Melisa lekarska (Melissa officinalis) to zioło należące do tej samej rodziny co mięta pieprzowa. Kruche, pachnące cytrynowo listki mają szersze zastosowanie lecznicze niżby mogło się wydawać.
Melisa jest dość popularnym ziołem, które rośnie we wszystkich częściach świata. Początki stosowania melisy przypisywane są cywilizacjom starożytnej Grecji. Starożytne dowody w literaturze można znaleźć w „Historia Plantarum”, której powstanie datuje się na około 300 lat przed Chrystusem, oraz w „Materia Medica”, 50-80 lat przed Chrystusem.
Melisa powszechnie używana jest w ziołolecznictwie, naturoterapii, aromaterapii oraz kosmetykach. Jest to wspaniałe lekarstwo na leczenie ran, zwalczanie depresji i zaburzeń lękowych, zwiększenie apetytu i zaburzenia trawienia.
Właściwości melisy
Głównym organicznym związkiem znajdującym się w melisie są flawonoidy, kwas ursolowy, kwas rozmarynowy, kwas chlorogenowy, triterpeny i kwas kawowy. Olejek eteryczny z melisy z kolei zawiera linalol, cytronelal, cytral oraz glikozyd monoterpenowy, które mają udowodnione działanie lecznicze wielu chorób i zaburzeń. Jakie korzyści zdrowotne więc niesie za sobą melisa?
Poprawia pamięć
Zostało przeprowadzonych kilka badań, aby zrozumieć w jaki sposób dokładnie ekstrakt z melisy wpływa na tkankę mózgu. Autorzy badania stwierdzili, że zioło to zasadniczo poprawia pamięć i działa na zaburzenia neurologiczne.
W badaniach udowodniono, że ekstrakt z melisy stymuluje receptory nikotyny, dzięki którym mózg lepiej funkcjonuje. Autorzy dodali, że zioło to pomaga także poprawić pamięć i inicjuje rozwój kognitywny. Przypuszcza się także, że melisa może być użyta do leczenie choroby Alzheimera i demencji.
W chorobie Alzheimera pacjenci cierpią na utratę pewnych neuronów w przodomózgowiu, które odpowiedzialne są za uczenie się i procesy kognitywne. Podawanie ekstraktu z melisy może być użyte do leczenia tych pacjentów i przywrócenia funkcji ich mózgów.
Redukuje stres i zwalcza depresję
Nie odkryjemy Ameryki, kiedy napiszemy, że melisa efektywnie celuje w stres i uspokaja umysł. Dlatego właśnie używana jest to poprawy zaburzeń snu i łagodzenia depresji. W badaniu przeprowadzonym na uczestnikach cierpiących na stres i zaburzenia lękowe odkryto, że kwas rozmarynowy, jeden z głównych składników melisy, efektywnie redukuje poziom stresu.
Depresja jest jedną z głównych przyczyn problemów ze snem i bezsenności. Melisa uspokaja umysł i ułatwia zasypianie, tym samym pomagając pacjentom zwalczyć problemy ze snem.
Działa przeciwzapalnie
Niezależnie czy cierpisz na problemy skórne takie jak trądzik, łuszczyca, trądzik różowaty czy może na bóle stawów i artretyzm, melisa może pomóc w każdej chorobie zapalnej. W tradycyjnej medycynie Maroka wskazaniem do stosowania melisy były właśnie stany zapalne.
Oprócz klasycznych korzyści w pielęgnacji skóry, melisa uspokaja stany zapalne skóry, które mogą być wynikiem różnych chorób skóry i alergii. Wzbogacone o właściwości antyoksydacyjne, zioło to służy jako jedne z najlepszych remedium i alternatyw do zwalczania starzenia się skóry. Dzięki działaniu przeciwutleniającemu melisa kontroluje wolne rodniki, które są przyczyną zmarszczek i starzenia się skóry.
Może być pomocna w cukrzycy
Jest to jedna z największych zalet melisy. Badacze przetestowali olejek eteryczny z melisy i ekstrakt oraz ich działanie na wysoki poziom cukru we krwi. Oba te produkty otrzymane z melisy dają podobne rezultaty – obniżają poziom glukozy we krwi i redukują stres oksydacyjny związany z cukrzycą.
Niemieccy badacze stwierdzili nawet, że:
„etanolowy ekstrakt z melisy może być potencjalnym środkiem do zapobiegania oraz leczenie cukrzycy typu 2”.
Leczy zaburzenia jelitowe
Dzięki swojemu działaniu antyoksydacyjnemu, ekstrakt z melisy ma także potencjalnie ochronne działanie na układ trawienny. Jednym ze sposobów w jaki łagodzi problemy jelitowe jest zapobieganie wrzodom, chociaż nie zostało to jeszcze przebadane na większą skalę. Są także dowody, że melisa, wraz z miętą pieprzową i dzięglem, może być bardzo użyteczna w stworzeniu ziołowej receptury na zaparcia.
Jak używać melisy?
Jest wiele sposobów w jakie możesz dodać melisę do swojej diety. Możesz ją nawet hodować w doniczce w domu lub w ogrodzie, aby móc używać świeżych liści, np. dodając je do sałatki. Można dostać także gotowe suplementy z melisą w aptece, jednak lepiej poszukać bardziej naturalnej formy jej przyjmowania. Z suszonych liści można parzyć herbatki i popijać w ramach wyciszenia umysłu przed snem.
Do użytku zewnętrznego możesz użyć olejku eterycznego z melisy. Dodawać np. 1-2 krople do innego oleju i w takiej rozcieńczonej postaci nakładać na skórę. W sklepach internetowych można znaleźć także wiele produktów, która wykorzystały melisę w swoim składzie.
Olejki eteryczne warto wykorzystać też do robienia inhalacji przy problemach z oddychaniem, bólach gardła i astmie.
Czy melisa ma jakieś skutki uboczne?
W skrajnych przypadkach, jeśli udałoby się nam melisę przedawkować, może dojść do łagodnych halucynacji i zawrotów głowy. Zdecydowanie nie powinno się także olejku eterycznego z melisy stosować wewnętrznie. Przy użytku zewnętrznym, jak w przypadku każdego innego olejku eterycznego, nie należy stosować go w postaci nierozcieńczonej – może wtedy dojść do podrażnień skóry.
Melisa jest bezpieczna dla kobiet w ciąży.
–
Zdjęcie: Depositphotos
Melisy piję dużo. Ogólnie bardzo lubię przeróżne zioła.