Zapalenie pęcherza – jak rozpoznać i jak leczyć?

Zapalenie pęcherza – jak rozpoznać i jak leczyć?

Odczuwasz bolesne parcie na pęcherz? Musisz często korzystać z toalety? To może być zapalenie pęcherza – choroba, której naprawdę nie warto lekceważyć! Jak rozpoznać zapalenie pęcherza moczowego i jak leczyć tę dolegliwość?

Zapalenie dolnych dróg moczowych to w szczególności kobiecy problem. Nie oznacza to, że mężczyźni nie chorują na zapalenie pęcherza moczowego, jednak w przypadku męskiej części populacji, dolegliwość ta występuje znacznie rzadziej.

Dlaczego na zapalenie pęcherza najczęściej narażone są kobiety?

Za kobiecą skłonność do stanów zapalnych dolnych dróg moczowych odpowiada przede wszystkim specyficzna budowa anatomiczna. Bliskie sąsiedztwo ujścia cewki moczowej i odbytu skutkuje znacznym ryzykiem „przejścia” bakterii kałowych m.in. bakterii E.Coli, w okolice sromu i dalej przez cewkę moczową do pęcherza moczowego.

Zakażenia baterią E.Coli stanowią 95% wszystkich przypadków zapalenia pęcherza, dlatego należy jak najszybciej rozpocząć odpowiednie leczenie, aby uniknąć utrudniających normalne funkcjonowanie objawów choroby i jej ewentualnych powikłań w postaci odmiedniczkowego zapalenia nerek.

Bakteryjne zakażenie dolnych dróg moczowych może zostać spowodowane przez kilka czynników, mi.in.:

  • Nieodpowiednią higienę;
  • Noszenie bielizny z syntetycznych włókien;
  • Noszenie obcisłych spodni;
  • Korzystanie z basenów, sauny czy toalet publicznych;
  • Wychłodzenie okolic pęcherza zimą (noszenie nieodpowiednio dopasowanej do warunków termicznych odzieży);
  • Wychłodzenie okolic pęcherza latem (siedzenie na zimnym podłożu, noszenie mokrego kostiumu kąpielowego, siedzenie na mokrym ręczniku);
  • Stosowanie mechanicznych środków antykoncepcyjnych;
  • Przygodne kontakty seksualne, uprawianie seksu bez prezerwatywy.

Przyczyną zapalenia pęcherza mogą być także zaniedbania higieniczne w czasie menstruacji.

Zapalenie pęcherza często przytrafia się kobietom w ciąży, dlatego, jeżeli jesteś lub podejrzewasz, że jesteś w ciąży i zaobserwujesz u siebie opisane poniżej objawy, od razu skonsultuj się z lekarzem!

Więcej na temat przyczyn zapalenia pęcherza moczowego, możesz przeczytać tutaj:http://neofuragina.pl/baza-wiedzy/skad-sie-bierze.html

Objawy zapalenia pęcherza

Objawy zapalenia pęcherza są dość charakterystyczne. Na początku choroby może pojawić się świąd i pieczenie okolicy cewki moczowej – dolegliwości te często mylnie brane są za pierwszy objaw grzybiczego lub bakteryjnego zakażenia pochwy.

Wraz ze wzrostem aktywności chorobotwórczych bakterii, pojawia się ból i pieczenie podczas oddawania moczu, konieczność częstego korzystania z toalety oraz problemy z opróżnieniem pęcherza moczowego.

Mimo dużego parcia na mocz osoba chora oddaje go w niewielkiej ilości. Objawem zapalenia pęcherza moczowego bywa także ból w podbrzuszu oraz ból w dole pleców. W niektórych przypadkach chorobie może towarzyszyć uczucie osłabienia i ogólne złe samopoczucie oraz stan podgorączkowy.

Jak zapobiegać infekcjom dolnych dróg moczowych?

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego warto postawić na profilaktykę. Podstawą zapobiegania zapaleniu dolnych dróg moczowych jest odpowiednia higiena. Należy zawsze pamiętać o tym, aby podmywać się w kierunku odbytu, a nie na odwrót – tę „złotą” zasadę warto wpajać już od najmłodszych lat, gdyż zakażenia dolnych dróg moczowych przytrafiają się również dzieciom.

W zapobieganiu zapaleniu pęcherza pomocne okazuje się także picie dużej ilości wody i herbat ziołowych o właściwościach oczyszczających drogi moczowe oraz dbanie o utrzymanie odpowiedniego poziomu witaminy C w organizmie.

Jeżeli masz skłonność do zakażeń dolnych dróg moczowych, unikaj wyziębienie okolicy pęcherza i nerek, stosuj specjalistyczne środki do codziennej higieny intymnej, a także zadbaj o zachowanie ostrożności podczas korzystania z toalet publicznych. Dbaj także o zachowanie higieny przed i po współżyciu oraz uważaj na chemiczne środki antykoncepcyjne i lubrykanty, które mogą podrażniać błonę śluzową pochwy i sprzyjać zakażeniom.

Lek na zapalenie pęcherza

Leczenie zapalenia pęcherza należy rozpocząć jak najszybciej, najlepiej już przy zaobserwowaniu pierwszych objawów choroby. Ne warto czekać, aż dolegliwości same ustąpią, bo nie ustąpią bez zastosowania środków farmakologicznych o działaniu bakteriostatycznym, czyli hamującym namnażanie się powodujących uciążliwe dolegliwości bakterii.

W leczeniu zapalenia dolnych dróg moczowych od wielu lat stosuje się leki na bazie Furaginy, które od jakiegoś czasu są dostępne bez recepty, więc nie musisz rezerwować sobie całego dnia na czekanie w kolejce do lekarza i możesz od razu zacząć przeciwdziałać chorobie.

Jednym z preparatów leczniczych na bazie Furaginy są tabletki na zapalenie pęcherza o nazwie neoFuragina. Już teraz wejdź na stronę www.neofuragina.pl i dowiedź się więcej na temat zapalenie pęcherza oraz zalet stosowania Furaginy przy infekcjach dolnych dróg moczowych.

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza

Odczuwając pierwsze objawy zapalenie pęcherza, często staramy się zwalczyć chorobę domowymi sposobami. Niestety, w efekcie stosowania domowych metod leczenia, zwykle dochodzi jedynie do chwilowego ustąpienia nieprzyjemnych dolegliwości i problem wcześniej, lub później powraca. Pamiętaj, że ustąpienie objawów choroby nie jest jednoznaczne z wyleczeniem, a domowe metody łagodzenia dolegliwości, jak i suplementy diety nie są skuteczną bronią przeciwko powodującym zapalenie pęcherza chorobotwórczy bakteriom!

Artykuł partnera

Zdjęcie:Deposiphotos

Podobne artykuły

Napisz komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.