Artykuł sponsorowany
Ultrasonografia endoskopowa to badanie, które znajduje szerokie zastosowanie w diagnostyce i leczeniu chorób układu pokarmowego. Endosonografia łączy w sobie elementy USG i endoskopii, umożliwiając precyzyjne obrazowanie narządów jamy brzusznej. Badanie EUS przydaje się w ocenie górnego odcinka przewodu pokarmowego, a także dróg żółciowych, trzustki czy wątroby.
Co to jest ultrasonografia endoskopowa?
Endosonografia jest metodą diagnostyczną, stosowaną głównie w gastroenterologii oraz pulmonologii. Do obrazowania narządów jamy brzusznej służy endoskop z głowicą USG, który wprowadzany jest bezpośrednio do światła przewodu pokarmowego lub innych struktur. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość dokładnego obejrzenia wybranego narządu w dużym powiększeniu, a także z bliskiej odległości. Niektóre struktury nie są możliwe do uwidocznienia za pomocą tradycyjnej ultrasonografii przezbrzusznej. W przypadku badania przewodu pokarmowego procedura endosonogriafii przypomina nieco gastroskopię. Ultrasonografia endoskopowa to zabieg o wysokiej czułości, co wynika z dobrej rozdzielczości tkankowej i przestrzennej. Nowoczesne ultrasonografy w pełni wykorzystują redukcję odległości, która dzieli głowicę aparatu od organu poddawanego badaniom.
Jak się przygotować do badania EUS?
Przed zaplanowaną procedurą pacjent musi wykonać morfologię krwi oraz układu krzepnięcia, co ma szczególne znaczenie w celach diagnostycznych. Jeżeli ultrasonografia endoskopowa ma być przeprowadzona w celu terapeutycznym, zalecane jest wykonanie także innych badań laboratoryjnych oraz zrobienie zdjęcia RTG. W przypadku przyjmowania na stałe leków przeciwkrzepliwych należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym. W ten sposób można ustalić, czy środki te powinny być odstawione przed badaniem oraz na ile dni przed jego przeprowadzeniem. Na 6 godzin przed ultrasonografią endoskopową nie można przyjmować pokarmów, a płynów na 4 godziny przed badaniem.
Jak przebiega endosonografia?
W zależności od konieczności, badanie endosonograficzne przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub częściowym. Niektóre procedury wymagają dodatkowo zastosowania promieniowania rentgenowskiego. Endosonografia przewodu pokarmowego polega na wprowadzeniu specjalnego endoskopu przez jamę ustną pacjenta do jego przełyku, po zastosowaniu znieczulenia ogólnego lub znieczulenia lidokainą. Z reguły podaje się też leki uspokajające. Endoskop prowadzony jest przez lekarza przez kolejne części układu pokarmowego, aż dociera do zmian podlegających ocenie. Przy badaniu EBUS specjalista wprowadza endoskop przez krtań, po czym ocenia tchawicę, oskrzela i kolejne struktury. Przy okazji sprawdzane są również wnęki płuc oraz węzły chłonne śródpiersia.