Artykuł partnera
Zatrucie tlenkiem węgla jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. Gaz ten jest bezwonny, dlatego niemożliwe jest wyczucie go w powietrzu. Ulatnianie się czadu może być skutkiem wadliwej instalacji gazowej lub zgaszenia płomienia w piecyku czy kuchence. Zapobieganie takim sytuacjom jest konieczne, niekłopotliwe i stosunkowo tanie.
Objawy zatrucia tlenkiem węgla
Pierwsze symptomy świadczące od podwyższonym stężeniu czadu w powietrzu to: bóle i zawroty głowy, wymioty, omdlenia, nudności, duszności i przyspieszone bicie serca. Długotrwała ekspozycja na ulatniający się tlenek węgla może doprowadzić do krwotoków, zmian neurologicznych, niedowładów kończyn, uszkodzenia mięśnia sercowego, śpiączki i zgonu.
Urządzenia do wykrywania czadu w powietrzu
System przeciwpożarowy, wykrywający również niebezpieczne dla zdrowia stężenie tlenku węgla, powinien być zainstalowany w każdym mieszkaniu, domu oraz pomieszczeniu, w którym przez dłuższy czas przebywają ludzie, np. w biurze. Czujniki dymu należy montować na suficie w odległości około 60 cm od ścian. Detektor czadu umieszcza się w pobliżu piecyków lub kuchenek gazowych. Koszt takiego urządzenia wynosi około 100 zł, ale sprzęt działa przez kilka lat.
Jak zapobiegać zatruciom tlenkiem węgla
Stosowanie się do poniższych wskazówek ograniczy do minimum, a nawet całkowicie wyeliminuje ryzyko zatrucia czadem.
- Często wietrz pomieszczenia, w których znajduje się piecyk lub kuchenka gazowa. To samo dotyczy garażu, ponieważ w wyniku spalania benzyny i oleju napędowego również wydziela się tlenek węgla.
- Kontroluj piecyki, kuchenkę gazową, drożność przewodów kominowych i wentylacyjnych.
- Do dogrzewania pomieszczeń nie używaj urządzeń bez atestu.
- Dbaj o to, by nie pozostawiać potraw na włączonym palniku przez długi czas, zawsze sprawdzaj, czy pali się płomień. Po wyjęciu potrawy z piekarnika upewnij się, że zakręcony został dopływ gazu.
- W czasie dłuższego pobytu w łazience, w której jest piecyk gazowy uchyl drzwi lub co kilkanaście minut wychodź na zewnątrz.
- Nie pozwalaj dzieciom bawić się pokrętłami przy kuchence czy piecyku.
- Jeżeli często miewasz nieuzasadnione zawroty głowy, problemy z koncentracją, nudności i wymioty oraz zaburzenia oddychania, mogą być to objawy wysokiego stężenia tlenku węgla w pomieszczeniach. W takiej sytuacji koniecznie przewietrz mieszkanie i idź do lekarza.
- Nie dokonuj przeróbek instalacji gazowych i wentylacyjnych na własną rękę.
- Nigdy nie zasłaniaj niczym kratek wentylacyjnych i często oczyszczaj je z kurzu.