Aparat ortodontyczny – jak wybrać?

Aparat ortodontyczny – jak wybrać?

Artykuł sponsorowany

Coraz częściej można zauważyć aparat ortodontyczny u osób po 25-30 roku życia. Stosują go oni przede wszystkim ze względów estetycznych, gdyż umożliwia poprawę zgryzu, w tym m.in. wystających zębów. Każdy marzy przecież o pięknym uśmiechu. Nieprawidłowy zgryz wpływa nie tylko na wygląd, ale także samopoczucie. Może powodować dyskomfort, a nawet bóle głowy. Niestety, dla wielu osób decyzja o jego założeniu nie jest przyjemna. Współczesna ortodoncja daje jednak znacznie bogatszy wybór aparatów ortodontycznych niż jeszcze kilka lat temu. Które z nich polecane są osobom dorosłym?

Aparaty ligaturowe tradycyjne

To najczęściej spotykany typ aparatu ortodontycznego. Jego niewątpliwą zaletę stanowi stosunkowo niska cena, a także uniwersalność stosowania. Wyposażony jest w łuki, ligatury oraz zamki. Większość elementów wykonana została w nich ze stali nierdzewnej. Zamki przymocowane są zaś za pomocą cienkiego drutu, którego zadaniem jest wywieranie nacisku na zęby. Nie każdemu jednak odpowiada fakt, że są bardzo widoczne. Niekiedy dochodzi także do złamania drutu.

Nowoczesny aparat – Invisalign 

Obecnie bardzo chętnie wybierane rozwiązanie jako metoda terapii różnego rodzaju wad zgryzu. W tym przypadku stosuje się specjalne, ruchome aparaty nakładkowe. Pacjent otrzymuje stworzony dla niego zestaw nakładek, jakie wykonane są z przezroczystego plastiku. Nakładki (alignery) nie posiadają żadnych stałych elementów, typu druty i zamki. Każdy tego rodzaju aparat wykonuje się pod indywidualnego pacjenta, dlatego kosztuje on nieco więcej niż aparat tradycyjny. Do procesu tworzenia wykorzystuje się technologię wizualizacji 3D. Nakładki należy wymieniać co 2 tygodnie. Ich działanie jest stopniowe, aczkolwiek efektywne. 

Aparaty lingwalne

To kolejny typ stałego aparatu ortodontycznego, który mocuje się na tylnej powierzchni zębów. Sprawia to, że jest zupełnie niewidoczny, a tym samym zapewnia wysoki komfort. To najlepszy wybór dla osób, którym zależy na estetyce oraz jak najszybszym leczeniu. 

Aparaty bezligaturowe

Aparat ortodontyczny, który wyglądem może przypominać aparat klasyczny, jednak nie posiada gumowych łączeń pomiędzy zamkami, czyli tzw. ligatur. Jego duża zaleta to wysoka estetyka i mniejsza inwazyjność, a także łatwiejsza higiena. Czas leczenia może być nawet do 6 miesięcy krótszy niż w przypadku stosowania aparatu tradycyjnego.

Jak wybrać aparat ortodontyczny?

Podstawa to wizyta u ortodonty. Tylko specjalista może określić czy potrzebujemy aparatu, a jeśli tak, to jaki typ będzie dla nas najlepszy. Doświadczonego ortodontę znajdziemy na ortolingwa.pl. Rodzaj aparatu będzie zależny także od naszych finansów. Najbardziej estetyczne rozwiązania są zazwyczaj bardzo kosztowne. Cena aparatu może wynosić bowiem od 1,5 tys. do nawet 10 tys. złotych. Różnica jest zatem znaczna więc dobrze przemyśleć tego rodzaju inwestycje. 

Podobne artykuły

komentarzy

  1. Antoni
    15 lipca 2018 o 15:18 Odpowiedz

    Ja niestety muszę wybrać opcję najtańszą, która i tak pochłonie ogrom pieniędzy…

Napisz komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.