Najnowsze badania wykazały, że nasze mózgi podświadomie podejmują decyzje i rozwiązują problemy, kiedy jesteśmy skupieni na czymś zupełnie innym.
Im więcej dowiadujemy się o pracy naszych mózgów, tym bardziej dochodzimy do wniosku, że działają one lepiej bez naszej świadomej ingerencji. W rzeczywistości wiele ludzkich zachowań pochodzi z ich podświadomości. Badania podświadomości wykazały, że pomaga ona inicjować zachowania ukierunkowane na osiąganie celów, kreatywność, konsolidację pamięci i podejmowanie decyzji.
Jak niedawno odkryli badacze z Carnegie Mellon University (CMU), zabawną rzeczą dotyczącą naszych mózgów jest to, że rozwiążą one za nas problem, gdy my sami będziemy robić coś innego. W rzeczywistości lepsze decyzje są podejmowane, kiedy pozwalamy naszej podświadomości samej pracować.
W jaki sposób podświadomość podejmuje decyzje?
Dla większości ludzi wybór nowego mieszkania lub samochodu jest skomplikowanym procesem obfitującym w niezliczone niewiadome:
- czy można sobie na to pozwolić?
- skąd wziąć odpowiednią sumę pieniędzy?
- czy to odpowiedni moment?, itp.
Zespół badawczy z Carnegie Mellon zatrudnił 27 zdrowych, dorosłych osób do poddania się skanom mózgu podczas przeprowadzanych testów umysłowych. Chciano w ten sposób zobaczyć jak duży wpływ ma podświadomość na podejmowane decyzje.
Badani otrzymali informacje o samochodach i innych przedmiotach, gdy byli podłączeni do urządzenia, wykonującego rezonans magnetyczny. Zanim pozwolono im podjąć decyzję, musieli zapamiętać ciąg liczb – wszystko po to, aby świadomie nie skupiali się na samochodach.
Skany mózgu wykazały, że w momencie, gdy uczestnicy otrzymywali informacje o samochodach i pozostałych przedmiotach, kory wzrokowe i przedczołowe – części mózgu odpowiedzialne za podejmowanie decyzji i uczenie się – były także w użyciu. Jak twierdzą naukowcy – sposób, w jaki mózg nieświadomie przetwarza informacje polegał na tym, że te same obszary pozostawały aktywne podczas zadań dotyczących zapamiętywania.
Przetwarzanie informacji „w tle”
Z braku lepszej analogii można byłoby to porównać do telefonu komórkowego, pobierającego piosenkę podczas wysyłania wiadomości tekstowej. Telefon koncentruje się na nowych informacjach (tekście), jednocześnie przetwarzając coś bardziej skomplikowanego.
Naukowcy odkryli, że umożliwienie mózgowi nieświadomego przetwarzania informacji prowadzi do podejmowania lepszych i bardziej „przemyślanych” decyzji. Ci, których mózgi wykazywały najbardziej ciągłą aktywność podczas zadania dotyczącego zapamiętywania, częściej wybierali „najlepszy” zestaw przedstawionych samochodów.
J. David Creswell, asystent profesora psychologii w CMU powiedział w komunikacie prasowym:
„Badania pokazują, że obszary mózgu odpowiedzialne za podejmowanie decyzji pozostają aktywne, nawet jeśli nasze mózgi są jednocześnie zaangażowane w niezwiązane z nimi zadania, takie jak rozwiązywanie zadań matematycznych. Jednak najbardziej intrygujące w tym odkryciu jest to, że uczestnicy nie mieli żadnej świadomości, że ich mózgi zaangażowane w poboczne zadania, podświadomie pracowały nad kwestią podjęcia decyzji.”
Jak uzyskać najwięcej ze swojej podświadomości?
Oczywiście można rzucić monetą, by podjąć jakąkolwiek decyzję, jednak lepszym rozwiązaniem będzie pozwolić swojemu mózgowi dokonać wyboru.
Jeśli przed nami jest do podjęcia dużej wagi decyzja, lepiej świadomie skupić się na wykonywaniu innych czynności, np. obejrzeniu filmu. W tym samym czasie nasza podświadomość będzie już analizować trapiący nas problem.
Dołącz do Klubu Rewolucji Zdrowia, bo tam znajdziesz szkolenie, dzięki któremu nauczysz się pracować ze swoją podświadomością w tak ważnych obszarach jak zdrowie, pieniądze i powodzenie. W Klubie Rewolucji Zdrowia nie tylko to szkolenie, ale wiele więcej, a wszystkie szczegóły znajdziesz tutaj.
Podświadomość lubi płatać figle. Bardzo ciekawy wpis
Naprawdę interesujący artykuł.