Termin „epigenetyka” to ostatnio gorące słowo w świecie nowinek zdrowotnych. To dobrze, ponieważ termin ten nawiązuje do odwiecznego pytania „czy nasze DNA to nasze przeznaczenie?”. Ale co to dokładnie jest ta epigenetyka i, co ważniejsze, jak ma się do ryzyka nowotworu piersi?
Sprecyzowanie epigenetyki
Z tego co do tej pory wiadomo, opierając się na badaniach naukowych, genetyczny „kod”, z którym się rodzimy, pozostaje taki sam przez całe życie. Odnalezienie jaki rodzaj genetycznej dyspozycji wpływa np. na sposób w jaki dana osoba przekształca składniki odżywcze w energię, może być pomocne. Warto jednak jasno zaznaczyć: genetyczne predyspozycje to nie jedyny czynnik jaki trzeba mieć na uwadze w celu zapobiegania nowotworowi piersi. W rzeczywistości, to wcale nie musi być czynnik najważniejszy?
Badania przyglądają się w jaki sposób czynniki środowiskowe wpływają na ekspresję genów. Jeśli przekazywane nam przez rodziców geny są unikalnym „projektem” na zdrowie, faktory epigenetyczne można postrzegać jako architektów, którzy ten plan wcielają w życie. Do niektórych z warunków, które mogą negatywnie oddziaływać na ekspresję genów, a nawet wyłączyć te chroniące przed nowotworami, można zaliczyć:
- toksyny w powietrzu, glebie i wodzie
- GMO, zalewanie nas pestycydami i wysokoprzetworzonym „martwym” jedzeniem jakie konsumujemy
- stres wywołany przez zewnętrzne okoliczności, takie jak traumatyczne wydarzenia
- pola elektromagnetyczne lub elektro-zanieczyszczenia emitowane przez telefony komórkowe i smartfony, stacje bazowe telefonii komórkowych, routery Wi-Fi i tym podobne
- stresory wewnątrz ciała, takie jak zachwianie równowagi jelitowej
- brak ruchu
- niedobór snu
- negatywne myśli i przekonania
Użyj epigenetyki dla swojego zdrowia
Zewnętrze czynniki takie jak styl życia i codzienne wybory mogą przyczyniać się do zwiększenia ryzyka nowotworu piersi. Można też wykorzystać epigenetykę do zminimalizowania tego ryzyka. Wszelkie pozytywne zmiany stylu życia, których dokonasz będą w konsekwencji miały pozytywny wpływ na Twoje zdrowie i zredukują ryzyko wystąpienia nowotworu. Ale z odpowiednią wiedzą, możesz także „zhakować” swoje DNA, aby wzmocnić niektóre biologiczne mechanizmy, które mogą dalej Cię chronić przez nowotworem piersi.
Dla przykładu, badania odkryły, że diety bogate w substancje zwane „donorami grup metylowych” mogą zapobiegać aktywacji genów odpowiedzialnych za powstawanie nowotworów. Badania pokazały także, że jest to zależne od utrzymania zdrowej metylacji, istotnego elementu metabolizmu. Jest tak ponieważ metylacja oddziałuje także na to, w jaki sposób Twoje ciało rozkłada estrogen. Zaburzenia w rozkładzie estrogenu często są kluczowym elementem rozwoju nowotworów kobiecych narządów płciowych (uwzględniając raka piersi).
Niektóre z pokarmów uważane za „donory grup metylowychy” to czosnek, cebula, buraki, brokuły, brukselka, bok choy i rzodkiewka. Według ekspertów, istnieją także pewne suplementy i zioła, które można brać, aby zwiększyć metylację, np. witamina B12 i kwas foliowy.
Mit genu BCR
Powszechnie wierzy się, że kobiety z mutacjami genu BCRA 1 i 2, są praktycznie z góry skazane na raka piersi. Czy wiesz jednak, że według badań, tylko 2-5% spośród wszystkich kobiet z historią nowotworów piersi w rodzinie ma tę mutację?
Co jest jeszcze większym zaskoczeniem, wykrycie mutacji genu BCRA wale nie oznacza, że rak piersi jest nieunikniony. Istnieją dziesiątki różnego rodzaju mutacji genu BCRA i niektóre z nich mogą wręcz redukować ryzyko nowotworu piersi. Na przykład, wariacja K1 183R genu BCRA1 w badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet Kalifornijski wykazała działanie ochronne przeciw chorobie.
Wiedza o epigentyce wzmacnia pozycję pacjenta
Naukowcy odkrywają coraz więcej sposobów w jaki ekspresja genów łączy się z czynniki zewnętrznymi poprzez epigenetykę. Rzuca to nowe światło na to, w jakim stopniu każdy z nas może wpływać na swoje zdrowie, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. „Epi” z greckiego oznacza coś co jest „nad” – co znaczy, że mamy większą władzę nad DNA niż może się nam wydawać.
Warto mieć na uwadze, że DNA nie zawsze równa się z nieodwołalnym przeznaczeniem, niezależnie od predyspozycji genetycznych. Wiedza na temat własnego DNA jest ciekawa, jeśli masz czas i zasoby, aby inwestować w taką wiedzę. Jednak czy jest to konieczne w każdym przypadku? Na pewno nie. Dokonuj dobrych wyborów żywieniowych i związanych ze stylem życia, a one będą wspierać zdrową ekspresję genów.
Źródło: https://www.naturalnewsblogs.com/epigenetics-breast-cancer-can-influence-cancer-risk/