Z roku na rok lawinowo wzrasta ilość przypadków alergii u dzieci i dorosłych. Jak zapobiegać alergii? Czy można uniknąć zachorowania na alergię pokarmową i wziewną?
Alergia ujawnia się w wyniku nieprawidłowej pracy układu immunologicznego, który traktuje niektóre składniki pożywienia np. białka mleka lub substancje unoszące się w powietrzu, jako zagrożenia i rozpoczyna z nimi walkę objawiającą się wysypką, kłopotami trawiennymi, kichaniem, katarem czy niezwykle niebezpieczną astmą. Jak zapobiegać wystąpieniu alergii?
Alergię w wielu przypadkach dziedziczymy w genach. Jeżeli obydwoje rodziców jest alergikami ryzyko, że dziecko także dołączy do tego grona wynosi około 75%. Za częste występowanie alergii odpowiada także znaczna chemizacja naszego otoczenia, zanieczyszczenia środowiska, stosowanie nadmiaru antybakteryjnych kosmetyków i środków czystości, niezdrowa i bogata w konserwanty, barwniki, zagęstniki, wypełniacze oraz polepszacze smaku żywność i szereg innych czynników.
Jak uchronić dziecko przed alergią?
Już w okresie ciąży możemy próbować zapobiegać alergii u dziecka. Podstawą jest tutaj zdrowa dieta przyszłej mamy, unikanie stosowania nadmiaru kosmetyków, które mogą szkodzić rozwijającemu się dziecku, przestrzeganie zaleceń lekarza i przede wszystkim zaprzestanie palenia oraz unikanie przebywania w zadymionych pomieszczeniach. Badania dowodzą, że to właśnie palenie w ciąży i trakcie karmienia, także bierne, powoduje wzrost ryzyka wystąpienia alergii u najmłodszych dzieci.
Alergii może zapobiec także karmienie piersią przez minimum 6 pierwszych miesięcy życia dziecka. U dzieci dziedzicznie obciążonych wystąpieniem alergii lekarze zalecają kontynuować karmienie naturalne nawet do 1 roku życia, oczywiście przy jednoczesnym rozszerzaniu diety zgodnie z kalendarzem żywienia.
Przed alergią nie uchroni nas eliminacja zanieczyszczeń, bakterii oraz innych drobnoustrojów z naszego otoczenia. Paradoksalnie wirusy i bakterie, z którymi stykamy się na co dzień pomagają uniknąć wystąpienia alergii, gdyż walka z nimi zajmuje nasz układ odpornościowy, który nie szuka sobie innych wrogów w postaci właśnie alergenów.
Jak leczyć?
Wbrew opiniom przeważającej grupy lekarzy wiele typów alergii można wyeliminować lub znacznie ograniczyć zmieniając dietę lub zakwaszając żołądek (jak to sprawdzić i zrobić? Przeczytaj tekst autorstwa Sebastiana Sarnowicza dostępny na stronach Polskiej Akademii Zdrowia – link do artykułu). Dlatego bardzo ważne jest znalezienie przyczyny alergii, by to właśnie ją wyeliminować, a nie leczyć ją objawowo – tak jak się to dzieje w większości przypadków. Zachęcamy do poszukania alergologa, która holistycznie spojrzy na problem Waszej alergii. Polecamy także film – wywiad z Jerzym Ziebą na temat zakwaszania żołądka i alergii.