Artykuł sponsorowany
Palpacja określana jest jako obmacywanie lub badanie dotykiem. Jest to diagnostyczna metoda wykorzystywana między innymi przez lekarzy, kręgarzy, fizjoterapeutów, masażystów i chiropraktyków. w medycynie pełni ona jedną z pierwszoplanowych ról.
Czemu służy badanie palpacyjne?
Za pomocą badania palpacyjnego można zidentyfikować chorobę lub uraz ciała oraz zlokalizować ból. Używana jest do określenia rozmiaru, kształtu, jędrności lub lokalizacji nieprawidłowości sugerujące chorobę.
Badanie palpacyjne obok wywiadu jest podstawową umiejętnością bazową fizjoterapeutów, lekarzy i masażystów. Często jednak nie jest nauczane w pełnym wymiarze podczas kształcenia akademickiego. Dzięki różnego rodzaju szkoleniom z powodzeniem można tę wiedzę uzupełnić. Szczególnie przydatny w tym przypadku jest kurs anatomii palpacyjnej obejmujący wszystkie możliwe do zbadania struktury ciała ludzkiego.
Co może obejmować badanie palpacyjne?
Palpacja może obejmować:
- czucie tekstury skóry pod kątem obrzęku lub stanu zapalnego
- ocena lokalizacji nasilenia bólu
- badanie pod kątem guzów lub nieprawidłowości mogących świadczyć o guzie, przepuklinę lub złamanie
- lokalizacje anatomicznych punktów orientacyjnych w celu identyfikacji nieprawidłowych struktur w postaci zwichnięcia stawu czy wypadnięcia dysku
- określenie pozycji płodu w czasie ciąży.
Palpacja jest często wykorzystywana w badaniach klatki piersiowej i jamy brzusznej, ale nie tylko. Może też być z powodzeniem stosowana do dowolnej części ciała w tym jamy ustnej, pochwy i odbytu. Opierając się na dosłownej definicji palpacji, pomiar tętna również można uznać za formę badania palpacyjnego.
Rodzaje palpacji
Techniki stosowane do badania palpacyjnego mogą się różnić w zależności od badanej części ciała a także celów badania. Wśród rodzajów technik palpacyjnych możemy wyróżnić:
- palpację klatki piersiowej – jest na ogół stosowana do rozpoznawania problemów klatki piersiowej lub kręgosłupa. Pomocna jest również w ocenie funkcji serca.
- palpację brzucha – badanie to ma na celu zdiagnozowanie tkliwości oraz guzów,a także mimowolnych skurczów brzucha ( sztywność), Palpacja brzucha może nawet pomóc zdiagnozować tętniaka aorty.
- palpację piersi – jest wykonywana za pomocą płaskich powierzchni dłoni i palców. Badanie obejmuje ocenę piersi i sutków w celu sprawdzenia konsystencji i guzków.
- palpację przepukliny – badanie to jest częścią postępowania związanego z diagnozowaniem i scharakteryzowaniem przepukliny pachwinowej.
- palpację dłoni i nadgarstka – dzięki temu badaniu można zdiagnozować urazy nadgarstka i dłoni. Podobne techniki badania można również stosować do stawów kolanowych, barku, łokcia i kostki.
- palpację stomatologiczną – stosuje się ja w celu ustalenia stanów zapalnych przyzębia, rozwoju ropnia zęba, zmian w jamie ustnej,a także ustalenia przyczyny rozbieżności zgryzu.
Obecnie palpacja jest jedyną metodą medyczna umozliwiającą pełny kontakt między pacjentem a lekarzem bądź fizjoterapeutą.