Ananas pochodzi z Ameryki Południowej i jest ceniony w hawajskiej medycynie ludowej. Szeroko stosowany jako naturalne lekarstwo na wiele dolegliwości, od niestrawności po alergie, bogaty w witaminę C, B1, potas i mangan.
Poza tym fitoskładnikami, wydaje się, że sekretem nadzwyczajnych właściwości leczniczych jest enzym zwany bromeliną. Ananas jest jednym z najbogatszych źródeł bromeliny na świecie.
Właściwości zdrowotne bromeliny
Ten fascynujący związek tradycyjnie stosowany był w celach przeciwzapalnych i likwidujących opuchliznę. Co więcej, ostatnie badania pokazały, że całkowicie zatrzymuje przerzuty nowotworu płuc, co sugeruje, że bromelina może być stosowana w leczeniu wielu chorób.
Ponieważ jest często używana do zmiękczania mięsa, bromelina może także łagodzić napięcie mięśni i tkanek.
Przyglądając się literaturze naukowej można odkryć, że bromelina była stosowana do leczenia szerokiego spektrum problemów zdrowotnych, m.in.:
- Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego (ACL)
- Alergie
- Zapalenie stawów i ból stawów
- Astma
- Choroby autimmunologiczne
- Nowotwory
- Zespół jelita drażliwego
- Infekcje zatok
- Skręcenie kostki
- Zapalenie ścięgien
Z ponad 1600 artykułów oceniających medyczne właściwości bromeliny, poniżej znajduje się krótkie podsumowanie kilku z najważniejszych tematów, ze względu na ich powszechność występowania oraz ilość badań potwierdzających skuteczność w przypadku danej choroby/dolegliwości.
Nowotwory
O efektywności bromeliny w hamowaniu przerzutów raka płuć jest już napisane wyżej. Na tym nie kończy się jej efektywność. Dziennik Anticancer Drugs opublikował wyniki eksperymentu klinicznego, którego celem była ocena jak bromelina wpływa na złośliwego międzybłoniaka otrzewnej – rzadki nowotwór wywołany ekspozycją na działanie azbestu.
Zgodnie z badaniem, odkryto, że „Dodatek bromeliny znacząco zwiększył wymieranie komórek nowotworowych (cytotoksyczność) (…) Bromelina ma potencjał do bycia rozwiniętą jako środek terapeutyczny w leczeniu nowotworów złośliwych”.
Problemy trawienne
Ponieważ jest to enzym, który trawi proteiny, bromelina okazała się wspomagać trawienie i bardziej efektywnie absorbować składniki odżywcze. Jest też bardzo skuteczna w leczenie dolegliwości przewodu pokarmowego:
- Zespołu jelita drażliwego
- Wrzodziejącego zapalenie jelita grubego
- Niestrawności
- Raka jelita grubego
- Zaparć
- Choroby Crohna
Szybsza rekonwalescencja po operacjach i kontuzjach
Zostało przeprowadzone badanie na pacjentach, którzy właśnie przebyli zabieg usunięcia „zębów mądrości”. Większość osób po zabiegu doświadcza nieprzyjemnego, pooperacyjnego bólu oraz sporej opuchlizny. Niestety, antybiotyki i leki przeciwbólowe, mimo iż przynoszą pewną ulgę, mają wiele skutków ubocznych.
Z 80 osób uczestniczących w badaniu, te którym przepisano bromelinę zgłaszały znacznie mniejszy ból pooperacyjny, mniejszą opuchliznę i słabsze zaczerwienie w porównaniu do grupy kontrolnej, której przepisano lek przeciwbólowy.
Przeciwzapalne właściwości bromeliny czynią ją świetnym zamiennikiem dla potencjalnie szkodliwych leków, np. aspiryny.
Alergie i astma
Dziennik Evidenced-Based Complementary and Alternative Medicine (w tłumaczeniu: Oparta na Faktach Medycyna Komplementarna i Alternatywna) opublikował wyniki badania, które sprawdzało jak bromelina działa na myszy chore na astmę. Badanie dało ciekawe rezultaty. Poza złagodzeniem reakcji alergicznych, odkryto także, że bromelina zmniejsza rozwój alergicznej choroby dróg oddechowych.
To sugeruje, że bromelina pomaga modulować cały układ immunologiczny. W badaniu zaobserwowane, że komórki dendrytyczne i komórki prezentujące antygen były trzymane na dystans, co dowodzi, że bromelina robi coś więcej niż tylko maskuje odpowiedź immunologiczną, której doświadcza większość osób ciepiących na alergie (katar, swędzenie oczu i skóry, etc.). Bromelina może nawet zapobiegać alergiom, docierając do źródła problemu – nadaktywnego, nadwrażliwego układu immunologicznego.
Bóle stawów
Dzięki potężnym właściwościom przeciwzapalnym i przeciwbólowym, bromelina jest świetnym suplementem dla osób ciepiących na ostre lub przewlekłe bóle stawów. Dziennik Alternative Therapies in Health and Medicine (tłum. Alternatywne Terapie Zdrowia i Medycyny) opublikował badanie przeprowadzone na 42 pacjentach cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów ze zwyrodnieniami kręgosłupa i bólami stawów.
Dwie 650-miligramowe kapsułki bromeliny podawano pacjentom 2-3 razy dziennie na pusty żołądek (w zależności od tego czy był to ból ostry czy przewlekły) i odkryto, że ból zmniejszył się nawet o 60% w przypadku bólu ostrego i ponad 50% w stanach przewlekłych.
Suplementy bromeliny i źródła w diecie
Są trzy sposoby na wdrożenie bromeliny do swojej diety:
- Jedzenie bogatego w błonnik rdzenia dojrzałego ananasa jest najlepszym sposobem na spożywanie bromeliny z naturalnych źródeł. Pamiętaj, że czym dojrzalszy owoc, tym bardziej miękki rdzeń. Upewnij się więc, że ananas którego chcesz spożyć jest już mocno dojrzały. Miąższ ananasa również jest zdrowy, jednak nie zawiera wysokiego stężenia bromeliny.
- Wyciskanie soku z rdzenia ananasa lub wrzucanie go do smoothie. Picie świeżego soku z ananasa to dobre lekarstwo na choroby zapalne.
- Przyjmowanie suplementu z naturalną bromeliną lub suplementu enzymów proteolitycznych z zawartością bromeliny. Jeśli chcesz poprawić trawienie, najlepiej przyjmować suplement z posiłkami, na inne dolegliwości należy brać go na pusty żołądek.
Dawkowanie
Najczęściej przepisywaną dawką bromeliny jest 500mg dziennie. Jednak, na różne
Zapalenie stawów — 400mg 1-2 razy dziennie
Alergie — 1000 mg dziennie + kwercetyna
Nowotwory — 2000 mg dziennie + inne enzymy proteolityczne
Trawienie — 500mg z posiłkami
Rekonwalescencja po operacjach — 1000mg 3 razy dziennie między posiłkami
Bromelina powinna być brana na pusty żołądek, chyba, że jest brana w celu poprawienia trawienia.
Efekty uboczne
Ponieważ zapobiega powstawaniu skrzepów krwi, trzeba zachować szczególną ostrożność spożywając duże ilości ananasa lub suplement bromeliny, jeśli przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe.
Źródła: https://draxe.com/6-unbelievable-health-benefits-bromelain/, https://selfhacked.com/blog/bromelain-benefits/