Glutation jest jednym z najpopularniejszych i najlepiej zbadanych przeciwutleniaczy. Wiele mówi się o korzyściach jakie może on mieć dla naszego zdrowia. Niestety jest też mnóstwo nieporozumień związanych z tym tematem. Czy faktycznie suplementy z glutationem korzystnie działają, czy raczej są tylko oszustwem? Ten artykuł dokładnie omówi wszelkie kwestie związane z glutationem.
Czym jest glutation?
Zanim zajmiemy się suplementami, warto powiedzieć kilka słów o tym, czym właściwie jest glutation. To po prostu peptyd składający się z trzech aminokwasów takich jak:
- L-cysteina
- Glicyna
- kwas L-glutaminowy
Poza tym glutation jest silnym przeciwutleniaczem i uważany jest za jeden z lepszych antyoksydantów. Wpływa on korzystnie na nasze ciało oraz zdrowie. Istotne jest tutaj to, iż nasz organizm samodzielnie wytwarza glutation. Pijemy wino, aby dostarczyć resweratrol lub jemy jagody w celu spożycia antocyjanów, natomiast glutation jest produkowany w naszym ciele naturalnie i dlatego też nie jest uważany za niezbędny składnik odżywczy. Ta jego unikalna cecha ma duży wpływ na efektywność suplementów.
Jak działa glutation?
Naukowcy nadal badają potencjalne korzyści zdrowotne tego składnika, jednak dotychczasowe wyniki były imponujące. Oto niektóre z najważniejszych korzyści zdrowotnych:
1. Chroni przed stresem oksydacyjnym
Przede wszystkim glutation jest uważany za silny przeciwutleniacz, który neutralizuje wolne rodniki, a także metale ciężkie w naszym ciele. Pomaga to uniknąć takich konsekwencji jak przedwczesne starzenie się czy problemy związane z neurodegeneracją.
2. Wzmacnia system immunologiczny
U osób, które posiadają silny układ odpornościowy komórki limfoidalne zawierają zrównoważoną ilość glutationu. Nawet niewielkie zmiany poziomu glutationu mogą zakłócić cały system immunologiczny.
3. Korzystnie wpływa na serce
Jednym z głównych czynników przyczyniających się do problemów sercowo-naczyniowych jest tak zwana dysfunkcja śródbłonka. Gdy śródbłonek nie pracuje poprawnie, to może pomóc glutation. Składnik ten pomógł wielu pacjentom z miażdżycą tętnic i przyczynił się do poprawy funkcjonowania śródbłonka poprzez zwiększenie aktywności tlenku azotu.
4. Detoksykuje wątrobę
Glutation wiąże się z toksycznymi chemikaliami, dzięki czemu łatwiej możemy pozbyć się ich z organizmu. W rezultacie odgrywa więc istotną rolę w pomaganiu organizmowi w pozbywaniu się toksyn zaczerpniętych z żywności oraz środowiska.
5. Może pomóc zapobiec pewnym rodzajom raka
Naukowcy zauważyli, że glutation ma kluczowe znaczenie w usuwaniu i detoksykacji substancji rakotwórczych, dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym. To może mieć dwojakie znacznie. Jednym ze sposobów leczenia raka jest mianowicie celowe wyczerpanie glutationu w komórkach nowotworowych, aby uczynić je bardziej podatnymi na leczenie chemioterapią
Co powoduje deficyt glutationu?
Istnieje kilka podstawowych przyczyn, które mogą powodować obniżenie poziomu glutationu. Są to między innymi:
- Wiek – u osób starszych widoczne są większe niedobory glutationu, ponieważ ich ciała gorzej syntetyzują go.
- Choroby przewodu pokarmowego powodują zmniejszenie produkcji glutationu
- Problemy z gruczołem nadnerczy / zespół przewlekłego zmęczenia.
- Uprawianie sportu wyczynowo – sportowcy, którzy ciężko trenują bez odpowiedniego odżywiania i odpoczynku mogą negatywnie wpłynąć na produkcję glutationu.
