Zbyt częste chodzenie do toalety może być irytujące. Szczególnie uciążliwe jest ono podczas pracy czy spotkań towarzyskich, a dla niektórych bywa wręcz kłopotliwe. Na szczęście możemy uporać się z tego typu problemem. Przyczyna owych dolegliwości bywają bowiem nie tylko określone schorzenia, ale również i niezrównoważona dieta.
Na początku warto ustalić, jaka jest normalna ilość oddawanego moczu. Otóż przeciętnie w ciągu doby zdrowa osoba bywa od 4 do 8 razy w toalecie. Częstotliwość uzależniona jest od rodzaju zjedzonego pokarmu oraz wypitych napojów, a także od poziomu aktywności. Przyczyn zwiększonej ilości wizyt w toalecie może być więc naprawdę wiele. Często powodem jest zbyt dużo płynów w naszym menu czy picie sporej ilości kawy. Jednak powodem mogą być też poważniejsze schorzenia.
6 najczęstszych przyczyn częstego oddawania moczu
Można wymienić kilka najczęstszych przyczyn dolegliwości związanych z częstym oddawaniem moczu. Są to zarówno pewne schorzenia jak i zmiany codziennych nawyków żywieniowych.
1.Zakażenie
Jeśli mamy infekcję dróg moczowych, to zdecydowanie częściej odwiedzamy toaletę. W takiej sytuacji oddawanie moczu powiązane bywa z nieprzyjemnym bólem bądź pewnym dyskomfortem. Schorzenie to znacznie częściej występuje u kobiet, albowiem cewka moczowa jest u nich dużo krótsza niż u mężczyzn, w związku z czym bakterie mają też krótszą odległość do przedostania się do pęcherza. W przypadku infekcji dróg moczowych, warto skonsultować się z lekarzem, aby zastosować właściwe leczenie.
2. Wysoki poziom cukru we krwi
Jeżeli dość często chodzimy do łazienki, to może oznaczać to zbyt wysokie stężenie cukru we krwi. Chronicznie wysoki poziom cukru może bowiem prowadzić do zwiększonego pragnienia, głodu oraz częstszego oddawania moczu. W takiej sytuacji warto wykonać stosowne badania krwi, aby sprawdzić, czy nie grozi nam cukrzyca.
3. Picie zbyt dużej ilości wody
Przyczyną zbyt częstego oddawania moczu bywa także picie zbyt dużej ilości wody. Niestety może ona wypłukiwać sód z organizmu, a to w efekcie powoduje jeszcze bardziej zwiększone pragnienie i koło się zapętla. Tak naprawdę więcej nie znaczy wcale lepiej, bo zbyt duża ilość napojów może doprowadzić do znacznej utraty sodu, która jest niebezpieczna dla naszego zdrowia.
4. Zbyt dużo kawy lub alkoholu
Kofeina i alkohol są diuretykami, co oznacza, że wpływają one na zwiększenie ilości oddawanego moczu. Blokują one antydiuretyczny hormon, który zapobiega takim zbyt częstym wizytom w toalecie. Dlatego też, jeśli w naszej diecie jest sporo kawy, herbaty, czekolady oraz alkoholu, to może to prowadzić do problemów z częstym oddawaniem moczu.
5. Przerost prostaty
U mężczyzn można zauważyć znaczny wzrost częstotliwości oddawania moczu, który bywa oznaką starzenia się. Jednak jeśli ilość wizyt w toalecie wzrosła w ostatnim czasie, to może to oznaczać powiększony gruczoł prostaty, który naciskając na pęcherz, wywołuje parcie. W takiej sytuacji oddawane są niewielkie ilości moczu, ale w dość krótkich odstępach czasu.
6. Leki na nadciśnienie
Dość powszechnie stosowanym lekami przy leczeniu nadciśnienia tętniczego są diuretyki, które usuwają nadmiar wody i sodu, pozwalając na właściwą pracę naczyń krwionośnych. Jeśli więc leczymy nadciśnienie, to porozmawiajmy z lekarzem na temat ewentualnych zmian w diecie oraz stylu życia, które sprawią, że nie będziemy mieć problemów ze zbyt częstymi wizytami w toalecie.
Naturalne sposoby leczenia
Jeśli chcemy samodzielnie uporać się z problemem zbyt częstego oddawania moczu, to warto zastosować naturalne sposoby leczenia. Oto kilka skutecznych metod.
[miptheme_alert type=”danger” close=”false”]Zobacz także: 10 naturalnych sposobów na leczenie zapalenia dróg moczowych[/miptheme_alert]
Ćwiczenie pęcherza
Chociaż nie należy zbyt długo przetrzymywać moczu, to jednak warto starać się wydłużać czas pomiędzy kolejnymi wizytami w toalecie. Każdego tygodnia postarajmy się wytrzymać odrobinę dłużej. To sprawi, że z czasem zmniejszy nam się potrzeba tak częstego chodzenia do toalety.
Usuńmy z diety pewne produkty
Jeśli mamy problemy z częstym oddawaniem moczu, to trzeba zająć się przede wszystkim przyczynami tego typu dolegliwości. Może to być właśnie nadmierna konsumpcja kofeiny, alkoholu oraz cukru. Usunięcie z diety tych produktów powinno już po 4 tygodniach przynieść znaczną poprawę. Upewnijmy się również, że nie pijemy zbyt dużej ilości wody.
Ćwiczenia mięśni dna miednicy
Zbyt słabe mięśnie dna miednicy mogą prowadzić do znacznego zwiększenia częstotliwości wizyt w toalecie. Pomocne tu będą tak zwane ćwiczenia Kegla. Należy wykonywać je przez 5 minut dziennie, przynajmniej 5 dni w tygodniu.
Częste oddawanie moczu może być sygnałem, iż dzieje się coś niedobrego ze zdrowiem bądź oznacza, iż nasza dieta jest niezrównoważona. Na szczęście bez problemu można poradzić sobie z tego typu dolegliwościami. Pomocne są tutaj wyżej opisane ćwiczenia oraz zmiany nawyków żywieniowych, które pozwolą przywrócić normalną częstotliwość wizyt w toalecie.
Bardzo interesujący artykuł. Niezwykle potrzebny. Moja dietetyczka mówi, ze wszelkie płyny któe odtsraczamy do organizmu powinny mieć pH powyżej 7 jak np veroni hydartion. To również wpływa na ilość oddawanego moczu.
U mnie to wlasciwie tylko infekcje pęcherza, a to można prosto wyleczyć znanymi środkami urofuraginum lub jak ktoś woli zurawiną, choć ona nie działa tak szybko. Tak jest przynajmniej przy stanach chorobowych, bo duże ilości kawy czy piwo także przeciez chyba u każdego spowoduje częste wizyty w ybikacji.