5 objawów niedoboru magnezu w organiźmie

5 objawów niedoboru magnezu w organiźmie

Wiele osób nie przykłada na co dzień wagi do niedoborów magnezu w organizmie traktując to jako drugorzędny problem. A często za zły stan samopoczucia odpowiada niedobór tego cennego minerału, ponieważ odpowiednie stężenie magnezu jest niezbędne dla prawidłowej pracy mózgu, serca czy mięśni i jest on tak samo potrzebny jak witaminy D i K, o których ostatnio tak wiele się mówi.

Ostatnio pisaliśmy o najlepszych i najgorszych formach pod jakimi można spożywać magnez. A mało kto wie, że niedobór magnezu jest bardziej powszechny niż wielu ludzi nawet podejrzewa. Oto 5 sygnałów ostrzegawczych, które mogą wskazywać na niedobór tego ważnego minerału.

 1. Dzwonienie w uszach lub pogorszenie słuchu

Szumy uszne lub stały, piskliwy dźwięk w uszach jest powszechne symptomem niedoboru magnezu. Istnieją szereg badań wykazujących bezpośredni związek pomiędzy niewystarczającym poziomem magnezu a zdrowym uchem. W jednym z chińskich badań stwierdzono, że magnez jeśli jest w ilościach wystarczających dla organizmu, zapobiega tworzeniu się wolnych rodników, które mogą prowadzić do utraty słuchu. W badaniu przeprowadzonym w klinice Mayo, stwierdzono, że leczenie pacjentów, którzy doświadczyli utraty słuchu, po wprowadzeniu suplementacji magnezu zdołali odwrócić pogorszenie tego stanu zaledwie w ciągu trzech miesięcy.

 1. Skurcze mięśni, drgania

Magnez jest kluczowy dla poprawnego funkcjonowania mięśni. Bez niego, organizm będzie w stanie ciągłego napięcia, ponieważ jest to składnik mineralny, który pozwala na rozluźnienie mięśni. To dlatego tlenek magnezowy jest stosowany, aby ułatwić poród kobietom, a także m.in. znajduje się w wielu środkach nasennych. Brak wystarczającej ilości magnezu może prowadzić do tików na twarzy, skurczy mięśni, drżenia lub skurczy nóg.

 1. Depresja

Związek między niskim poziomem magnezu a depresją znany był już ponad sto lat temu, gdy lekarze używali go do leczenia zaburzeń psychicznych. Współczesna nauka poparła tę teorię wiele razy. Przykładowo w badaniu przeprowadzonym w szpitalu psychiatrycznym w Chorwacji stwierdzono, że wielu pacjentów, którzy próbowali popełnić samobójstwo miało wyraźny deficyt tego ważnego minerału. Zaletą magnezu w stosunku do tradycyjnych leków przeciwdepresyjnych jest brak działań ubocznych niejednokrotnie powiązanych z tymi lekami.

 1. Zaburzenia czynności serca

Jak wcześniej wspomniano, niskie poziomy magnezu mogą mieć wpływ na mięśnie w całym organizmie i jak pokazuje praktyka nie omija to mięśni serca. Niewystarczająca ilość magnezu może powodować stan znany jako zaburzenia rytmu serca, w którym serce nie jest w stanie regularnie bić, a to z kolei może powodować większe ryzyko powikłań, takich jak zawał serca i udar mózgu. Dlatego w wielu klinikach zajmujących się sercem i układem krążenia leczenie pacjentów z arytmią wspomaga się preparatami zawierającymi magnez.

 1. Kamienie nerkowe

Wielu ludzi wierzy, że kamienie nerkowe są spowodowane przez nadmiar wapnia, ale w rzeczywistości jest to brak magnezu. Magnez zapobiega powstawaniu kamieni poprzez hamowanie wiązania wapnia ze szczawianem, czyli dwóch związków, z których składają się kamienie nerkowe. Kamienie potrafią być potwornie bolesne, więc dobrze jest wiedzieć, że coś tak prostego jak suplementacja magnezem może zapobiec ich powstawaniu.

Jeśli doświadczacie któregokolwiek z tych objawów to warto zbadać poziom magnezu w organizmie. Warto także dołączyć do swojej diety produkty, które zawierają spore, naturalne źródła magnezu, a będą to m.in. pestki słonecznika, dyni, migdały, czarna fasola, orzechy nerkowca i szpinak.

Podobne artykuły

2 Komentarzy

 1. korki
  17 grudnia 2016 at 20:25 Odpowiedz

  Żywa sól megnezowa, to mój sposób na walkę z niedoborem magnezu.

 2. Madeleine
  3 kwietnia 2017 at 16:21 Odpowiedz

  Tylko,ze badanie na poziom magnezu we krwi jest niemiarodajne i trzeba byloby zrobic analize pierwiastkowa wlosa a cena niestety z kosmosu.
  Chyba,ze sie myle i badanie we krwi ma chociaz najmniejszy sens?Zamierzalam wlasnie badac magnez we krwi no i teraz sie waham.

Odpowiedz