Artykuł partnera
Alergia dotyka sporej części populacji, różne są też jej przyczyny, objawy i metody leczenia. Najczęstsza porada, jaką słyszą osoby z uczuleniami, to unikanie alergenów. Trudno jednak wyeliminować je całkowicie. Istnieją natomiast sposoby na maksymalne ich ograniczenie. Jeden z nich stanowi myjka ultradźwiękowa zwana także oczyszczaczem sonicznym.
To tylko uczulenie. Tylko?
Objawy nadwrażliwości mogą przyjmować charakter skórny, wywoływać reakcje układu pokarmowego, oddechowego lub ze strony błon śluzowych oka. W większości nie powodują zagrożenia życia, lecz nie wolno ich bagatelizować, szczególnie wymiotów połączonych z bólem i biegunką oraz trudności z oddychaniem. Może to prowadzić do anafilaksji i objawić się w postaci wstrząsu anafilaktycznego, co jest już rzeczywiście bardzo niebezpiecznie.
Usunąć przyczynę
Alergenami są przede wszystkim pyłki, składniki pokarmowe (zwłaszcza białka obcogatunkowe), antybiotyki, związki chemiczne (np. lateks), jady owadów, sierść, roztocze i zarodniki pleśni. Aby nie wchodzić z nimi w kontakt można w miejsce orzeszków pogryzać przed telewizorem marchewkę. Zamiast kota czy kanarka lepiej adoptować rybkę albo żółwia. W domu stosować filtry powietrza, a do utrzymania higieny wykorzystać fale dźwiękowe. Z pomocą przyjdzie nam właśnie myjka ultradźwiękowa. Badania wykazały, że ultradźwięki intensyfikują działanie detergentów i środków odkażających.
Jak myjka ultradźwiękowa może pomóc?
Urządzenie ma kształt skrzynki, pudełka bądź pojemnika. Wyposażenie obejmuje zbiornik, do którego wlewamy wodę, płyn myjący ewentualnie środek dezynfekujący. Posiada ponadto generator fal dźwiękowych o częstotliwości ponad 20 kHz. Zasada działania opiera się na zjawisku kawitacji i przebiega cyklicznie. Powstają na przemian strefy wysokiego i niskiego ciśnienia. Podczas gdy ciśnienie jest niskie, wytworzone zostają mikropęcherzyki, które następnie ulegają rozszerzeniu, aż w końcu implodują, gdy ciśnienie ponownie wzrośnie. Wyzwoloną przy tym olbrzymią ilość energii, myjka ultradźwiękowa wykorzystuje w procesie czyszczenia, dezynfekcji, w określonych wypadkach również sterylizacji. Ultradźwięki bowiem silnie działają na niektóre bakterie, roztocza i inne drobnoustroje, powodując rozrywanie ich komórek od wewnątrz. Impet energii natomiast usuwa wszelkie zabrudzenia, jak osad, pyłki i zarodniki pleśni i grzybów.
Co się czyści ultradźwiękami?
Myjka ultradźwiękowa stanowi doskonałe narzędzie przede wszystkim tam, gdzie niemożliwe jest tradycyjne czyszczenie lub mycie; w przypadku trudno dostępnych przestrzeni, nierównych, porowatych powierzchni, ale także przedmiotów bardzo małych. Można w ten sposób odświeżyć biżuterię, umyć albo zdezynfekować protezę stomatologiczną, aparat ortodontyczny, okulary, szczoteczkę do zębów, bibeloty o bogatej, a przy tym delikatnej ornamentyce. Warto też skorzystać z usługi ultradźwiękowego czyszczenia klimatyzacji samochodowej. To w równym stopniu siedlisko pyłków, roztoczy i bakterii mogących wywołać reakcje uczuleniowe.
DeNovo
Źródło: Na zdjęciu myjka ultradźwiękowa z katalogu na stronie http://emaks.pl/myjka-ultradzwiekowa.html, gdzie znajdują się oczyszczacze soniczne marki Ulsonix o różnej pojemności wraz z opisami.