4 główne zalety nasion chia, które powinieneś znać

4 główne zalety nasion chia, które powinieneś znać

Dobre i zdrowe rzeczy bywają często bardzo małe – tak właśnie jest z nasionami chia, które są bardzo dobre i maja mnóstwo składników odżywczych oraz minerałów. Nasiona chia zyskały na popularności w ostatnich latach ze względu na wiele korzyści zdrowotnych, jakie można uzyskać poprzez regularne ich spożywanie.

Nasiona te mogą być w łatwy sposób włączone do diety, poprzez dodawanie ich do jogurtu jedzonego na śniadanie lub koktajlu pitego po treningu. Poznaj ich 4 główne zalety, o których koniecznie powinieneś wiedzieć:

Spalacz tłuszczu

Nasiona chia są bogatym żródłem wapnia, z dwiema łyżkami nasion chia dostarczamy do organizmu ok 130 miligramów wapnia. Wapń odgrywa ważna rolę w metabolizmie energetycznym i może pomóc w regulacji składu ciała i redukcji tkanki tłuszczowej.

Codzienne spożywanie nasion chia może przyspieszyć metabolizm i wspomóc spalanie tłuszczu z brzucha.

Zmniejszają ryzyko rozwoju raka piersi i raka szyjki macicy

A to dzięki zawartych w nich kwasom ALA, czyli kwas alfa-linolenowy, który jest kwintesencją kwasów omega -3. Liczne badania wykazały skuteczność kwasu ALA w walce z rakiem. Amerykańscy naukowcy w „Journal of Molecular Biochemistry” opisują, jak kwas ALA powoduje śmierć komórek rakowych, odpowiedzialnych za raka piersi i szyjki macicy bez szkody dla komórek zdrowych.

Utrzymują prawidłowy poziom cukru we krwi i cholesterolu

Regularne spożywanie nasion chia obniża poziom złego cholesterolu LDL oraz trójglicerydów, a jednocześnie podwyższa poziom dobrego cholesterolu HDL, co ma ogromny wpływ na układ naczyniowo-sercowy. Magnes, sód i wapń wspomagają pracę serca, regulują ciśnienie tętnicze a co za tym idzie, zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej, zawału serca czy udaru mózgu. Nasiona chia mogą być również bezpiecznie spożywane przez diabetyków. Dzięki wysokiej zawartości błonnika, zmniejszają skoki poziomu cukru we krwi.

Chia a zdrowe jelita i mocne kości

Nasiona chia mogą dać niezłego kopa Twojemu systemowi odpornościowemu, a dzieje się to za sprawą poprawy pracy jelit. A jak od dawna wiadomo zdrowe jelita to zdrowy i silny cały organizm. Te małe nasionka mają jeszcze jedna wielka zaletę. Są nośnikiem potężnej dawki wapnia. 100 gr nasion chia posiada 631 mg tego pierwiastka, co ma korzystny wpływ na nasze kości i zęby.

Polecamy te nasiona, które sami sprawdziliśmy – można je nabyć w sklepie, z produktami wyłącznie z polecenia.

Podobne artykuły

Napisz komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.