Trzy kroki do poprawy komfortu życia astmatyka

Trzy kroki do poprawy komfortu życia astmatyka

Artykuł sponsorowany

Astma oskrzelowa to choroba nieuleczalna, ale odpowiedni styl życia pozwala ograniczyć częstotliwość oraz intensywność jej napadów. Do pogorszenia stanu zdrowia dochodzi między innymi na skutek kontaktu z uczulającymi zanieczyszczeniami, dlatego w profilaktyce astmy podstawową rolę odgrywa usunięcie ich z otoczenia astmatyka.

Eliminacja przedmiotów gromadzących zanieczyszczenia

Siedliskiem ogromnej ilości roztoczy bywa łóżko, a konkretniej materac, poduszki, kołdra i pościel. W sprzedaży dostępne są wprawdzie materace hipoalergiczne, wykonane z materiałów zapobiegających gromadzeniu alergenów, ale także i one wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Materac i poduszki muszą być regularnie czyszczone za pomocą specjalnych preparatów albo domowych środków odkażających, np. sody spożywczej czy olejku z drzewa herbacianego. W utrzymaniu czystości pomoże też częsta zmiana pościeli. Alergicy i astmatycy powinni wymieniać ją raz w tygodniu. Ponadto specjaliści zalecają, aby nie ścielić łóżka zaraz po wstaniu z niego, ponieważ promienie słoneczne niszczą mikroorganizmy. Rano warto otworzyć okno, a najlepiej wynieść materac i poduszki na balkon, żeby zabić obecne w nich roztocza.

Kolejnym magazynem zanieczyszczeń są meble tapicerowane, dywany i wykładziny, dlatego ilość takich przedmiotów w mieszkaniu astmatyka powinna być ograniczona do minimum. Te elementy wyposażenia, których nie można usunąć, trzeba zabezpieczyć specjalnymi pokrowcami o gęstej tkaninie, nieprzepuszczalnymi dla roztoczy. Pomocne jest także częste wietrzenie mieszkania, niezależnie od pory roku i odkurzanie za pomocą odkurzacza wyposażonego w antypyłkowy filtr HEPA.

Zanieczyszczenia osadzają się również na firanach i zasłonach, dlatego niektórzy radzą, żeby alergicy i astmatycy zrezygnowali z ich posiadania. To duży błąd, gdyż odpowiednie firanki mogą zapobiec przedostawaniu się zanieczyszczeń do wnętrza mieszkania. Aby spełniały taką funkcję, muszą być dość gęsto utkane, ale jednocześnie lekkie. Kupując je należy zwrócić uwagę na to, czy są wykonane z materiału, który umożliwia pranie w 60 st. C. Firany i zasłony zaleca się prać raz w miesiącu, ponieważ w przeciwnym razie staną się siedliskiem uczulających zanieczyszczeń.

Usuwanie alergenów oczyszczaczem powietrza

Zachowanie najwyższych środków ostrożności nie oznacza, że mieszkanie będzie wolne od zanieczyszczeń. Ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej uzależnione jest od stężenia alergenów oraz czasu ekspozycji na nie. Urządzeniem, które umożliwia szybkie usunięcie niepożądanych cząsteczek, takich jak roztocza, pyłki, pleśń i sierść, jest oczyszczacz powietrza wyposażony w filtr HEPA. Technologia ta eliminuje także pyły zawieszone, które są jednym z głównych składników smogu, dlatego wykorzystuje ją znaczna część urządzeń dostępnych na polskim rynku, m.in. oczyszczacz powietrza Klarta Forste. Skuteczność stosowanych obecnie filtrów HEPA jest bliska 100%.

Drugim ważnym elementem oczyszczacza powietrza dla alergika lub astmatyka powinien być filtr węglowy. Węgiel aktywny pochłania zanieczyszczenia gazowe, m.in. pochodzące ze spalin samochodowych tlenki węgla, siarki i azotu oraz dym tytoniowy, które także znajdują się na liście czynników chorobotwórczych. Filtr węglowy jest szczególnie przydatny w domach usytuowanych przy ruchliwych drogach albo zamieszkiwanych przez przynajmniej jednego palacza.

Wybierając oczyszczacz należy kierować się wydajnością, która musi być dostosowana do wielkości pomieszczenia, a także głośnością pracy i kosztami eksploatacji sprzętu. O wydajności informuje CADR lub współczynnik dostarczania świeżego powietrza. Według rankingu oczyszczaczy powietrza ranking-oczyszczaczy.plna każde 10 m² powierzchni powinno przypadać 80 m³/h CADR. Głośność najwolniejszego trybu musi być niższa od 40 dB. W przeciwnym razie wykorzystywanie oczyszczacza podczas snu czy pracy może okazać się niemożliwe, a jak wiadomo zanieczyszczenia napływają do mieszkania przez całą dobę. Na koszty eksploatacji składają się wydatki związane z wymianą filtrów i wartość prądu pobieranego przez oczyszczacz, tak więc warto wziąć pod uwagę cenę i żywotność filtrów oraz pobór mocy.

Wybór antyalergicznych kosmetyków i środków czyszczących

Do wystąpienia napadu astmy może dojść również na skutek kontaktu z niektórymi substancjami chemicznymi, wchodzącymi w skład kosmetyków i środków czyszczących. Jeżeli przynajmniej jeden z domowników jest astmatykiem, to warto zamienić dotychczas stosowane detergenty na produkty hipoalergiczne. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które nie zawierają uczulających składników, np. ftalanów. Alergicy mają także zapewniony szeroki wybór bezpiecznych dla siebie kosmetyków, których ceny nie zawsze są dużo wyższe niż w przypadku normalnych produktów. Znajdują się wśród nich zarówno preparaty do pielęgnacji skóry i włosów, jak i kosmetyki higieniczne oraz produkty do makijażu. Astmatycy, którzy mimo to korzystają ze zwykłych detergentów i kosmetyków, powinni uważnie czytać zamieszczone na nich etykiety, gdyż w razie napadu choroby łatwiej będzie ustalić jego przyczynę i zapobiec powtórzeniu się takiej sytuacji.

Podobne artykuły

Napisz komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.