- Cukrzyca
Jeśli należysz do jednej z powyższych kategorii, to niekoniecznie oznacza to, że masz niedobór glutationy, jednak warto być wtedy bardziej wyczulonym.
[miptheme_alert type=”danger” close=”false”]Zobacz jeszcze więcej informacji jakie funkcje pełni glutation oraz przy jakich chorobach stwierdza się, że poziom glutationu jest obniżony – przejdź do artykułu >>[/miptheme_alert]
Suplementacja glutationu
Suplementy stanowią wygodne rozwiązanie, które ma pozwolić rozwiązać dość złożony problem. Jednak warto mieć tutaj świadomość, iż glutation jest jednym z najważniejszych przeciwutleniaczy w organizmie, a jego niedobór zwykle wskazuje na głębsze problemy zdrowotne.
Doustne suplementy glutationu nie działają aż tak dobrze. Tak naprawdę leczymy w ten sposób same symptomy, a nie źródło problemu. Dotarcie do właściwych przyczyn wymaga znacznie większego wysiłku. Warto po prostu popracować nad tym, aby zoptymalizować pracę organizmu, żeby przywrócić właściwą produkcję glutationu.
Jak naturalnie zwiększyć poziom glutationu?
Suplementy nie są więc lekarstwem na wszystko. Na szczęście istnieją inne sposoby, które pozwalają nam naturalnie zwiększyć poziom glutationu. Wystarczy odpowiednia zmiana stylu życia:
Dieta
Ponieważ glutation jest zaangażowany w tak wiele funkcji biologicznych, dlatego też oddziałuje on z różnymi substancjami odżywczymi. Niedobór jednego składnika odżywczego może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia niedoborów innych. Wszystko bowiem jest połączone. Wykazano, że następujące składniki odżywcze są szczególnie ważne dla właściwej produkcji glutationu:
- witaminy B
- Magnez
- Selen
- cynk
Oprócz zapewnienia wystarczającej ilości składników odżywczych wymienionych powyżej, można również jeść więcej żywności bogatej w glutation. Tutaj jednak, znów może pojawić się problem, gdyż ciało może nie przyjmować większości glutationu zewnętrznego, jak ma to miejsce w przypadku suplementów. Jednakże takie działanie z pewnością nam nie zaszkodzi.
Oto produkty typu Paleo, które zawierają glutation:
- Szparagi
- Awokado
- Buraki
- Brokuły
- Brukselki
- Kapusta
- Kalafior
- Szpinak
Styl życia
Oprócz drobnych zmian w diecie, warto zwrócić też uwagę na nasz tryb życia. Przede wszystkim dobrze jest obniżyć spożycie alkoholu. Badania wykazały, że przewlekłe nadużywanie alkoholu zmniejsza zapas tego przeciwutleniacza w wątrobie.
Dobrym rozwiązaniem jest też regularny ruch. Najlepszy jest tutaj umiarkowany wysiłek, który korzystnie wpływa na produkcję glutationu.
Glutation jest jednym z najważniejszych przeciwutleniaczy i ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. Jednak podniesienie jego poziomu w organizmie nie jest takie proste. Najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie wszystkiego, co w naszej mocy, aby zoptymalizować produkcję glutationu, a dokonamy tego przede wszystkim, zmieniając nasz styl życia.
Glutation to znakomity przeciwutleniacz. Niszczy wolne rodniki i dtruwa wszystkie nasze narządy wewnętrzne. Ja go zaczęłam brać na chorobe oczu (mam początki zaćmy), ale widzę efekty także w poprawie ogólnego samopoczucia. Choć w sprzedaży mozna już dostać różne preparaty zawierające glutation, to ja preferuję go w formie liposomowej, co gwarantuje bardzo wysoką przyswajalność. Niestety, nie jest on tani, ale już po dwóch tygodniach zazywania widać pozytywne efekty. Ja liposomowy glutation kupuję w sklepie biowroclaw.pl