Rodzice często powtarzają, że lenistwo to okropna cecha. Najgorszą rzeczą jest nic nie robienie, mała aktywność fizyczna, brak inicjatyw itp. Oczywiście warto się ruszać i dbać o siebie, ale życie w powolniejszym tempie oraz pozwolenie sobie na lenistwo ma też swoje atuty.
Przykładowo większość dorosłych nie jest w stanie zasnąć w ciągu dnia. Jednak codzienna drzemka doskonale wpływa na nasze samopoczucie i ogólny stan zdrowia. Choć wiele osób uważa, że poruszanie się w zwolnionym tempie jest wadą, a ktoś, kto jest leniwy, nic nie osiągnie, to jednak warto wiedzieć, że takie podejście może korzystnie wpływać na motywację i kreatywność. Nie oznacza to, że zachęcamy do spędzania całego dnia na tapczanie, jednak warto pomyśleć o odpoczynku, gdy czujemy się zmęczeni bądź po prostu mamy ochotę się zrelaksować. Taka chwila lenistwa sprawi, że nabierzemy znów sił i będziemy mogli działać bardziej efektywnie.
Oto powody, dla których lenistwo bywa dobre:
To naturalna rzecz
Nasze ciało zawsze dąży do oszczędzania energii. Dlatego też takie lenistwo jest absolutnie naturalną rzeczą. Nie należy więc robić sobie wyrzutów sumienia, gdy pozwolimy sobie na dłuższą drzemkę.
Obniża ciśnienie krwi
Zbyt duże tempo życia i pośpiech mają negatywny wpływ na nasze ciśnienie oraz tętno. To sprawia, że nasz organizm jest przeciążony, co w efekcie może być przyczyną różnych chorób. Dlatego trochę warto wygospodarować trochę czasu na lenistwo. To chwila, w której pozwolimy się wyciszyć naszemu umysłowi i zrelaksujemy ciało. Dzięki temu nasze ciśnienie krwi zmaleje i poczujemy się spokojniejsi.
Korzystnie wpływa na kreatywność
Kiedy leżymy na łóżku, nie myśląc o niczym, to niezmiernie korzystnie wpływa to na funkcjonowanie naszego mózgu. Po takich sesjach stajemy się znacznie bardziej kreatywni i istnieje szansa, że zaprocentuje to wysoką jakością późniejszej naszej pracy. Poza tym tego typu medytacja działa wyciszająco.
Lenistwo poprawia wydajność pracy
Wszyscy uważają, że osoby pozwalające sobie na lenistwo są mniej wydajne i ich jakość pracy jest niższa. Jednak nie do końca jest to prawdą. Okazuje się bowiem, że takie przerwy pozwalają zregenerować organizm, dzięki czemu wykonywana później praca jest znacznie wydajniejsza. Dlatego też koniecznie trzeba wygospodarować czas na codzienny wypoczynek. Przerwa na lunch jest jak najbardziej wskazana.
Lenistwo wzmacnia umiejętności rozwiązywania problemów
Na całym świecie nie znajdziemy osoby bez problemów. Jeśli mamy poważniejszy problem, który męczy nas już od kilku tygodni, to lenistwo może pomóc nam go rozwiązać. Kiedy poświęcamy trochę więcej czasu sobie, leżąc na łóżku, to jesteśmy w stanie wymyślić rozwiązanie znacznie szybciej. Oczywiście nie jest pewne, że uda nam się to od razu, ale warto dać sobie taki wolny czas.
Lenistwo umożliwia refleksję
Warto dać swojemu umysłowi trochę czasu na przemyślenia. Dzięki temu odkryjemy, jak bardzo zwiększyła się nasza samoświadomość. Z czasem zaczną się u nas pojawiać nowe pomysły, a przy tym lepiej poznamy samych siebie.
Docenisz obecną chwilę
Medytacja i lenistwo sprawiają, że bardziej żyjemy obecną chwilą i doceniamy dzięki temu nasze życie. Nie ma to nic wspólnego z posiadanymi pieniędzmi, tytułami czy wykształceniem. Lenistwo sprawia, że jesteśmy bardziej wdzięczni za rzeczy, które posiadamy i to nawet te najmniejsze drobiazgi, jak zapach porannej kawy czy ciepłe łóżko. To korzystnie wpływa na nasze codzienne samopoczucie i sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi.