieczyszczeń mechanicznych, takich jak alergeny czy wirusy lub grzyby.Dzięki temu, nawilżacz uzyskuje dodatkową funkcję i może pełnić również rolę odpowiedniego oczyszczacza powietrza, dodatkowo podnosząc jego jakość.

Ostatnią, najczęściej wdrażaną funkcją w nawilżaczu jest jonizator. Obecność tego rozwiązania ma za zadanie umieszczać w powietrzu pozytywne i korzystne dla zdrowia jony. Jest to bardzo zdrowe dla ludzi, zwłaszcza borykających się z alergiami oraz astmami.

W zależności od obecności i ilości wdrożonych w danym rozwiązaniu funkcji, odpowiednio rośnie również cena danego urządzenia. Warto uwzględnić ten fakt, przy doborze rozwiązania odpowiedniego do swoich potrzeb. Z drugiej strony jednak wybór droższego urządzenia o szerszej funkcjonalności pozwala na zaoszczędzeniu na samych zakupach. Coraz częściej bowiem obecność nawilżacza oraz oczyszczacza w pokoju jest koniecznością. Kupując zatem urządzenie zbiorcze, możemy osiągnąć dzięki temu znacznie więcej, znacznie niższym kosztem sumarycznym.

Nawilżacze powietrza – sprzęt zalecany przez specjalistów

Tak pozytywny wpływ na zdrowie działania nawilżacza, nie pozostał bez echa wśród specjalistów. Okazuje się bowiem, że obecność nawilżacza powietrza w sypialni znacznie zmniejsza negatywne efekty takich przypadłości jak alergia, astma czy usilne katary sienne lub kaszle. Dlatego też alergolodzy polecają zaopatrzenie się w tego rodzaju rozwiązanie każdej osobie, borykającej się z tego rodzaju przypadłościami.

nawilzacz powietrza

Stosowanie nawilżaczy jest również polecane przez samych użytkowników tego rodzaju urządzeń. Zwracają oni uwagę na fakt, iż odpowiednio przygotowanym przez nawilżacz powietrzem oddycha się zdecydowanie przyjemniej. Wzbogacone o pozytywne jony powietrze jest znacznie przyjemniejsze podczas oddychania, co wydatnie przekłada się na komfort przebywania w danym pomieszczeniu.

Oczywiście przekrój dostępnych na rynku modeli jest na tyle duży, że każde rozwiązanie cieszy się różnymi ocenami. Użytkownicy przede wszystkim zwracają uwagę na dodatkowe funkcje, takie jak jonizator zwłaszcza czy też dodatkowe wsparcie w procesie oczyszczania powietrza dzięki wbudowanym funkcjonalnościom wprost z urządzeń zwanych oczyszczaczami powietrza. Jest to zasadniczo najpopularniejsze połączenie.

Nawilżacz powietrza – czy naprawdę warto zdecydować się na te rozwiązanie?

Pozostaje na sam koniec ustalić jeszcze jedną, istotną kwestię. Dokonajmy ostatecznego podsumowania – czy w rzeczywistości warto zdecydować się na zakup urządzenia, które zazwyczaj trochę kosztuje?

Ostatecznie odpowiadając na te pytanie, należy definitywnie stwierdzić, że tak. Jeśli zestawimy ze sobą wszystkie korzyści osiągane w wyniku stosowania nawilżacza z odpowiednią ceną tego rodzaju sprzętu, okazuje się, że bezwzględnie powinniśmy się zdecydować na zakup nawilżacza. Dzięki temu poprawi się zdecydowanie komfort codziennego funkcjonowania.

Warto przy wyborze odpowiedniego urządzenia, kierować się właśnie jego wydajnością, wynikającą wprost z pojemności pojemnika na wodę w urządzeniu czy też ilością trybów pracy. Jednakże szerokość rynku sprawia, że każdy z pewnością znajdzie coś w sam raz dla siebie.

Podobne artykuły

Napisz komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.