Infekcje intymne mogą przytrafić się każdej kobiecie nawet, jeżeli odpowiednio dba o higienę. Bakterie i grzyby szczególnie często atakują latem, a różne dolegliwości z nimi związane bywają pamiątką po wakacyjnych wizytach na basenie, w saunie czy w innych miejscach użyteczności publicznej.
Profilaktyka w leczeniu infekcji intymnych
Kobiece okolice intymne są niezwykle wrażliwe na podrażnienia oraz zmianę pH z kwaśnego na zasadowe, co powoduje zabijanie chroniących przed infekcjami bakterii kwasu mlekowego i wyjałowienie śluzówki pochwy, dzięki czemu drobnoustroje mogą się bezpiecznie namnażać powodując różne niemiłe dolegliwości np. świąd oraz pieczenie.
Przyczyny infekcji intymnych
Aby uniknąć niemiłych dolegliwości warto najpierw poznać ich przyczyny i unikać sytuacji sprzyjających zakażeniu. Szczególnie na infekcje intymne narażone są kobiety w ciąży, w okresie rekonwalescencji po terapii antybiotykami, przewlekle chore i osłabione.
Wzrost ryzyka zakażenia powoduje noszenie bardzo obcisłych spodni i bielizny ze sztucznych materiałów, korzystanie z sauny i basenu (zawsze należy siadać na własnym ręczniku), dieta bogata w cukry proste, stosowanie kosmetyków niszczących florę bakteryjną pochwy, czyli zwykłych mydeł, żeli pod prysznic i innych, niebędących typowymi kosmetykami do higieny intymnej, depilacja okolic intymnych w gabinetach kosmetycznych, a także korzystanie z ogólnodostępnych toalet oraz przygody seks. Unikanie czynników wpływających na rozwój infekcji pozwala znacznie ograniczyć częstotliwość ich występowania, ale musimy pamiętać, że np. grzybica pochwy ma tendencję do nawrotów i wymaga porady lekarskiej.
Domowe sposoby leczenia
W zapobieganiu infekcjom intymnym pomoże:
- Stosowanie żeli i płynów do higieny intymnej
- Częste podmywanie się
- Noszenie ubrań z przewiewnych i naturalnych tkanin
- Przyjmowanie probiotyków w czasie leczenia antybiotykami
- Unikanie bezpośredniego kontaktu z publiczną toaletą, ławką w saunie itp.
Jeżeli zauważysz pierwsze objawy infekcji intymnej m.in.: świąd, zaczerwienienie, pieczenie podczas oddawania moczu lub upławy możesz spróbować domowych metod łagodzenia dolegliwości, ale jeżeli nie przyniosą ulgi po kilku dniach stosowania musisz udać się do ginekologa.
Doraźnie pomogą:
- Nasiadówki z ziół m.in. kory dębu, rumianku, szałwii i tymianku
- Stosowanie dostępnych bez recepty maści przeciwgrzybicznych
- Kąpiele z dodatkiem nadmanganianu potasu – woda powinna być lekko różowa
- Przemywanie podrażnionych okolic letnią wodą z dodatkiem kilku kropli naturalnego olejku z drzewa herbacianego
Zdjęcie: zdrowie.gazeta.pl
Dobrym początkiem jak się chce zapobiegać jest zrezygnowanie z podmywania się zwykłym mydłem i zastąpienie go płynem do higieny intymnej o odpowiednim pH. Moje dolegliwości intymne praktycznie skończyły się, kiedy zaczęłam używać do mycia żelu lacibios femina, który ma niesamowite właściwości łagodzące i odpowiednie pH.