Sól Epsom – tani sposób na niedobory magnezu, stres i bóle mięśni

Sól Epsom – tani sposób na niedobory magnezu, stres i bóle mięśni

Ludzie od setek lat sięgają po sól Epsom w celu leczenia dolegliwości zdrowotnych, wykorzystują ją w celach kosmetycznych, a także do dbania o dom. Chociaż produkt ten jest naturalny i przystępny cenowo, większość osób nie jest świadoma jak wiele zalet posiada sól Epsom.

To, co znamy jako “sól Epsom”, nie przypomina soli, której używamy do przyprawiania naszych potraw. Podczas gdy taka sól kuchenna składa się z chlorku sodu, sól Epsom jest siarczanem magnezu, czystym związkiem mineralnym.

Możesz się zastanawiać dlaczego sól Epsom, nazywa też czasem gorzką solą, jest w ogóle nazywana “solą”. To dlatego, że składa się z małych, bezbarwnych kryształów. Przypomina sól kuchenną, ale jej wpływ na organizm jest zupełnie inny.

Niebezpieczeństwa związane z niedoborem magnezu i siarczanu

Największym dobrodziejstwem soli Epsom jest jej skład chemiczny. Zarówno magnez, jak i siarczan mają kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. Kąpiel z solą Epsom zwiększa poziom obu tych składników we krwi, co pomaga w uniknięciu niebezpiecznych niedoborów.

Magnez, który odgrywa kluczową rolę w regulacji ponad 300 enzymów, jest niezbędny dla fizjologicznych funkcji, takich jak regularne bicie serca, skurcze mięśni i tworzenie się kości. Niestety, ogromna liczba z nas ma niedobór magnezu. Szacuje się, że nawet do 60% Polaków ma niedostateczną ilość tego pierwiastka.

Siarczany odgrywają również kluczową rolę w tworzeniu struktur białkowych, przekształcaniu żywności w energię i utrzymywaniu prawidłowego funkcjonowania insuliny. W ubiegłym roku, w obszernym przeglądzie literatury na temat miażdżycy, naukowcy stwierdzili, że odpowiedzialny za tę chorobę może być niedobór siarczanu cholesterolu. Główna badaczka, dr Stephanie Seneff, zaleca moczenie się w kąpielach z solą Epsom kilka razy w tygodniu.

Korzyści zdrowotne związane z solą Epsom

Chociaż sól Epsom była od stuleci popularnym środkiem leczniczym, do tej pory przeprowadzono niewiele badań naukowych w celu zbadania korzyści płynących z jej stosowania. Na szczęście, jedna z naukowców, dr. Rosemary Waring, udowodniła, że kąpiele z solą Epsom podnoszą poziom magnezu i siarczanów w krwi.

Kąpiele z solą Epsom są świetne dla zdrowia serca, ponieważ zwiększają poziom magnezu i siarczanów we krwi.

Nie wyjaśniono jeszcze, jak ten proces działa. Niektórzy badacze spekulują, że sól Epsom jest wchłaniana przez skórę poprzez osmozę. Inni zapewniają, że istnieje możliwość wdychania oparów z ciepłej wody Epsom. Może być to także coś zupełnie innego.

Niezależnie od mechanizmu w jaki sól Epsom przenika do ciała, ma ona następujące korzyści:

Zmniejsza ból i stan zapalny

Magnez jest silnym minerałem przeciwzapalnym. Wyjaśnia to, dlaczego tak wiele osób zwraca się ku kąpielom z solą Epsom, aby łagodzić dolegliwości bólowe.

Jak to działa?

Metaanaliza opublikowana w European Journal of Clinical Nutrition wykazała związek między większą ilością magnezem w diecie a niższymi poziomami białka C-reaktywnego (CRP). Ma to duże znaczenie, ponieważ CRP jest powszechnie znanym markerem stanu zapalnego.

Stany zapalne prowadzą do obrzęku i bólu. Więc jeśli możesz zminimalizować to za pomocą czegoś tak prostego jak kąpiel z solą Epsom, łatwiej będzie Ci ukoić bolące stawy lub zregenerować się po ciężkim treningu.

Poprawia kontrolę poziomu cukru we krwi

Wiele współczesnych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca typu 2 i zespół metaboliczny, wynika z insulinooporności. Niekończące się skoki cukru we krwi (zwykle po słodkim, przetworzonym posiłku) osłabiają zdolność organizmu do prawidłowej regulacji glukozy.

Magnez pomaga zwiększyć wrażliwość na insulinę. Rezultatem jest lepsza kontrola poziomu cukru we krwi i zmniejszone ryzyko cukrzycy.

W jednym z badań, w którym uczestniczyło 63 chorych na cukrzycę typu 2, podzielono uczestników na 2 grupy. Jedna otrzymywała suplementy magnezu, druga nie. Po 16 tygodniach grupa magnezowa miała znacznie niższy poziom glukozy na czczo niż grupa kontrolna.

Kąpiele z solą Epsom stwarzają organizmowi warunki do pobrania potrzebnej dawki magnezu do kontrolowania stężenia cukru we krwi. Nie zastąpią oczywiście zdrowego fundamentu – dobrej diety, snu, ćwiczeń – ale są dobrym dodatkiem i wsparciem dla organizmu.

