Często nie zastanawiamy się, ile godzin dziennie spędzamy, siedząc. Siedzimy w drodze do pracy, w pracy i po powrocie do domu. Relaksujemy się, nie na spacerze, ale podczas oglądania telewizji, a znaczną część i tak deficytowego, wolnego czasu, przeznaczamy na korzystanie z komputerów, smartfonów oraz tabletów. Jak zmniejszyć niekorzystny wpływ ciągłego siedzenia na nasze zdrowie?
Obecna rzeczywistość rządzi się swoimi prawami – wystarczy popatrzeć na przeciętnego ucznia, który oprócz kilku godzin spędzonych w szkole, na często niewygodnym krześle, wraca do domu i także spędza czas na siedząco, podczas odrabiania lekcji i korzystania z komputera.
Przeciętny dorosły także nie daje dobrego przykładu – pomijając osoby pracujące fizycznie lub wykonujące swoją pracę w pozycji stojącej, większość czasu spędzamy za biurkiem. Dodatkowo samochód stał się naszym podstawowym środkiem lokomocji do tego stopnia, że nawet do osiedlowego sklepu nie jesteśmy w stanie udać się na piechotę.
Jakie są skutki ciągłego siedzenia?
Siedzący tryb życia sprzyja rozwojowi licznych chorób m.in. nadciśnienia i cukrzycy typu II. Dziś schorzenia typowe dla osób w podeszłym wieku, dotykają dzieci i młodzież. Nadwaga oraz otyłość stały się postępującym problemem, a choroby kręgosłupa stanowią jedną z częstszych przyczyn wizyt u lekarza. Skutków siedzącego trybu życia jest dużo więcej i tak naprawdę wielu z nich możemy uniknąć, przywiązując większą wagę do tego ile, jak i na czym siedzimy.
Czym powinno charakteryzować się dobre krzesło biurowe?
Dobre krzesło biurowe powinno dopasować się do potrzeb oraz budowy anatomicznej konkretnego człowieka, a nie na odwrót. Na szczęście wraz z postępującą zmianą naszego trybu życia, zmienia się także podejście producentów krzeseł do potrzeb klientów.
Nowoczesne, ergonomiczne krzesła biurowe posiadają korzystne dla zdrowia naszego kręgosłupa oraz narządów wewnętrznych rozwiązania projektowe, które pozwalają zapobiegać wielu dolegliwościom związanym z ciągłym siedzeniem. Odpowiednia budowa krzesła biurowego zapewnia nie tylko wygodę podczas siedzenia, ale także znacząco zmniejsza obciążenia kręgosłupa i redukuje ryzyko rozwoju wad postawy.
Siedząc na ergonomicznym krześle, znacznie zmniejszamy także ryzyko wystąpienia problemów z krążeniem krwi w obrębie kończyn dolnych. Możemy również uniknąć szeregu nieprzyjemnych dolegliwości, których zwykle nie kojarzymy z siedzącym trybem życia. Zawroty głowy, migreny, szumy uszne, zaburzenia wzroku, bóle w klatce piersiowej, mrowienia i drętwienia kończyn, a nawet, w przypadku kobiet, zaburzenia cyklu menstruacyjnego i bolesne miesiączki, to zaledwie część objawów mogących wskazywać na problemy z kręgosłupem, które są skutkiem siedzenia w wymuszonej i niezgodnej z naturą człowieka pozycji.
Dobre krzesło biurowe powinno posiadać regulowane podłokietniki, odpowiednio wyprofilowane oparcie, a także możliwość regulacji wysokości i głębokości siedziska. Jest to absolutne minimum, jeżeli chcemy zadbać o kondycję kręgosłupa i cieszyć się dobrym samopoczuciem podczas pracy i nauki. Ponadto, warto zdecydować się na wybór krzesła biurowego, które posiada regulację kąta odchylenia oparcia oraz pozwalający na uniknięcie bólu karku zagłówek, idealnie sprawdzający się w przypadku osób, spędzających długie godziny przy biurku.
Obecnie krzesła i fotele biurowe cechuje wyjątkowa różnorodność. Przykładowo krzesła w sklepie www.centrumkrzesel.pl to produkty, które zostały dopasowane do indywidualnych potrzeb każdej grupy wiekowej, dzięki czemu jeszcze lepiej spełniają swoje zadanie.
Wybierając odpowiednio wyprofilowane, ergonomiczne i wygodne krzesło biurowe, zyskasz pewność, że pomoże ono ograniczyć negatywny wpływ długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej na ogólny stan Twojego zdrowia.
Sprawdź ofertę sklepu i już dziś, zacznij przywiązywać większą uwagę do tego, na czym siedzisz nie tylko podczas pracy. Zatroszcz się o zdrowie swojego dziecka, wybierając dla niego odpowiednio dopasowane krzesło, które zapewni mu optymalne warunki do nauki oraz „zabawy” podczas korzystania z komputera. Pamiętaj także o codziennej aktywności fizycznej, gdyż nawet najlepsze krzesło biurowe nie jest w stanie zastąpić aktywnego trybu życia i dbałości o stan zdrowia na każdym etapie życia.
Artykuł partnera