Artykuł sponsorowany
Z bezsennością walczą osoby w każdym wieku, zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Tradycyjne, ciepłe mleko i leczenie baranów może zawodzić, dlatego warto sięgnąć po inne, sprawdzone metody. Oto pięć z nich.
Wyciszenie przed snem
Większość z nas ogląda przed snem telewizję, przegląda Internet bądź słucha muzyki. Tymczasem okazuje się, że to właśnie nadmierna ekspozycja na bodźce może być przyczyną bezsenności. Specjaliści radzą, aby już na godzinę, maksymalnie 30 minut przed położeniem się spać, odstawić wszelkie urządzenia elektroniczne. Co ciekawe, nawet czytanie bezpośrednio przed snem książki, która budzi w nas wiele emocji, może powodować kłopoty z zasypianiem. Dobrze więc wziąć relaksującą kąpiel i w ciszy przygotowywać się do snu.
Lekkostrawny posiłek
Kolacja, zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania, powinna być jedzona na około dwie-trzy godziny przed snem. Wybierajmy lekkostrawne produkty, które nie obciążają zbytnio żołądka. Jeżeli zjemy ciężką kolację na krótko przed snem, to nasz organizm skupi się w głównej mierze na trawieniu posiłku, a nie wyciszeniu i uspokojeniu. Co więcej, ewentualny ból brzucha również nie będzie dawał nam zasnąć. Z drugiej jednak strony nie powinniśmy kłaść się z pustym żołądkiem – charakterystyczne uczucie ssania także może sprawić, że nie zaśniemy prędko, gdyż nasz organizm będzie dopominał się jedzenia.
Dobre przygotowanie sypialni
W naszej sypialni powinna panować atmosfera, która ułatwi nam wypoczynek i zasypianie. Starajmy się nie gromadzić w niej zbędnych przedmiotów, zwłaszcza tych, które przypominają nam o codziennych obowiązkach domowych bądź zawodowych. Co ważne, pamiętajmy o regularnej zmianie pościeli, a także wietrzeniu sypialni. Temperatura wewnątrz nie powinna przekraczać 22 stopni, choć mówi się, że najlepiej śpi się w chłodniejszych pomieszczeniach, gdzie temperatura powietrza wynosi jedynie 19-20 stopni. Nasza sypialnia powinna być urządzona w stonowanych kolorach – ostre barwy mogą powodować, że ciężko będzie nam zasnąć.
Leki na bezsenność
Każdy, kto boryka się z problemem bezsenności, może sięgnąć po leki ułatwiające zasypianie. Możemy uzyskać leki nasenne bez recepty w aptekach stacjonarnych oraz internetowych – są one oparte głównie na wyciągach z ziół. Ich odpowiednie stężenie może znacząco wpłynąć na komfort naszego snu. Jeżeli jednak tradycyjne leki, dostępne bez recepty, nie pomagają, warto udać się do lekarza. Być może bezsenność wymaga dalszej diagnostyki, której może podjąć się jedynie doświadczony medyk.
Sport na co dzień
Aktywność fizyczna może pomóc nam walczyć z bezsennością. Nie chodzi o to, aby przeforsowywać organizm – wręcz przeciwnie, gdyż przemęczeni również możemy mieć problemy z zasypianiem. Warto jednak codziennie wybrać się na mały spacer. Wystarczy, że będzie on trwał około 20-30 minut. Aktywność fizyczna ma także inne zalety, a mianowicie:
- pomaga utrzymać szczupłą sylwetkę,
- poprawia samopoczucie,
- pomaga odpocząć od problemów dnia codziennego.
Pamiętajmy, aby stawiać na ruch nie tylko wiosną i latem, ale o każdej porze roku, nawet wtedy, gdy na zewnątrz temperatura znacznie spada.
Fot.:pixabay.com