Niezwykła Witamina C

Niezwykła Witamina C

Artykuł partnera

Witaminę C zna chyba każdy z nas. Kwas askorbinowy stosuje się nie tylko w medycynie, ale również w kosmetologii. Witamina C zazwyczaj kojarzy nam się z kolorowymi pastylkami i sezonem jesienno-zimowym. Na szczęście naturalną witaminę C znajdziemy w wielu smacznych i zdrowych, a przede wszystkim produktach.

Naturalna witamina C. Gdzie jej szukać?

O tym, że świeże warzywa i owoce to podstawa zdrowej diety wiedzą już nawet małe dzieci. Podobnie ma się rzecz z witaminą C. Najłatwiej ją znaleźć właśnie w owocach i warzywach, na przykład cytrusach, pietruszce, papryce, porzeczce, owocach dzikiej róży, kiwi czy cebuli. W ostatnich latach popularnym źródłem witaminy C stała się acerola. Witaminę C znajdziemy również w produktach pochodzenia zwierzęcego, na przykład w wątróbce, cynaderkach, ostrygach, móżdżku cielęcym czy ikrze dorsza…

Witamina C najlepsza na przeziębienie? Prawda czy mit?

To niestety mit, który jest nadal bardzo żywy. Faszerowanie się kwasem askorbinowym nie pomoże nam zwalczyć przeziębienia. Nasz organizm wydali nadmiar witaminy C wraz z moczem. Ale czy to znaczy, że należy zrezygnować z regularnego przyjmowania tej witaminy? Oczywiście, że nie… Udowodniono, że regularne, profilaktyczne zażywanie witaminy C zmniejsza ryzyko zachorowania. Co ciekawe najkorzystniejsze działanie witaminy C zaobserwowano u osób, które regularnie podejmują ciężki wysiłek fizyczny. Dlatego o odpowiedni poziom witaminy C powinni zadbać sportowcy oraz osoby, które pracują fizycznie.

Witamina C i układ krwionośny

Kwas askorbinowy wzmacnia i uszczelnia nasze naczynka krwionośne. Dzięki temu nie tworzą nam się nieestetyczne siniaki, nie leci nam krew z nosa i nie krwawią dziąsła. Witamina C wspomaga także leczenie nadciśnienia tętniczego.

Co więcej o odpowiednią ilość witaminy C w diecie powinny zadbać osoby cierpiące na niedokrwistość, czyli anemię. Albowiem kwas askorbinowy wspomaga wchłanianie żelaza, a także przyśpiesza produkcję czerwonych krwinek.

Witamina C kontra nowotwory

Niektóre badania dowodzą, że podawanie witaminy C dożylnie, wraz z przeciwnowotworowymi przyśpiesza destrukcję komórek nowotworowych. Co więcej łagodzi uboczne skutki radio i chemioterapii. Takie efekty można osiągnąć jeżeli pacjent przyjmuje witaminę C pod postacią zastrzyków. Inne badania wykazują, że witamina C spowalnia pojawianie się przerzutów.

Mocne kości i sprawne stawy

Nie wiele osób wie, że witamina C bierze udział w tworzeniu się kolagenu, który jest składnikiem chrząstek stawowych. To właśnie dzięki kolagenowi nasze stawy są elastyczne, a my nie narażamy się na bolesną kontuzję. Zaś jeśli chodzi o kości to witamina C niezbędna do formowania i wydzielania osseiny. Osseina jest budulcem naszych kości, dlatego osoby zagrożone osteoporozą powinny zadbać o odpowiedni poziom witaminy C w swoim organizmie.

Witamina C w służbie piękna

Nie od dziś wiadomo, że witamina C jest silnym przeciwutleniaczem, który neutralizuje wolne rodniki. To właśnie one odpowiedzialne są za tak nie lubiane przez nas zmarszczki. Jak wcześniej wspominano witamina C ma wpływ na tworzenie się kolagenu. Kolagen nie tylko wpływa na elastyczność naszych chrząstek. Odpowiada także za kondycję naszej skóry. To dzięki niemu skóra jest jędrna, a nasz owal twarzy wyraźny.

Nic dziwnego, że witamina C chętnie dodawana jest do kosmetyków przeznaczonych dla cery dojrzałej. Kwas askorbinowy pomaga walczyć nie tylko ze zmarszczkami, ale i przebarwieniami słonecznymi czy rozstępami.

Kiedy brakuje nam witaminy C

Niedobory witaminy C mogą objawiać się w bardzo zróżnicowany sposób. Po pierwsze zwiększy się nasza podatność na wszelkiego rodzaju infekcje, będziemy zmęczeni i ospali.

Podobne artykuły

1 Komentarz

  1. Daniel
    7 października 2017 at 15:45 Odpowiedz

    Trzeba wykorzystywać potencjał natury gdyż w przyrodzie jest wszystko co potrzebuje człowiek do prawidłowego rozwoju, niestety w warzywach i owocach witamin jest coraz mniej z roku na rok, i jeśli byśmy chcieli dostarczyć dzienne zapotrzebowanie, musielibyśmy zjadać niemożliwie ilości tych warzyw czy owoców.
    Polecam wywiad z Dr. Kardaszem w linku poniżej.
    https://myduolife.com/link/990c7617eb01bbd8

Odpowiedz