Artykuł partnera
Wielu początkujących rowerzystów rezygnuje z jazdy na rowerze, gdy tylko zacznie im doskwierać charakterystyczny ból pleców. Niestety, czasami ta forma aktywności może mieć naprawdę bardzo negatywny wpływ na nasz kręgosłup.
Tymczasem sporo zależy od przyjęcia odpowiedniej pozycji oraz prawidłowego wyregulowania naszego jednośladu. Kluczem do sukcesu jest stałe utrzymywanie optymalnej pozycji tułowia, na którą wpływają konkretne parametry roweru.
Komfort jazdy a amortyzacja
Nawet osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kolarstwem, doskonale zdają sobie sprawę, jak ważna w jednośladzie jest odpowiednia amortyzacja. Rowery niespełniające tego typu wymogów są jednocześnie mniej bezpieczne dla naszego kręgosłupa. Na plecy wpływa przede wszystkim tylny amortyzator. Dzięki niemu nawet gwałtowniejsze wstrząsy nie będą aż tak uciążliwe.
Z kolei amortyzator zlokalizowany w przedniej części jednośladu zapewni komfort naszym łokciom i nadgarstkom. Warto podkreślić, że kwestia amortyzacji jest istotna także w kontekście podłoża, po którym zamierzamy się poruszać. Dla przykładu, w przypadku terenów górzystych należy zdecydować się na bardziej profesjonalne rowery górskie bądź rowery crossowe.
Odpowiednio ustawiona kierownica
Jednym z istotniejszych elementów w każdym rowerze jest kierownica. Od jej prawidłowego ustawienia zależy nie tylko komfort jazdy, ale także zapewnienie plecom odpowiedniej postawy. Jeśli będzie ona podniesiona za nisko, poruszanie się rowerem będzie wiązać się z bólami kręgosłupa. Ważne jest także, aby wyćwiczyć w sobie nawyk prostowania pleców, gdy tylko sięgniemy po kierownicę.
Czy szerokość opony jest istotna?
Początkujący kolarze często nie zdają sobie sprawy, jak istotna dla komfortu jazdy jest właściwa szerokość opony. Jeśli komuś zależy przede wszystkim na jak najlepszej przyczepności, powinien zdecydować się na szersze opony. Ten sam wybór okaże się strzałem w dziesiątkę w przypadku satysfakcjonującej amortyzacji. Węższe opony zazwyczaj są wybierane przez bardziej doświadczonych rowerzystów, dla których głównym atutem jest niższa waga kół.
Siodełko na miarę potrzeb
Wygodne siodełko to gwarancja komfortowej jazdy, dlatego warto nieco bliżej przyjrzeć się temu specyficznemu elementowi. Siedzenie nie może być zbyt twarde, ale jednocześnie bardzo miękkie modele również nie są dobrym wyborem – często użytkownik musi się borykać z efektem zapadania się pośladków. Szczególnie godne polecenia są rowery wyposażone w siodełka ze sprężynami. Takie siedzenia stanowią dodatkowe wsparcie dla naszego kręgosłupa, co okaże się bardzo ważne nie tylko przy wyboistych drogach.
Charakterystyka odpowiedniej ramy
Podstawą każdego roweru jest stabilna rama, której parametry powinny sprzyjać utrzymaniu prawidłowej postawy. Najczęstszym błędem wśród początkujących rowerzystów jest zakup jednośladu o zbyt małej ramie. W takim przypadku bóle pleców pojawiają się niemalże natychmiastowo, co jest związane z charakterystyczną, skuloną postawą. Warto podkreślić, że nieprzyjemne dolegliwości dotyczą nie tylko pleców, ale także szyi oraz nadgarstków.
Optymalna wysokość ramy musi iść w parze z odpowiednią wysokością kierownicy, która zmusi nas do utrzymania wyprostowanej sylwetki. Jeśli chodzi o górną rurę konstrukcji, powinna ona być jak najlepiej dopasowana do naszego wzrostu, przy czym należy ją mierzyć w pozycji siedzącej. Początkujący amatorzy kolarstwa zazwyczaj nie zdają sobie sprawy z tego, że na komfort jazdy wpływa także kąt rury podsiodłowej. Jej parametry muszą być dopasowane do przyjętej pozycji – siedzącej lub stojącej. Znamienny jest też kąt główki ramy, od którego zależy komfort podczas pokonywania zakrętów. Jeśli będzie on odpowiednio płaski, automatycznie możemy liczyć na lepszą stabilność.
Na koniec warto podkreślić, że rowery powinny być dopasowane do specyfiki nawierzchni. Inne jednoślady są zalecane do jazdy typowo terenowej, a inne do jazdy rekreacyjnej, po mieście. Jeśli pod tym kątem dokonamy niewłaściwego wyboru, utrzymanie prawidłowej pozycji okaże się znacznie trudniejsze.