Kilka badań pokazuje, że poziom pH ludzkiego ciała wpływa na ryzyko zachorowania na raka. Ludzie, którzy pragną uniknąć raka, powinni dążyć do utrzymania poziomu pH na poziomie nieznacznie zasadowym, zamiast pozwolić mu spaść do poziomu kwaśnego, co może przyspieszyć szybki wzrost guzów.
Poziom pH może się zmieniać w zależności od różnych czynników, takich jak jedzenie, hormony, aktywność fizyczna, sen i stres. Zakres od 7.3 do 7.45 jest uważany za zrównoważony i zdrowy, nieco powyżej neutralnego poziomu 7 pH.
Uniwersytet w Bari (Włochy) przeprowadził w 2013 roku kilka badań nad różnymi nowotworami. Podali, że różne rodzaje nowotworów mają jedną wspólną cechę – środowisko o niskim pH lub kwaśnym.
„To zaburzenie dynamiki pH wzrasta bardzo wcześnie w procesie powstawania raka i jest jedną z najczęstszych patofizjologicznych cech nowotworów”, napisali w swoim artykule naukowym. Włoscy naukowcy doszli do wniosku, że komórki nowotworowe najlepiej rosły w środowisku kwaśnym.
Kwaśny poziom pH i niedobory tlenu sprzyjają powstawaniu nowotworów i chorób
Liczne czynniki mogą zwiększać kwasowość organizmu, a wszystkie, w taki czy inny sposób, są związane ze stresem. Z kolei stres wywoływany jest na trzy główne sposoby – nadmiernym spożywaniem mięsa i innych kwaśnych pokarmów, nadmierną ilością aktywności fizycznej oraz cierpieniem emocjonalnym lub psychicznym.
Gdy poziom pH krwi spada do szkodliwych poziomów, organizm zaczyna przechowywać związki kwasowe wewnątrz komórek, aby utrzymać zdrowy poziom pH. Te kwaśne związki to głównie toksyny, więc zwiększają kwasowość i toksyczność komórek, które je przechowują.
Coraz bardziej kwaśne warunki w zatrutej komórce prowadzą do hipoksji, stanu, w występuje niebezpieczny niedobór tlenu. Niszczą również enzymy oddechowe i uszkadzają DNA. Wiele z tych kwaśnych komórek umrze. Ale inne mogą przetrwać warunki kwasowe poprzez mutację w nienaturalne stany, które rosną bez przerwy w niekontrolowanym tempie – innymi słowy, stają się komórkami nowotworowymi.
Co gorsza, mikroorganizmy wywołujące choroby, takie jak bakterie, wirusy i drożdże, kwitną w środowisku kwaśnym. Tak więc, oprócz zwiększenia ryzyka zachorowania na raka, niski poziom pH otwiera również drzwi dla innych chorób.
Zatrzymanie wzrostu komórek nowotworowych przez poprawę zasadowości i poziomu tlenu
Alkaliczna dieta jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania chorobom związanym z zakwaszeniem lub wspomagania procesu zdrowienia z takich chorób, jak rak piersi. Taka dieta wymaga zwiększenia spożycia warzyw krzyżowych, najlepiej ze źródeł ekologicznych. Jednocześnie, powinno powstrzymać się od jedzenia nabiału, mięsa, rafinowanych zbóż o wysokiej zawartości glutenu, cukru i innych kwaśnych pokarmów.
Innym sposobem na zwiększenie i utrzymanie zasadowości jest przyjmowanie sody oczyszczonej przed posiłkami lub dwie godziny po posiłku. Zespół badawczy z University of Arizona eksperymentował ze skutkami zwiększenia alkaliczności u myszy z przerzutowymi nowotworami piersi. Podawali doustnie dawki sody oczyszczonej zwierzętom laboratoryjnym, aby podnieść poziom ich pH.
Ich wyniki pokazały, że soda oczyszczona podniosła poziom pH myszy i guzów nowotworowych. Alkaliczność znacznie opóźnia wzrost i rozprzestrzenianie się raka piersi.
Wreszcie, niezwykle pomocna będzie znajomość poziomów pH ciała. Do oceny śliny lub moczu należy użyć paska pH. Jeśli używa się śliny, za zdrowy uważa się wynik 7 i wyżej. Pomiary moczu powinny być na poziomie 6,4 do 6,8. Należy to zrobić tuż po przebudzeniu i przed piciem, jedzeniem lub myciem zębów.