Artykuł partnera
DDA, czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików, to osoby, które w dzieciństwie nie zaznały miłości oraz poczucia bezpieczeństwa i niejednokrotnie były świadkami drastycznych scen. Takie osoby cierpią na tak zwany syndrom DDA, często mają trudności w odnalezieniu własnego Ja, nie potrafią nawiązać trwałych relacji, boją się zaangażować w związek partnerski, mają przesadnie niskie poczucie własnej wartości, często walczą z depresją. Zazwyczaj jedynym ratunkiem okazuje się terapia DDA.
Czym jest terapia DDA
Terapia DDA to forma leczenia psychologicznego osób, które wychowały się w rodzinie, w której któryś z członków, najczęściej rodzic lub opiekun, borykał się z chorobą alkoholową. Mimo tego że koszmar z dawnych lat już minął, takie osoby nadal odczuwają lęk, mają problemy emocjonalne, jak również problemy z nawiązaniem relacji z otoczeniem. Zachowania, które w dzieciństwie pomagały przetrwać, w dorosłym życiu uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, sprawiają, że DDA nie wiedzą jakie zachowanie jest normalne, a jakie nie ‒ wsparcie specjalistów okazuje się niezbędne.
Cele terapii DDA
Alkoholizm rodzica bądź opiekuna wyrządza dziecku dużą krzywdę, krzywdę na całe życie. Psychoterapia pomaga zamknąć bolesny rozdział z przeszłości i wymazać przykre wspomnienia. Jakie są pozostałe cele terapii DDA?
- DDA otrzymuje pomoc psychologiczną, dzięki której może zbudować adekwatne poczucie własnej wartości.
- Podczas terapii DDA, dana osoba bardziej poznaje siebie, zaczyna lepiej rozumieć własne zachowania, reakcje i emocje, dzięki temu zmienia sposób myślenia o sobie samej.
- DDA często mają problemy w nawiązaniu relacji z innymi, mowa tutaj zarówno o znajomych, jak również o zaangażowaniu się w związek partnerski czy kontakt z własnymi dziećmi. Wsparcie terapeuty jest tutaj nieocenione.
- Kolejnym celem terapii DDA jak wsparcie psychologiczne we wprowadzaniu zmian, które poprawią jakość życia.
Rodzaje Terapii DDA
Wyróżniamy terapię DDA indywidualną, grupową oraz konsultacje partnerskie, czym różnią się wymienione formy terapii?
- Terapia DDA indywidualna
To typ psychoterapii, w której uczestniczy tylko terapeuta i dorosłe dziecko alkoholików. Teraopeuta całą swoją uwagę skupia na jednej osobie, analizuje problemy pacjenta i pomaga je rozwiązać.
- Terapia DDA grupowa
To rodzaj terapii, w której uczestniczy terapeuta i grupa osób, które borykają się z takimi samymi bądź podobnymi problemami. Uczestnicząc w terapii grupowej, DDA poznaje osoby, które dotknął problem uzależnień i, które również musiały stawić czoła trudnościom, takim jak alkoholizm, lęk, brak poczucia bezpieczeństwa, wstyd i bezradność.
- Terapia DDA konsultacje partnerskie
Jak już wspomnieliśmy powyżej, DDA często mają trudności w nawiązaniu relacji z otoczeniem oraz z zaangażowaniem się w związek partnerski. Zazwyczaj osoba z syndromem DDA obawia się, że nie sprosta wymaganiom partnera i go unieszczęśliwi. Pomoc psychologiczna z pewnością będzie bardzo pomocna w budowaniu zdrowej, silnej relacji z partnerem.
Terapia DDA w ośrodku Manawa
Miejscem, w którym grono terapeutów specjalizuje się w przeprowadzaniu terapii DDA jest Ośrodku Psychoterapii Manawa, który zlokalizowany jest niedaleko Poznania. Terapeuci pomogą Ci zadbać o siebie i Twoje życie, zniszyć nieadekwatne, przesadnie niskie poczucia wartości, nauczą Cię odróżniać normalne wzorce zachowań od nienormalnych.