Depresja to poważna choroba, na którą cierpi aż 350 milionów ludzi na świecie. W Polsce liczba ta wynosi 1,5 miliona, a statystyki z roku na rok rosną. Co gorsze, choroba ta dotyka coraz młodsze osoby.
Niektórzy uważają, że depresja to po prostu skrajny smutek. Jest to nie tylko przesadne uproszczenie, lecz także wprowadzenie w błąd. Depresja jest znacznie bardziej złożona i objawia się na wiele sposobów, nie tylko pod postacią smutku.
Skutki uboczne leków na depresję
Wiele osób ma przekonanie, że przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych to jedyna droga walki z depresją. Badania wykazały jednak, że stosowanie tych leków może prowadzić do szeregu fizycznych, emocjonalnych i psychologicznych skutków ubocznych. Potencjalnych skutków ubocznych jest bardzo wiele, wymienić można m.in. problemy ze snem, otępienie umysłowe, poczucie „wyobcowania” i wiele, wiele innych.
Znajdź najlepsze dla siebie zioło
Na szczęście istnieją suplementy ziołowe, które okazują się skuteczne w walce z depresją – bez negatywnych skutków ubocznych. Jeśli już przyjmujesz leki przeciwdepresyjne na receptę, skonsultuj się z lekarzem przed przyjęciem ziół, aby nie powstała niechciana interakcja między preparatami.
Różeniec górski (Rhodiola rosea):
Ten adaptogen – termin ten stosowany jest w przypadku naturalnych substancji zwalczających stres – pochodzi z zimnych regionów, takich jak Arktyka lub górskie regiony centralnych Chin. Działa poprzez zwiększenie produkcji serotoniny, noradrenaliny i dopaminy, które wpływają na nastrój człowieka. Może również poprawić objawy depresji lepiej niż leki przeciwdepresyjne, dzięki czemu jest doskonały dla osób, których depresja spowodowana jest chorobą afektywną sezonową oraz tych, którym towarzyszy zmęczenie i lęk.
Ashwagandha (Withania somnifera)
Ashwagandha uważana jest za jedno z najważniejszych ziół medycyny ajurwedyjskiej. Jest ceniona ze względu na zdolność do skutecznego zmniejszania działania hormonu stresu – kortyzolu. Jest także adaptogenem i doskonale działa na osoby z objawami depresji, takimi jak stres, lęk i bezsenność.
Rumianek (Matricaria recutita/ oraz rumianek rzysmki – Chamaemelum nobile)
Popularnie spożywany w formie herbaty, rumianek może przynieść korzyści osobom cierpiącym na depresję i lęk. Oprócz herbaty może być stosowany jako suplement lub w aromaterapii.
Ginkgo biloba
To zioło ma bardzo długą tradycję. Przeszło długa drogę, od bycia wykorzystywanym w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej do bycia jednym z najbardziej znanych suplementów na całym świecie. Ludzie najpierw gingko w celu poprawy pamięci. Jednak ostatnie badania wykazały, że można je stosować w celu zwiększenia przepływu krwi i poprawy skuteczności środków poprawiających nastrój, takich jak dopamina i serotonina. Jest także skutecznym adaptogenem w obniżaniu poziomu stresu.
Szafran (Crocus sativus)
Prawdziwy szafran jest jedną z najdroższych przypraw na świecie, głównie ze względu na trudność w jego zbieraniu. Jednak badania wykazały, że jest tak samo skuteczny jako lek przeciwdepresyjny jak słynny Prozac.
Kurkuma (Curcuma longa)
Kurkumina, składnik aktywny tej dobrze znanej indyjskiej przyprawy, służy nie tylko ograniczaniu stanu zapalnego. Może poprawić funkcjonowanie mózgu poprzez zwiększenie poziomu serotoniny i dopaminy, które są “szczęśliwymi” neuroprzekaźnikami. Według badań, jej działanie jest porównywalne z popularnym Prozaciem, dzięki czemu jest szczególnie przydatna dla osób z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi i dużymi zaburzeniami depresyjnymi. Zaletą kurkumy nad innymi suplementami ziołowymi na depresję jest to, że stosowanie jej wraz z lekami na receptę zwiększa jej skuteczność. Dobrej jakości kurkuminę możesz znaleźć w naszym sklepie z artykułami z polecenia.
Korzystaj z rozwagą
Istnieje wiele ziołowych terapii korzystnych w leczeniu depresji, ale są pewne zioła, które mogą pogarszać stan pacjentów z depresją. Oto dwa przykłady:
- Ziele dziurawca zwyczajnego (Hypericum perforatum) – to zioło jest popularne w leczeniu łagodnej i umiarkowanej depresji, ale jest równie znane ze swoich działań niepożądanych i negatywnych interakcji. Po pierwsze, osoby zażywające jakiekolwiek leki powinny zasięgnąć porady lekarskiej przed zażyciem dziurawca, ponieważ znane są jego interakcje z ponad 800 lekami. To zły pomysł, aby zażywać to zioło razem z lekami przeciwdepresyjnymi, ponieważ powoduje ono zagrażającą życiu reakcję zwaną zespołem serotoninowym. Badania wykazały, że nadmierne zażywanie dziurawca lub łączenie go z nieodpowiednimi lekami może powodować podobne komplikacje, jak w przypadku leków przeciwdepresyjnych.
- 5-HTP – ten popularny suplement do leczenia depresji zwiększa poziom serotoniny – jednocześnie redukując inne neuroprzekaźniki w procesie. Nie działa również dobrze w przypadku łączenia z preparatami ziołowymi, ponieważ może prowadzić do większej liczby problemów zdrowotnych.
Uwagi końcowe
Nade wszystko pamiętajcie, że depresja to poważna choroba, której nie wolno zaniedbywać. Zanim odstawisz leki/zmienisz sposób leczenia, skontaktuj się ze swoim lekarzem. Oprócz wszelkich leków czy suplementów, niezbędna jest także praca z psychiką (w formie psychoterapii lub też metod mniej konwencjonalnych, np. pracy z podświadomością).
Zdjęcie: Depositphotos
Od miesięcy piję zioła. Na reszcie czuję się lepiej