Artykuł partnera
Biegunka zwykle nie stanowi poważnego niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia, jednak jest wyjątkowo przykrą dolegliwością. Większość dzieci i dorosłych cierpi z jej powodu co najmniej raz w ciągu roku, dlatego powinno się znać domowe sposoby na leczenie rozwolnienia. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko odwodnienia, a także złagodzi się inne objawy towarzyszące biegunce. Sprawdź, jakie zioła na biegunkę warto stosować.
- Dlaczego powinno się leczyć biegunkę?
- Jakie zioła na biegunkę stosować?
Biegunki dokuczają dzieciom i dorosłym przez cały rok. Są wywoływane przez wirusy, bakterie, nieświeże jedzenie, a także przez stosowanie niezrównoważonej, niezdrowej diety. Cierpią na nie również osoby ze schorzeniami układu pokarmowego o przewlekłym przebiegu. Jeżeli chcesz uniknąć długotrwałego rozwolnienia, sprawdź, po jakie zioła na biegunkę sięgnąć.
Dlaczego powinno się leczyć biegunkę?
Biegunka zwykle trwa kilka dni. Mówi się o niej, gdy liczba luźnych stolców przekroczy 3 w ciągu doby. Rozwolnieniu często towarzyszą bóle brzucha, wzdęcia, gazy o przykrym zapachu oraz ogólne złe samopoczucie. Niekiedy choroba wiąże się również z wymiotami. Niektórzy uważają, że leczenie biegunki jest zbędne, gdyż organizm sam poradzi sobie z chorobą. Niestety, takie myślenie jest błędem.
Leczenie biegunki ma uzasadnienie medyczne. Przede wszystkim biegunka, zwłaszcza gdy towarzyszą jej wymioty, powoduje wysokie ryzyko odwodnienia organizmu. Odwodnienie jest niebezpieczne, gdyż w skrajnych przypadkach prowadzi do zgonu. Ryzyko jest najwyższe w przypadku małych dzieci, osób przewlekle chorych oraz seniorów.
W leczeniu biegunki można sięgnąć po leki dostępne bez recepty oraz zioła, które są równie skuteczne i są bezpieczne w stosowaniu. Jeżeli wybiera się leczenie domowymi sposobami, warto stosować w nim zioła dostępne między innymi tu https://www.izielnik.pl/ziola-na-biegunke
Jakie zioła na biegunkę stosować?
Jak działają zioła na biegunkę? Przede wszystkim wykazują właściwości wiążące stolec, relaksujące oraz rozkurczowe. Dzięki obecności garbników, śluzu, pektyn i barwników antocyjanowych, stolec staje się bardziej zwarty. Błona śluzowa w jelicie grubym jest odbudowywana, a stan zapalny w przewodzie pokarmowym staje się mniej dokuczliwy. Zadaniem śluzu i pektyn jest wchłanianie wody w jelitach, co chroni przed dalszą utratą wody wraz ze stolcem. Ciemne barwniki antocyjanowe są natomiast odpowiedzialne za osłabienie aktywności bakterii, które wywołują rozwolnienie.
W leczeniu biegunki za pomocą ziół wykorzystuje się miętę pieprzową, która łagodzi ból brzucha i redukuje ilość nagromadzonych gazów. Dzięki naparom z mięty dodatkowo nawadnia się organizm i wspomaga się trawienie spożywanych pokarmów. Na biegunkę skuteczne są również nasiona babki płesznik. Ich spożywanie zwiększa lepkość masy kałowej, co sprawia, że wypróżnienia są rzadsze. Babka jest skuteczna zwłaszcza w przypadku biegunki wirusowej, podczas której ważne jest zapobieganie szybkiemu odwodnieniu. Prócz mięty pieprzowej i babki płesznik, na biegunkę stosuje się rdest ptasi, babkę lancetowatą, pięciornik gęsi, przywrotnik, korzeń kobylaka, dziurawiec oraz nagietek. Każde z tych ziół można pić w formie specjalnej herbatki na biegunkę, w której znajdują się wymienione rośliny w odpowiednich proporcjach.
Co ważne, leczenie biegunki domowymi sposobami należy przerwać i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, gdy zauważy się w stolcu krew. Podobnie jest w sytuacji, gdy wypróżnienia są bardzo częste, a chory traci przytomność.