Artykuł sponsorowany
Skolioza u dzieci jest niezwykle często występującą przypadłością. Jeśli więc pojawia się u dziecka pogorszenie postawy, garbienie się, nierówne ustawianie barków czy przechylenie głowy, wówczas warto rozpocząć odpowiednie działania, które będą miały na celu dokonanie korekcji postawy dziecka. Kluczowe tutaj znaczenie ma czas, bowiem taka korekcja możliwa jest tylko w okresie wzrostu. Od czego więc należy zacząć?
Po pierwsze – ocena postawy dziecka
Jednym z istotnych elementów jest ocena postawy dziecka. Wstępnego badania można dokonać samemu a następnie jeśli zauważymy nieprawidłowości należy udać się do lekarza ortopedy oraz do fizjoterapeuty. Jak samodzielnie sprawdzić postawę dziecka?
Dziecko powinno rozebrać się do bielizny, a następnie stanąć przed rodzicem. Istotne znaczenie ma symetryczne ustawienie stóp, wyprostowanie kolan, swobodne zwieszenie rąk wzdłuż tułowia i utrzymanie głowy w pozycji pionowej. Należy zwrócić uwagę na postawę zarówno z przodu, z tyłu, jak również i z boku. Co powinno zwrócić naszą czujność?
- postawa z przodu
- ułożenie głowy (proste czy przechylenie jej na bok?)
- linia barków i sutków (symetryczna czy niesymetryczna?)
- ułożenie miednicy (nie skręca się w żadną stronę czy skręca?)
- ustawienie kolan i kostek (ustawione są w linii kończyny dolnej czy nie?)
- postawa z boku
- ułożenie głowy i barków (czy nie wysuwają się do przodu?)
- brzuch (czy nie jest zbyt mocno wydęty?)
- ułożenie pleców (czy plecy są w górnym odcinku okrągłe, a w dolnym wypchnięte do przodu ?)
- postawa z tyłu
- ułożenie barków, ustawienie stóp i kolan (czy znajdują się na dobrej wysokości?)
- ,,trójkąt talii”, czyli boczna linia tułowia (czy linia od pachy do biodra jest symetryczna czy nie?
- ułożenie łopatek (czy kąty dolne łopatki znajdują się w jednej linii?)
Istotne również znaczenie ma nachylenie się dziecka do przodu, bez uginania kolan, a więc zrobienie tak zwanego skłonu. Jeśli przy tym ćwiczeniu, którakolwiek ze stron kręgosłupa wykazuje jakąkolwiek wypukłość, także może to świadczyć o wadach postawy i o skoliozie. Jeśli taka wypukłość występuje w górnym odcinku pleców, mówimy o garbie żebrowym, a w dolnym o wale lędźwiowym.
Jakakolwiek asymetria w obrębie tułowia oznacza, iż kręgosłup boryka się z problemem, jakim jest skolioza. Takie zmiany dotyczą zarówno wygięcia kręgosłupa, asymetrii łopatek czy też nierównomiernego ustawienia talerzy biodrowych.
Po drugie – wizyta u specjalisty
Jeśli wykryte zostaną u dziecka jakiekolwiek nieprawidłowości, z pewnością warto wybrać się z problemem tym do specjalisty. Najlepszym wyborem okaże się z pewnością fizjoterapeuta zajmujący się typowo terapią skolioz.
Wśród dostępnych rozwiązań, bardzo dużą popularnością cieszy się metoda FITS – Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz (rekomendowana przez SOSORT – Międzynarodowe Towarzystwo Ortopedycznego i Rehabilitacyjnego Leczenia Skolioz ). Metoda FITS pozwala ocenić postawę dziecka, a także zaplanować jak najlepsze dla niego postępowanie. W trakcie takiej terapii, specjalista:
- dokonuje pomiaru symetrii łopatek przy użyciu skoliometru
- bada kąt rotacji tułowia
- sprawdza ewentualne odchylenie kręgosłupa od linii pionowej
- sprawdza ewentualne asymetryczne obciążenie kończyn
- bada ustawienie miednicy
- kontroluje napięcie poszczególnych grup mięśniowych
Po trzecie – wizyta u ortopedy
W przypadku zdiagnozowania problemu, z pewnością istotne znaczenie odgrywa fizjoterapeuta, który bez problemu poprzez metodę FITS dokona postawienia diagnozy i rozpoczęcia odpowiedniej terapii. Są jednak takie sytuacje, gdy konieczna może okazać się pomoc lekarza i wówczas niezbędna jest już wizyta u ortopedy. Istotne jest to, aby znaleźć w tym zakresie takiego specjalistę, który zna specyfikację tej właśnie jednostki chorobowej i zajmuje się typowo leczeniem skolioz.
Po czwarte – zdjęcie RTG
Bardzo często, jeśli lekarz zaleci, niezbędne jest wykonanie zdjęcia RTG kręgosłupa dziecka, bowiem tylko to badanie pozwala w dokonać pełnej diagnostyki skoliozy. Takie zdjęcie musi obejmować cały kręgosłup na jednej, długiej kliszy, wraz z widokiem na głowy kości udowych i część czaszki. Takie zdjęcie RTG wykonuje się w dwóch projekcjach: A- P, czyli przód i tył.
Po piąte – działanie terapeutyczne i rehabilitacja skoliozy
Jeśli badanie fizjoterapeuty i lekarza ortopedy wskaże skoliozę kręgosłupa, niezbędne jest rozpoczęcie odpowiedniego postępowania. W każdym przypadku musi być ono dobrane indywidualnie pod konkretnego pacjenta. Jeśli wartość skrzywienia wynosi <25 wg Cobba, niezbędne będzie leczenie rehabilitacyjne. Jeśli osiąga wartość>25, konieczne jest leczenie gorsetem. Jeśli ma wartość >50, wtedy podstawa jest leczenie ortopedyczne.
Zapraszamy do gabinetu Evital Rehabilitacja
NASZ ADRES
ul. Rudnickiego 3a lok 16 H
01-858 Warszawa
DANE KONTAKTOWE
+48 515 446 411
kontakt@evitalrehabilitacja.pl