Artykuł sponsorowany
Probiotyk czy synbiotyk? Przed takim wyborem stajemy często, decydując się na suplementację dobroczynnych bakterii jelitowych, na przykład po antybiotykoterapii. Odpowiadamy, czym różnią się probiotyki i synbiotyki i który preparat wybrać.
Czym są probiotyki?
Probiotyki to dobroczynne bakterie, które zasiedlają ludzkie jelita. Biorą one udział w procesach zachodzących w układzie pokarmowym, ułatwiają trawienie i sprawiają, że jelita są zdrowsze i pracują sprawniej. Warto podkreślić, że prawidłowa praca jelit ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.
Probiotyki dostępne są także w postaci suplementów diety zawierających wyselekcjonowane szczepy dobroczynnych bakterii, głównie bakterii kwasu mlekowego. Stosując probiotyki w kapsułkach, dostarczamy do układu pokarmowego żywe kultury bakterii, które zasiedlają jelita i podejmują swoją pracę, wspierając funkcjonowanie organizmu.
Co to jest synbiotyk?
Synbiotyk to połączenie probiotyku i prebiotyku. Prebiotyki to substancje, które wykorzystywane są przez dobroczynne bakterie jelitowe jako ich pożywienie. Są to głównie węglowodany pochodzenia naturalnego: fruktooligosacharydy, kwas octowy, kwas masłowy i kwas propionowy, które nie są rozkładane przez enzymy trawienne w układzie pokarmowym. Dobroczynne bakterie mogą wykorzystać te substancje do własnego rozwoju, odżywienia i łatwiejszego zasiedlenia jelit.
Co wybrać: synbiotyk czy probiotyk?
Probiotyki i synbiotyki zalecane są zwłaszcza po antybiotykoterapii i po nieprzyjemnościach jelitowych. Flora bakteryjna jelit zostaje wówczas zubożona, a równowaga między dobroczynnymi i chorobotwórczymi bakteriami zachwiana. Wydaje się, że lepszym wyborem będzie synbiotyk, ponieważ dostarcza on nie tylko bakterii probiotycznych, ale również substancji stanowiących dla nich pożywkę. Jednak także probiotyk spełni swoje zadanie, o ile będziemy jednocześnie dostarczać prebiotyki wraz z pożywieniem.
Wraz z suplementem diety dostarczymy wówczas organizmowi nie tylko dobroczynne bakterie, ale także pożywienie dla nich, niezbędne do ich rozwoju w układzie pokarmowym.
Naturalne źródła probiotyków i prebiotyków w pożywieniu
Naturalnymi produktami bogatymi w bakterie probiotyczne są wszelkie kiszonki, na przykład kiszona kapusta i ogórki kiszone, a także produkty fermentacji mlekowej, czyli jogurty, kefiry i zsiadłe mleko. Warto włączyć je do codziennej diety, jeśli chcemy na długo zachować zdrowie jelit.
Prebiotyki znajdują się przede wszystkim w warzywach i owocach, na przykład w ziemniakach, cebuli, pomidorach, czosnku i cykorii oraz w bananach, jabłkach, a także w miodzie i produktach zbożowych, w tym tych z soi.
Naturalne źródła probiotyków i prebiotyków są bardzo ważne w codziennej diecie i nie należy z nich rezygnować.