Łagodzi zaparcia

Wierzcie lub nie, ale sól Epsom jest zatwierdzona przez FDA (Amerykańska Agencja Żywności i Leków) jako środek przeczyszczający. Może być stosowana jako środek łagodzący zaparcia.

Przegląd wielu badań wykazał, że sól Epsom ma silne działanie przeczyszczające. Jony magnezu wywierają “efekt osmotyczny”, co powoduje zatrzymywanie wody w jelitach. Zwiększa to płynność i powoduje działanie przeczyszczające.

Aby uzyskać taki efekt, należy rozpuścić 1 łyżeczkę soli Epsom w 1 szklance ciepłej wody i wypić. W ciągu kilku godzin powinieneś poczuć potrzebę udania się do toalety.

Pamiętaj, że jest to tylko środek doraźny i nie należy stosować go długotrwale. Jeśli masz chroniczne zaparcia, należy zastanowić się nad ich przyczyną, zadbać o właściwą dietę, a jeśli to nie pomoże – skonsultować się z dietetykiem bądź naturopatą.

Zmniejsza stres

Magnez ma duży wpływ na pobudliwość nerwów. Wraz z wapniem i glutaminianem znajduje się w synapsach między neuronami. Wapń i glutaminian mogą aktywować coś, co nazywa się receptorem NMDA, który jest pobudzającym neuroprzekaźnikiem. Z drugiej strony magnez może osiąść na receptorze NMDA bez aktywacji.

Bez wystarczającej ilości magnezu układ nerwowy może łatwiej odczuwać niepotrzebny stres. Magnez ma działanie uspokajające. Jedno z badań wykazało, że suplementacja w leczeniu dużej depresji wykazała skuteczność w ciągu kilku tygodni.

Magnez ma działanie uspokajające, dlatego kąpiele z gorzką solą doskonale nadają się do wspierania leczenia depresji i łagodzenia stresu.

Naukowcy udowodnili również, że sam stres powoduje, że organizm mniej wydajnie wykorzystuje magnez. Może to stać się błędnym kołem. Niedobór magnezu sprawia, że ​​jesteśmy bardziej podatni na konsekwencje stresu, a to pogarsza naszą zdolność do radzenia sobie ze stresem.

Branie kąpieli z solą Epsom może pomóc. Nie tylko zyskujemy zwiększoną dawkę magnezu, ponieważ jest on wchłaniany przez skórę, ale sam proces – wchłanianie w ciepłej wodzie – jest relaksujący i zapewnia doskonałe odprężenie. Poświęć trochę czasu dla siebie raz lub dwa razy w tygodniu (dodaj olejki eteryczne, jeśli chcesz), a będzie Ci łatwiej się odprężyć.

Sól Epsom i jej zastosowania kosmetyczne

Możesz także wykorzystać sól Epsom w celach kosmetycznych. Produkt ten jest tak przystępny cenowo i bezpieczny, że w prosty sposób możesz przekonać się o jej działaniach na sobie.

 • Peeling ciała. Wymieszaj ½ szklanki soli Epsom z ¼ szklanki oliwy z oliwek i wetrzyj w skórę podczas wieczornego prysznica, aby uzyskać zdrową i gładką skórę.
 • Łagodzi oparzenia słoneczne. Wymieszaj dwie łyżki soli Epsom na szklankę zimnej wody. Następnie zanurz w miksturze bawełnianą szmatkę i nałóż ją na spieczoną powierzchnię. Możesz również umieścić płyn w butelce z rozpylaczem i psikać nim czerwone miejsca.
 • Złuszczająca maseczka na twarz. Wymieszaj łyżkę soli Epsom, oliwy z oliwek i miodu i nałóż na twarz. Pozostaw na 10 minut, a następnie spłucz, tym samym usuwając martwy naskórek i zanieczyszczenia.
 • Środek łagodzący swędzie skóry i ukąszenia. Wymieszaj dwie łyżki soli Epsom na szklankę wody. Przelej roztwór do butelki z atomizerem i rozpylaj na podrażnione miejsca.

Środki ostrożności

Moczenie w kąpieli z solą Epsom lub inne zastosowania miejscowe (nakładanie na skórę) są bardzo bezpieczne.

Decyzja o wzięciu soli Epsom wewnętrznie (na przykład w celu leczenia zaparć) wymaga nieco większej ostrożności. Podczas gdy sól Epsom nie zawiera wątpliwych chemikaliów i sztucznych barwników, takich jak większość komercyjnych środków przeczyszczających, należy postępować zgodnie z instrukcjami i nigdy nie brać więcej niż wskazuje etykieta. Jeśli zmagasz się z regularnymi zaparciami, nie stosuj tego sposobu przez cały czas – znajdź przyczynę swoich zaparć i wylecz problem u źródła.

 

Zdjęcie: Depositphotos

Podobne artykuły

 1. Sandra
  2 lipca 2018 o 11:51 Odpowiedz

  Ostatnio miała bardzo duży niedobór magnezu i brałam tabletki. Niestety nie pomagały one. Wypróbuje również sol, może będzie lepszym rozwiązaniem niż tabletki.

 2. Magda
  9 lipca 2018 o 14:37 Odpowiedz

  Mojej siostrze ostatnio sol epsom pomogła. O wiele lepiej się czuje i mówi, że jest bardziej odporna na stres.

Napisz komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.