Artykuł sponsorowany
Jeżeli wejdziemy na dowolne forum dotyczące odchudzania, to znajdziemy tam mnóstwo porad na temat “schodzenia z wagi”. Niektóre z nich – zwłaszcza te autorstwa dietetyków lub lekarzy – są przydatne, ale nie brak jest również wpisów, które są jedynie powielaniem zabobonów. Dziś się z nimi rozprawimy!
Aby schudnąć, należy jeść rzadko i mało
Wydaje się to całkiem logiczne – skoro tyjemy, gdy jemy za dużo, to analogicznie powinniśmy schudnąć, gdy będziemy jeść mniej… W takim rozumowaniu pojawia się jednak pewien błąd – nieuwzględnianie przemiany materii. Organizm dąży do tego, by zachować swoje rezerwy tłuszczowe na “trudne czasy”, dlatego metabolizm zwalnia, gdy zaczynamy się głodzić. Aby zmotywować ciało do utraty kilogramów, powinniśmy spożywać pięć zdrowych, lekkich posiłków dziennie.
Odchudzanie po 40. jest niemożliwe
To prawdziwa bzdura! Odchudzanie jest możliwe w każdym wieku – zarówno kiedy jest się nastolatkiem, jak i po 40., a nawet po 50. Faktem jest, że metabolizm wraz z wiekiem zwalnia, dlatego odchudzanie może przebiegać wolniej. Jeśli jednak będziemy się ruszać, jeść potrawy bogate w błonnik i unikać słodyczy, na pewno uda nam się pozbyć nadwagi lub otyłości. Możemy także wspomóc się naturalnymi suplementami diety oraz ziołowymi naparami.
Podczas diety odchudzającej trzeba zrezygnować z tłuszczu.
Na pewno powinniśmy go ograniczyć – potrawy smażone w głębokim tłuszczu, częste sięganie po czerwone mięso czy zajadanie się chipsami na pewno nie pomogą nam w walce o zdrowy wygląd. Jednak pewne ilości tłuszczu są konieczne, aby umożliwić przyswajanie witamin – niektóre z nich rozpuszczają się wyłącznie w tłuszczach. Ponadto, roślinne tłuszcze zawierają tak zwany “dobry” cholesterol, który sprzyja utrzymaniu zdrowia. Warto więc dodawać do sałatek trochę oliwy z oliwek, oleju słonecznikowego lub z pestek winogron.
Szybkie chudnięcie oznacza, że mamy silną wolę.
Absolutnie nie! Zbyt szybkie tracenie na wadze zwykle oznacza, że podczas układania diety popełniamy poważne błędy, co może doprowadzić do pogorszenia się naszego stanu zdrowia. Obecnie dietetycy związani ze Światową Organizacją Zdrowia zalecają, by chudnąć w tempie około jednego kilograma na tydzień. Na przykład zbyt szybkie odchudzanie brzuchamoże nie tylko sprawić, że dopadnie nas brak energii czy anemia, ale także… jest niemal “gwarancją” tego, że efekty będą nietrwałe, ponieważ po zakończonej diecie organizm będzie chciał “nadrobić straty”.
Wizyta u dietetyka to zwykła fanaberia.
Mówią tak przeważnie osoby, które z takiej porady nigdy nie korzystały! Pomoc dietetyka zawsze jest wskazana, a w przypadku niektórych chorób czy znacznej nadwagi lub otyłości (która to, zresztą, też jest chorobą) wręcz niezbędna. Dietetyk pomoże nam oszacować, ile powinniśmy schudnąć, przygotuje dla nas odpowiedni plan żywieniowy oraz będzie nas wspierał i motywował w procesie bezpiecznego chudnięcia. Dietetycy z Centrum Dietetycznego Naturhouse dobiorą nam także odpowiednie suplementy, które przyspieszą proces odchudzania i zapobiegną wystąpieniu efektu jo-jo.
Tekst powstał we współpracy z dietetykiem Naturhouse.