Austriacki rząd przyjął ustawę zakazującą wszelkich zastosowań glifosatu. To pierwszy kraj w Unii Europejskiej, który podjął tak zdecydowane działania przeciwko temu herbicydowi.
Część krajów UE (niestety nie Polska), wprowadzało częściowe zakazy stosowania glifosatu, środka opracowanego przez firmę Monsanto, należącą do firmy Bayer. Chociaż niedawno Francja obniżyła swoje ambicje dotyczące zakazu, podkreślając jego przydatność w rolnictwie. Austria natomiast szanuje zdrowie obywateli i rolnictwo ekologiczne bardziej, niż inne państwa członkowskie UE.
„Naukowe dowody rakotwórczego działania tego herbicydu rosną. Naszym obowiązkiem jest zakazanie tej trucizny w naszym środowisku”- powiedziała w oświadczeniu przywódczyni socjaldemokratów Austrii, Pamela Rendi-Wagner.
Prawicowa Partia Wolności i liberalna partia Neos również poparły projekt ustawy. Jeśli mała izba wyższa nie wniesie sprzeciwu, co wydaje się prawdopodobne, ustawa stanie się prawem po podpisaniu przez prezydenta Aleksandra Van der Bellena.
Rakotwórczy, ale… dopuszczony do użytku
Glifosat został opracowany przez Monsanto pod marką Roundup. Obecnie nie jest objęty patentem i jest sprzedawany na całym świecie przez dziesiątki innych grup chemicznych, w tym Dow Agrosciences i niemiecki BASF.
Obawy dotyczące jego bezpieczeństwa pojawiły się, gdy agencja Światowej Organizacji Zdrowia stwierdziła w 2015 r., że prawdopodobnie powoduje raka. Bayer, który nabył Monsanto w zeszłym roku, twierdzi, że badania i ciała nadzorujące uznały glifosat i Roundup za bezpieczne dla ludzi. Firma obecnie ma kilka spraw w sądzie w sprawie roszczeń, według których Roundup powoduje chłoniaki nieziarnicze.
Austria ma największy udział ekologicznych gruntów rolnych w Unii Europejskiej – około 23%, znacznie powyżej średniej UE wynoszącej 7% (według danych UE z 2017 r.). Jej dziewicze krajobrazy górskie są jedną z największych atrakcji turystycznych.
Prawo UE przeszkodą?
Jednak austriackie Ministerstwo ds. Zrównoważonego Rozwoju, odpowiedzialne za rolnictwo i środowisko, stwierdziło, że zakaz będzie sprzeczny z prawem UE. Obecnie, zgodnie z prawem Unii, stosowanie glifosatu jest dozwolone do 15 grudnia 2022 roku (co może ulec przedłużeniu). Z tego powodu, nowe prawo może zostać zakwestionowane przez Monsanto. I prawdopodobnie koncern Bayer (który posiada Monsanto) wykona ten krok. Koncern już zdążył wyrazić nadzieję, że Komisja Europejska zainterweniuje w tej kwestii.
Miejmy nadzieję, że sprawa rozstrzygnie się na korzyść Austriaków, a inne kraje, w tym Polska, pójdą za przykładem Austrii i również zakażą stosowania tego rakotwórczego herbicydu.
Źródła: https://www.reuters.com/article/us-austria-glyphosate/austrian-parliament-backs-eus-first-total-ban-of-weedkiller-glyphosate-idUSKCN1TX1JR, https://www.neweurope.eu/article/austria-becomes-first-eu-country-to-ban-glyphosate/